Német választások: Az exit pollok alapján a kereszténydemokrata-jobbközép CDU-CSU pártszövetség nyerte a tegnapi választást 28,5 százalék körüli eredménnyel, Friedrich Merz lesz az új kancellár. Valószínűsíthető, hogy az eddig kormányzó szociáldemokrata (SPD) párttal vezethetik Németországot. A választáson rekordmagas volt a részvétel, a szavazásra jogosultak 84 százaléka ment el szavazni. Az eredmények ugyanakkor még nem véglegesek, hiszen a BSW párt éppen lemaradt a parlamentbe jutástól, az ő bekerülésük még átalakíthatja a koalíciós terveket, így az esetleges újraszámlálásokra is érdemes lehet figyelni.  

Nemzetközi piac: Pozitívan reagáltak a részvénypiacok a német választásokra, a határidős indexek állása alapján a DAX 1 százalékos emelkedéssel indíthatja a napot, de Amerikában is fél százalék körüli pluszok mutatkoznak. Az amerikai tőzsdeindexek nagyobb esést szenvedtek el még pénteken, az S&P 500 1,7, míg a Nasdaq 100 2 százalékot esett, ezzel visszakorrigálva az 50 napos mozgóátlagokig. A negatív piaci mozgás mögött elsősorban a gyengébb amerikai PMI-adatok álltak, a kompozit mutató ugyanis 50,4-re csökkent le, ami több mint egy éves mélypontot jelent. Emellett a kevésbé kockázatos szektorokba történő átsúlyozások is jellemezték a piacokat a hétvégi német választások előtt, így a nem-ciklikus fogyasztási szektor volt felülteljesítő, míg a technológiai és ipari szektorok lemaradónak számítottak. 

Magyar piac: Ugyan a gyengébbre sikeredett jelentést követően eséssel indította a pénteki napot a Mol, de a nap végére sikerült javítania a részvénynek, így kisebb pluszban zárt végül. Emellett a Richter is emelkedéssel tudta zárni a hetet, míg a Telekom újabb csúcsra tört ki. Az OTP egyelőre lemaradónak számít, a 25 ezer forintos szintek érintése után nem találja az erőt a bankpapír. Az ingatlan-kapcsolt részvények viszont továbbra is felülteljesítenek, a Duna House árfolyama 11 százalékot emelkedett, de az Appeninn részvénye is tovább erősödött. 

EURUSD: Gyengülés mutatkozik a dollár kapcsán, láthatóan a dollárindex árfolyama is lefelé tendál, míg az EURUSD az 50 napos mozgóátlagától próbálna meg távolodni. A német választásra is pozitívan reagálhatnak a piacok, ez pedig az euró erősödésében is szerepet játszhat, fontosabb ellenállás még az 1,06-os szinten rajzolódhat ki az EURUSD előtt.

Forint: A múlt hét során megakadt a forint erősödése, így a 200 napos mozgóátlagot egyelőre nem tudta letörni az EURHUF árfolyama. A befektetők az orosz-ukrán háború békekötési híreire figyelhetnek, emellett a javuló nemzetközi piaci hangulat, esetleg a gyengülő dollár segíthetne még a forint számára. Jelenleg 403 körül mozog az EURHUF árfolyama, tehát jelentős forintgyengülésről sem beszélhetünk.

Berkshire Hathaway: A tavalyi évet is sikeresen zárta Warren Buffett cége, hiszen működési eredmény tekintetében 27 százalékos növekedést könyvelhetett el, ezzel 47 milliárd dollár feletti operatív profitot realizálhatott. A nettó nyereség elérte a 89 milliárd dollárt az év során, ebben a részvényportfólió erős teljesítménye is fontos szerepet játszott. A cég készpénzállománya tovább nőtt, így 334 milliárd dollárnyi állomány áll a vállalat rendelkezésére, a negyedik negyedévben is nagyobb részvénycsomagot értékesített a Berkshire.

UnitedHealth: Nagyobb mínuszba került pénteken a UnitedHealth részvénye, miután egy, a Wall Street Journal oldalán megjelent cikk szerint az amerikai igazságügyi minisztérium vizsgálatot indított a céggel szemben. A vizsgálat tárgya az, hogy az egészségügyi biztosítócég által alkalmazott módszerek vajon magasabb költséggel járnak-e a kormány Medicare Advantage programja számára. A pénteki kereskedést végül 7 százalékos mínuszban zárta a UnitedHealth, de a versenytárs Humana is nagyobb, 5 százalék feletti esést szenvedett el. 

Mol: A cég jelentését követően megemelte a Santander Biuro Maklerskie elemzője a Mol-ra adott célárát, ami így 3000 forintról 3150 forintra módosult. A konszenzus várakozása ezzel 3088 forintra módosult, tehát még mindig lenne kisebb tér az erősödésre a részvény előtt. 

Heti gyorsjelentések: Folytatódik a héten a magyar cégek jelentési szezonja, a blue chipek közül kedd zárás után a Telekom számaira figyelhetünk, míg pénteken piacnyitás előtt érkezik a Richter gyorsjelentése. Magyar cégek közül még a Masterplast, 4iG, AutoWallis és CIG Pannónia számait figyelhetjük a héten. De nem csak a magyar piacon érkeznek fontos jelentések, hiszen Amerikában az Nvidián lehet a fókusz, a chipgyártó szerdai zárás után ismerteti negyedik negyedéves számait. Ezen kívül még a Salesforce, Stellantis, Deutsche Telekom, Allianz és Erste számait várhatjuk, izgalomban tehát nem lesz hiány. A fontosabb gyorsjelentéseket összegyűjtöttük az oldalunkon

Heti makroesemények: A héten tartják az MNB februári kamatdöntő ülését, a keddi döntés alkalmával továbbra sem várható változás az alapkamatban. Emellett a héten még a GDP-adatokon lehet a hangsúly, holnap érkezik a német Q4-es végleges adat, míg csütörtökön az amerikai GDP második olvasatát várhatják a piaci szereplők. A hét végén, pénteken már a német inflációs mutatók kerülnek fókuszba, ahol a konszenzus változatlan éves inflációval számol februárra. A fontosabb makroeseményeket összegyűjtöttük az oldalunkon

Tartalom lezárása:2025.02.24 08:38
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.

A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Magyar blue chipek: A jelentéseken a fókusz

Varga Dániel | 2025.02.24 11:59
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

Kisebb alulteljesítést mutatott a Mol

Varga Dániel | 2025.02.21 12:07
Negatívan reagált az árfolyam