Vámok: Kína ellenvámokkal válaszolt múlt pénteken a korábban bejelentett amerikai vámokra, az ázsiai ország 34 százalékos extra vámot vetett ki minden amerikai importtermékre, ami éppen megegyezik az USA által Kínára kivetett extra vám mértékével. Az új kínai vámok április 10-én lépnének érvénybe. Emellett bejelentette Kína, hogy korlátozzák a ritkaföldfémek Egyesült Államokba irányuló exportját, az exporttilalom pedig hét fajta ritkaföldfémet is érint. 

Nemzetközi piac: A piacok további eséssel reagáltak a kínai vámok hírére, egyelőre úgy tűnik, hogy a vámháború egyre súlyosabbá válhat. A határidős indexek ismét vaskosabb mínuszokat jeleznek, így tovább folytatódhat a negatív tendencia, az S&P 500 egyre közelebb kerül így a 200 hetes mozgóátlagához, amelyet utoljára 2022 októberében érintett az árfolyam, ráadásul a csúcsokhoz képest már jókora, 20 százalék feletti esés mutatkozik, ami ma még tovább emelkedhet. Emellett Európában sem javul a hangulat, így nagyobb mínuszokban nyithatnak a főbb európai piacok is, míg az ázsiai piacokon is nagymértékű eladási hullám mutatkozik, a hongkongi Hang Seng index több mint 10 százalékot zuhant. 

Magyar piac: Jelentősen visszaesett pénteken a hazai piac, a BUX közel 5 százalékos mínuszban zárt, ezzel pedig 83 ezer pontig csúszott vissza. A sort ismét az OTP vezette, 22 220 forintnál jár már a bankpapír, míg a Telekom 1500 forint alá csúszott vissza. A Richter sem szerepelt jól, de napvégére sikeresen tudott a 10 ezer forintos szintek felett maradni. 

Magyar gazdaság: Évi 3,3 százalékkal nőtt februárban a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon, ami elmaradt a 4 százalékos növekedésről szóló várakozástól. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű boltok forgalma 3,5 százalékkal növekedett, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5 százalékos volt az éves bővülés. Ettől elmaradt az üzemanyag-kiskereskedelem forgalomnövekedése, ahol évi 0,4 százalékos változás volt megfigyelhető februárban.  

Forint: A bizonytalan gazdasági környezetben tovább folytatódik a forint gyengülése, így az EURHUF árfolyama már 408 körül jár, miközben a dollár is gyengül, de ez nem tud egyelőre segítséget nyújtani a magyar deviza számára. A jelenlegi környezetben így a kamatelőny sem segít a forint számára, a befektetők gyengülő gazdasági környezettől tarthatnak, amely a feltörekvő régiók piacát érzékenyen érintheti.  

Amerikai munkaerőpiac: Vegyes munkaerőpiaci adatok érkeztek pénteken az Egyesült Államokból, így megnyugvást a makroadatok sem nyújtottak a piaci esés közepette. Az NFP foglalkoztatottsági mutatója márciusra 228 ezer új munkahely létrejöttét mutatta, ami meghaladta a 140 ezres piaci prognózist. Ezzel szemben a munkanélküliségi ráta is növekedést mutatott az előző hónapban, így 4,2 százalékra emelkedett, tavaly november óta először. Összességében elmondható, hogy a munkaerőpiac stabil, viszont a gazdasági kilátások ennek ellenére is sokat romlottak az Egyesült Államokban a vámbejelentések hatására. 

Kötvényhozamok: Folytatódik a kötvényhozamok esése Európában és Amerikában is, a kötvénypiaci szereplők egyre több és korábbi kamatvágásokat várnak jegybankoktól. A vámok hatására a gazdasági kilátások globálisan romlottak, azonban a piacok nem számolnak jelentős inflációs hatással, így a jegybankok előtt is tér lehet a nagyobb mértékű lazításra. Az EKB részéről már az április 17-én aktuális kamatdöntés alkalmával is kamatvágást áraz a piac, de az idei évben összesen 75 bázispontnyi csökkentés van beárazva. A Fed esetében nem ennyire egyértelműek a várakozások, a májusi kamatdöntés kapcsán 57-58 százalékos eséllyel áraz csökkentést a piac.  

Olaj: Pénteken tovább folytatódott az olajárak zuhanása, több éves mélypontra esett vissza a Brent és a WTI árfolyama is, ma reggel így már 63,7, illetve 60 dollár közelében járnak az árfolyamok. A recessziós várakozások felerősödésével jelentősen csökkentek az olajkeresleti előrejelzések, továbbá az OPEC+ múlt héten jelezte, hogy közel 400 ezer hordóval megemelik a napi kitermelt mennyiséget. A Goldman Sachs ezek miatt visszavágta az olajárakkal kapcsolatos idei előrejelzését, a Brent esetében immár 69, míg a WTI-nél 66 dolláros átlagos árral számolnak az idei évben.  

Heti makroadatok: A piacok elsősorban a vámháború körüli történésekre figyelhetnek, de fontos makroadatok is érkeznek a héten. A márciusi fogyasztói árak kerülhetnek fókuszba, a magyar adat holnap reggel érkezik, míg az amerikai és a kínai inflációról csütörtökön hull le a lepel. Ezen kívül még a termelői árindexekre figyelhetnek a befektetők. A fontosabb makroadatokat összegyűjtöttük az oldalunkon 

Heti gyorsjelentések: A héten kezdetét veszi a gyorsjelentési szezon az Egyesült Államokban, a sort a Delta Air kezdi szerdai jelentésével. Majd megszokott módon a pénteki piacnyitás előtt érkeznek a nagyobb amerikai bankok jelentései, mint a JP Morgan és a Wells Fargo, de a Morgan Stanley és a Blackrock is aznap jelent. A fontosabb gyorsjelentéseket összegyűjtöttük az oldalunkon 

Tartalom lezárása:2025.04.07 08:37
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.

A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2025.04.08 08:38
Nemzetközi piac, devizák, magyar infláció, Richter, Broadcom

Magyar blue chipek: Zuhanóban a hazai piac

Varga Dániel | 2025.04.07 12:16
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

McDonald’s: Biztonságos menedék a vámok elől?

Krahling András | 2025.04.04 15:30
Vámok ellenére is vonzó maradhat a McDonald’s