Nemzetközi piacok: Kisebb mínuszokban zártak tegnap a piacok, az európai és amerikai indexek is inkább negatív elmozdulásokat mutattak. A szektorok között látható volt, hogy például az energiapapírok valamint a nyersanyagcégek lemaradóak voltak, miközben a félvezetőszektor szereplői némi stabilitást adtak az indexeknek. A piacoknak egyébként nem tett jót az egy hónapos csúcsra erősödő dollár sem, az euróval szemben 1,09 alatt is jár az árfolyam. A határidős indexek sem festenek túl pozitív képet, így folytatódhat az esés az európai piacokon ma is.
Magyar piac: Nem voltak formában tegnap a nagyobb hazai részvények, a BUX pedig végül 0,7 százalékos mínuszban zárt. Az OTP és a Mol is majdnem 1 százalékot gyengült tegnap, míg a Richter 1,8 százalékot korrigált, bár jó hír, hogy így is 9000 forint felett tudott maradni. A Telekom ugyanakkor tegnap is jó erőben volt, valamint az Opus is 3,7 százalékot tudott zárásra emelkedni.
Magyar Telekom: Tegnap bejelentette a Telekom, hogy 15 százalékos áremelést hajt végre márciustól, így ugyan a tavalyi átlagos inflációtól (17,6 százalék) valamelyest alacsonyabb mértékű korrigálást eszközöl a cég, de az elemzői várakozások mérsékeltebb emelést prognosztizáltak. Nagy mozgásnak tudott indulni ennek köszönhetően a részvény, napközben 787 forintig szúrt fel az árfolyam, ezt követően némileg visszakorrigált zárásig az árfolyam. A blue chipek közül egyébként változatlanul kiemelkedik a papír, hiszen év eleje óta 13 százalék feletti hozamot produkált, ezzel a BUX indexet is felül tudja múlni egyelőre a Telekom.
Kína: A vártnál lassabb ütemű növekedést produkált a kínai gazdaság a negyedik negyedévben, bár így is 5,2 százalékos bővülés mutatkozott. Ezzel együtt a kiskereskedelmi forgalom is elmaradt az előzetes várakozásoktól, decemberben 7,4 százalékos javulás volt megfigyelhető, míg a konszenzus 8 százalékos emelkedésre számított előzetesen. Összességében nem tudta azt a fajta növekedést produkálni Kína, mint amire tavaly év elején az elemzők számítottak volna, a járvány lecsengését követően az ingatlanszektorban megjelenő problémák szabtak gátat a növekedésnek, emellett a lakossági fogyasztás javulásának üteme is elmaradt a várakozásoktól.
Egyesült Királyság: Kellemetlen meglepetést tartogatott a ma közzétett brit inflációs adat, hiszen a novemberi 3,8 százalékos mutatót követően decemberben visszaugrott 4 százalékra az éves fogyasztói árindex. Ezzel együtt a maginfláció mértéke is a vártnál magasabb lett, ez alapján 5,1 százalékos áremelés mutatkozott az Egyesült Királyságban a bázishoz képest.
EKB: Beszédet tartott ma reggel Christine Lagarde a Davosban zajló Világgazdasági Fórumon, a jegybankelnök megerősítette az EKB 2 százalékos inflációs célját, emellett jelezte, hogy a mostani állás szerint jó irányba haladnak a folyamatok, így bízik a célszint elérésében. Egyelőre viszont korai lenne győzelmet kihirdetni Lagarde szerint, sok munka vár még a jegybankra, valamint a piac optimizmusa sem segít az infláció letörésében. A napokban több európai jegybankár is úgy nyilatkozott, hogy egy tavaszi kamatvágás még túl korai lenne, így a piaci várakozások is kitolódtak valamelyest. Ma reggel Lagarde már úgy fogalmazott, hogy a valószínűleg már a nyár előtt sor kerülhet az első kamatcsökkentésre. A márciusi döntés kapcsán így már csak 20 százalékos esélyt látnak kamatvágásra, de áprilisra így is elég nagy, 90 százalékos valószínűséggel áraznak vágást a piacok.
Félvezetőszektor: A chipgyártók meggyőző teljesítménye tudott valamelyest javítani a tegnapi összképen, hiszen a nemzetközi piaci hangulat nem volt túl acélos, azonban többek között az Nvidia, illetve az AMD is igencsak erős teljesítményt produkált. Az elemzők is egyre optimistábbnak tűnnek a szektor kapcsán, hiszen mind az Nvidiára, mind az AMD-re friss célárakat tettek közzé a különböző elemzőházak, így az Nvidia 3, míg az AMD 8 százalék feletti pluszban zárta a kereskedést. Változatlanul az AI iránti kereslet adhat lendületet a papíroknak, így mindkét cég sok energiát fektet az új termékek fejlesztésére.
Goldman Sachs: A vártnál erősebben teljesített a most lezárult negyedévben a Goldman Sachs, így 5,5 dolláros EPS-t realizált a befektetési bank a várt 3,6 dollárral szemben. Ezt elsősorban a részvénykereskedési üzletágnak köszönhette a bank, meglepetésre 2,6 milliárd dolláros bevételt generált a szegmens, így 26 százalékos növekedést mutatott fel a várt 8 százalék helyett. Viszont a többi üzletág esetében már nem láthatunk ennyire erős számokat, a kötvénykereskedés után befolyt bevételekben jelentős visszaesést szenvedett el, és befektetési banki tevékenységből is a vártnál kevesebb bevétele származott a banknak. A jelentést követően nem mutatkozott egyértelmű irány az árfolyamban, de végül kisebb emelkedéssel tudta zárni a napot a bankpapír.
Morgan Stanley: Gyengébben zárult a tavalyi év a Morgan Stanley számára, ugyan 18,9 milliárd dolláros bevétellel hozni tudta a várakozásokat, de profit téren már nem volt ugyanez elmondható a negyedik negyedévben. A bank nettó profitja 1,5 milliárd dollárra esett vissza, miután 535 millió dollárnyi egyszeri tételt fizetett ki, ebből 286 millió dollárt a tavalyi regionális bankcsődök miatt kellett beszolgáltatnia a Szövetségi Betétbiztosító (FDIC) számára, míg a maradék 249 milliót egyéb jogi költségekre fordították. A bank egyébként új vezérigazgatóval indította 2024-et, Ted Pick James Gorman-t váltotta a vezetői szerepben, utóbbi az elnöki pozícióban folytatja a cégnél. A társaság részvénye nagyobb eséssel reagált az eredményekre, így több mint 4 százalékos mínuszban zárt az árfolyam.
Synopsys: Hivatalosan is bejelentette tegnap a Synopsys, hogy felvásárolják az Ansys szoftvercéget, a 35 milliárdos vételárat végül egy készpénz- és részvénycsomaggal fizetné ki a szoftvercég. Az Ansys tulajdonosai részvényenként 197 dollárt és 0,345 darab Synopsys részvényt kapnak így, tervek szerint az ügylet 2025 első felében mehet végbe miután az Ansys részvényesei és a szabályozói oldal is jóváhagyta azt. A bejelentést követően emelkedésbe kezdett a Synopsys árfolyama, mivel a közel 50-50 százalékos részvény-készpénz arány a Synopsys befektetőinek kedvezett végül.
A weboldalon megjelenő tartalmakra az alábbi módon is feliratkozhat a WebTraderen keresztül:
Fiókom->Szolgáltatások->E-mail feliratkozások
Bővebb információ ezen a linken keresztül érhető el.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.