Nemzetközi piac: Pénteken vesztettek az erejükből az amerikai indexek, így mind a Nasdaq 100, mind az S&P 500 kisebb mínuszban zárt, habár a heti teljesítmény így is pozitívnak tekinthető. Azonban ma reggelre nagyobb mínuszba kerültek a határidős indexek, egy kínai AI modell, a DeepSeek fejlesztése új versenytársat hozott az AI piacra, amely a kínai tőzsde emelkedését segíti, míg az amerikai techcégek árfolyamában negatív hatást eredményez, többek között az Nvidiánál is. Ezzel együtt Donald Trump bejelentéseire folyamatosan figyelmet fordítanak a piaci szereplők, ráadásul a hét folyamán több nagyvállalat, többek között a Tesla, a Microsoft, az Apple és a Meta is közzéteszi a friss gyorsjelentését.
AI szektor: Felforgatta a piacokat a DeepSeek kínai AI startup felbukkanása, amely applikációja vezeti az App Store listáját letöltésekben, megelőzve az OpenAI alkalmazását is. A cég még január 20-án tette közzé az AI modell R1 verzióját, ami az eddigi ügyfélbeszámolók alapján fel tudja venni a versenyt az amerikai AI cégek modelljeivel, miközben a DeepSeek jelentősen kisebb költekezéssel érte el az eredményeit, valamint nem volt hozzáférése a legújabb Nvidia chipekhez. Kérdéses így, hogy az amerikai vállalatok fel tudják-e venni a versenyt a kínai céggel, költséghatékonyságban egyelőre lemaradónak tűnik Amerika. A hírekre nagyobb eséssel reagáltak az amerikai határidős indexek, a Nasdaq 100 2,5 százalékos mínuszban áll, míg az S&P 500 1,5 százalékos esést szenvedett el az elmúlt órákban.
Magyar piac: Az előző héten megakadt a magyar piac emelkedése, leginkább oldalazó mozgásokat láthattunk a blue chipektől. Az OTP egyelőre a 24 ezer forintos szint közelében ragadt, míg a Telekom esetében az árfolyam 1400 környékén mozog. A Mol árfolyama is oldalazásba váltott át, míg a Richter részvénye lefordult és visszacsúszott az 50 napos mozgóátlag alá. A kisebb papírok közül pénteken az Opus részvénye tudott újabb csúcsszintre kitörni, de a 4iG is tovább folytatja szárnyalását.
OTP: Bejelentette pénteken az OTP, hogy egy újabb 60 milliárd forintos részvény-visszavásárlási programot indítanak. Ehhez az MNB-től is megkapta az engedélyt a bank, a saját részvények vásárlása tehát újraindulhat, miután az előző 60 milliárdos keretet január 13-án teljesítette.
Magyar Telekom: A cég pénteken bejelentette, hogy értékesíti a ViDaNet Zrt.-t, a tranzakció lezárása várhatóan az idei év első negyedévében valósulhat meg. A ViDaNet 100 ezer hozzáférési pontot lefedve nyújt vezetékes szolgáltatást, amellyel kapcsolatban 6 milliárd forintnyi bevétele származott a cégnek 2023-ban.
Kína: Kissé elmaradt a várakozásoktól a kínai friss feldolgozóipari PMI adat, az index mértéke 50 alá csökkent, pontosabban 49,1 pontra, míg a Reuters felmérése alapján 50,1 pontos értéket jósoltak az elemzők. Az elmúlt három hónapban 50 feletti értéket jelzett az index, de a januári feldolgozóipari index szezonálisan is gyengébb szokott lenni, erre hívta fel a figyelmet a Goldman Sachs közgazdásza is. Egyelőre tehát láthatóan nem indult be a kínai gazdaság a várt ütemben, emellett az esetleges büntetővámok bevezetése okozhat még gondot a közeljövőben.
Meta: Pénteken bejelentette a Meta, hogy idén mintegy 65 milliárd dollárt terveznek befektetni AI-kapcsolt projektekbe, ami többek közt egy új adatcenter kiépítését és több szakember felvételét is jelenti. Mark Zuckerberg hozzátette, hogy az év végére több mint 1,3 millió GPU chippel fog rendelkezni a társaság. A Meta 2025-ös CapEx ráfordításai így 50 százalékkal haladhatják meg a 2024-es előrejelzést, de a konszenzus is csak 51,3 milliárd dolláros költekezéssel számolt. A mai kereskedést azonban nagyobb eséssel indíthatja a Meta részvénye, hiszen a DeepSeek látszólag sokkal költséghatékonyabb AI modellek építésére képes, mint az amerikai versenytársak.
Arany: Nagyobb lendületet vett az arany árfolyama a múlt héten, így már a történelmi csúcsok közelében jár a nemesfém. Kérdéses, hogy a következő napokban a 2800 dolláros szintet is képes lesz-e átvinni az arany, még a tavaly októberi csúcsát ezen szint alatt jelölte ki az árfolyam. Az arany számára kedvező volt az utóbbi napokban a dollár gyengülő trendje, de Trump elnökségével együtt a biztonságot kereső pénzek beáramlása is segíti a nemesfémet. A gyengébb piaci hangulat közepette az arany árfolyama is kisebb mínuszba került ma reggelre, de 2700 dollár felett tudja tartani magát egyelőre.
Heti makroesemények: Mozgalmas hétnek nézünk elébe a piacokon, az MNB mellett a Fed és az EKB is kamatdöntő ülést tart, a magyar jegybank kedden, a Fed szerdán, majd csütörtökön az EKB dönt az irányadó kamatrátákról. A jegybanki döntések mellett GDP-adatok is érkeznek a tavalyi negyedik negyedévre vonatkozóan Európából és Amerikából csütörtökön. Pénteken pedig már a német inflációs mutatóra várhatnak a befektetők. A fontosabb makroeseményeket összegyűjtüttök az oldalunkon.
Heti gyorsjelentések: Ezen a héten érkeznek a fontosabb techjelentések, a hét mesterlövész közül a Tesla, a Microsoft és a Meta szerda este teszi közzé eredményeit. Csütörtökön pedig már az Apple és az Intel jelentését figyelhetik a befektetők, míg pénteken az energiacégeké lesz a főszerep, izgalomban tehát nem lesz hiány a következő napokban. Emellett több fontosabb európai cég is figyelmet kaphat, kedd reggel az SAP, míg aznap este az LVMH jelentése érkezik, majd szerdán az ASML, csütörtökön pedig a Deutsche Bank eredményeit várhatjuk. A fontosabb gyorsjelentéseket összegyűjtöttük az oldalunkon.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.