Nemzetközi piac: Kisebb kifulladás mutatkozott tegnap már az amerikai piacokon, a befektetők a holnapi inflációs adatra is várhatnak, így a főbb indexek stagnálás jeleit mutatták. Ezzel szemben a kisebb kapitalizációjú vállalatokat tömörítő Russell 2000 index meggyőzőbb teljesítményt mutat még mindig, hiszen 1,5 százalékos pluszban zárt tegnap is az index. Emellett az európai piacok is tegnap már jobban teljesítettek, míg a kínai piacon ma reggelre nagyobb mérséklődés figyelhető meg, a Hang Seng index is közel 3 százalékos mínuszban áll, de az európai határidős indexek is mínuszokat mutatnak. 

Magyar piac: Új csúcsokra emelkedett tegnap a BUX index, elsősorban az OTP és a Richter emelkedése húzta fel az indexet, mindkét részvény 1 százalék feletti pluszban tudott zárni. A Mol és a Telekom nem tudott jelentős emelkedést produkálni, így szinte stagnálással zárták a napot. Ma hajnalban a Richter közzétette a friss számait, míg holnap zárás után a Telekom számaira figyelhetnek a befektetők.

Richter: Vegyes jelentést tett közzé ma reggel a Richter, a bevételek a konszenzus várakozását hozták, továbbá a tisztított EBIT soron is kedvező számokat lehetett látni, ugyanakkor a nettó profit jelentősen elmaradt a konszenzustól. Ennek oka főleg a pénzügyi soron kereshető, de a közvetlen kiadások növekedésével a fedezeti hányadok is a vártnál gyengébben alakultak. Az első három negyedév alapján azért így is 45 százalékkal nőtt az EPS eredmény, továbbá a fundamentumokat jól tükröző tisztított EBIT is közel 20 százalékkal erősödött.

Mol: A szlovák kormány törvénytervezete alapján a Mol szlovákiai leányvállalata a Slovnaft szolidaritási adót fizethet a 2024-es eredmény után. Ennek mértéke elérheti a 150-200 millió USD-t (~70-90 forint/részvény), amely az adózott eredmény 10-13 százaléka. Ezzel kapcsolatban hivatalos kormánydöntés még nincs, csak tervezetek vannak, de lehetsége kockázatként ez negatív hatást jelenthet az eredményre.

Magyar infláció: 3,2 százalék volt az éves infláció üteme októberben, ez elmarad a konszenzus 3,5 százalékos várakozásától. Előző hónaphoz képest is csupán 0,1 százalékos áremelkedést mutatott a fogyasztói árindex. Továbbra is a szolgáltatások ára növekszik a legnagyobb ütemben, bár a 7,2 százalékos éves emelkedés már lassuló trendet jelez. Emellett az élelmiszerek ára 4,5, míg a ruházkodási cikkek ára 3,1 százalékkal nőtt. Ugyanakkor a háztartási energia és a tartós fogyasztási cikkek esetében már árcsökkenés volt megfigyelhető októberben. 

Forint: Az EURHUF árfolyama tegnap a 411-et is átlépte napközben, így továbbra sem tud fordulatot elérni a forint, ebben az erős dollár, illetve a gyengébb makrogazdasági adatok sem segítettek az utóbbi időszakban. A forint mellett a régiós devizák is gyengélkedtek, habár a forint terén már hónapok óta látni a fokozatos gyengülő trendet, így a 400-as szint áttörését követően új lendületet kapott az EURHUF.

Dollár: Az amerikai elnökválasztást követően gyors és nagyobb ütemű dollárerősödés követte, hiszen Donald Trump protekcionista nézetei a dollár további erősödését hozhatnánk. Az EURUSD így lassan az 1,06-os szintet közelítheti, lejjebb az 1,045-es szint környékén alakult ki a lokális mélypont korábban.

Olaj: Az elmúlt két napban tovább csökkent az olaj árfolyama, leginkább a kínai stimulussal és a kereslet oldali bizonytalanság miatt látható a visszaesés, illetve a lehetséges túlkínálat kialakulása miatt. A WTI a 68 dolláros szint környékén jár a reggeli órákban, míg a Brent 72 dollár alatt tartózkodik. 

Arany: A nagyobb mértékű dollárerősödés negatív reakciókat váltott ki az arany kapcsán, így az árfolyam jelentősebb visszaesést produkált, ezzel a hosszabb ideje támaszt nyújtó 50 napos mozgóátlag alá bukott vissza. Az arany mellett egyébként az ezüst is korrekciós időszakát mutatja, amely már a 30 dolláros szinteket közelítené idővel. A nemesfémek számára az erős dollár, a magasabb kamatszintek nem segítenek, bár az infláció stagnálása újra előtérbe hozhatná idővel az idén nagyot menetelő arany befektetéseket. A választást követően némileg a bizonytalanság kiárazódott a piacról, így ez is hozzájárulhatott a profitrealizáláshoz, az arany árfolyamának visszacsúszásához.

Infineon: A 2025-ös üzleti évében visszább fog esni az Infineon bevétele a vezetőség szerint, derült ki a ma reggeli gyorsjelentésből. A menedzsment külön kiemelte, hogy szinte mindegyik iparágban lassabb a fellendülés a vártnál, egyedül az AI-hoz köthető ágak tudnak erősebben teljesíteni. Az üzleti első negyedévre így 3,2 milliárd eurós bevételt várnak a cégnél, ami elmarad a piac 3,8 milliárdos prognózisától. A most lezárult negyedévben egyébként nagyjából sikerült hoznia a várt szinteket a cégnek, 3,9 milliárd eurós bevétel mellett 384 millió euró volt a nettó profit, ami közel fele a tavalyi számnak. 

AbbVie: Beesett tegnap az AbbVie árfolyama, ugyanis a gyógyszergyártó egy szorosan követett kísérleti készítménye elbukott két klinikai vizsgálaton is. A skizofrénia ellen kifejlesztett Emraclidine készítményhez még a Cerevel Theraputics cég felvásárlásával jutott az AbbVie, amiért 8,7 milliárd dollárt fizetett ki az idei évben. Az AbbVie árfolyama több mint 10 százalékot esett, ezzel szemben a versenytárs Bristol-Myers papírja 10,5 százalékot ugrott, ahol nemrég került engedélyeztetésre egy skizofrénia elleni készítmény.

Tartalom lezárása:2024.11.12 08:37
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.

A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Magyar Telekom: Újabb erős negyedév

Varga Dániel | 2024.11.14 10:27
Magas szinteken az árfolyam

10 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.14 08:36
USA infláció, Fed, dollár, gyorsjelentések