Nemzetközi piacok: Vegyesen teljesítettek tegnap az amerikai részvények, a félvezetőszektor nagyobbat emelkedett, de a Microsoft, a Meta és az Alphabet is szépen teljesített, így a Nasdaq 100 1 százalékos pluszban zárt. A többi szektorban már inkább visszaesés volt megfigyelhető, az energia- és közműcégek is alulteljesítettek, az S&P 500 így csak minimális emelkedést mutatott. Az európai tőzsdéken ugyan emelkedéssel indult a keddi kereskedés, de napközben lefordultak az indexek, így egyelőre nem képes új csúcsra a DAX sem.
A hétvégén a téli időszámításra állt át Európa, Amerikában viszont csak egy héttel később kerül erre sor. Így ezen a héten egy órával korábban, magyar idő szerint 14:30-kor nyitnak és 21:00-kor zárnak az amerikai tőzsdék.
Magyar piac: Változó volt a magyar blue chipek teljesítménye, az OTP ugyan gyengébben zárta a keddi kereskedést, de a többi papír esetében már emelkedés volt látható. A sort a Telekom részvénye vezette a maga 1,5 százalékos teljesítményével, és napközben ugyan az 1100 forintos ellenállás fölött is járt az árfolyam, a tartós áttörésre egyelőre még várni kell. A Richter és a Mol is óvatosabb emelkedéssel zárta a napot, így a BUX az OTP visszaesése ellenére is tartotta magát.
Magyar GDP: Meglepően gyenge teljesítményt produkált a magyar gazdaság a harmadik negyedévben, hiszen az elemzői konszenzus 0,1 százalékos GDP növekedést várt volna, míg végül a nyers adatok alapján 0,8 százalékos csökkenést mutatott a magyar GDP éves alapon. Negyedéves alapon is 0,7 százalékos csökkenés figyelhető meg, a részletes GDP adatokat majd csak később teszi közzé a KSH, de az látható, hogy az ipar gyengélkedése kedvezőtlenül hat a magyar gazdaságra.
Forint: Folytatódik a forint gyengülése, tegnap az EURHUF már a 405-ös szintet is átlépte, egyelőre tehát nem látszik a gyengülő trend megakadása. A piacokon uralkodó bizonytalan helyzet és az erősebb dollár sem kedvez a forint teljesítményének, de a többi régiós devizának sem. A GDP-adatot követően a forint kisebb gyengülést mutatott, így egyre inkább közelíti a 406-os szintet az EURHUF.
USA munkaerőpiac: Szeptemberben tovább esett a nyitott munkahelyek száma az Egyesült Államokban, mutatták a Bureau of Labor Statistics számai tegnap. Előző hónapban összesen 7,44 millió nyitott pozíciót volt, ami 418 ezres csökkenést jelent. Az LSEG által megkérdezett elemzők előzetesen 8 milliót vártak, ez tehát negatív meglepetésnek számít. Emellett az előző, augusztusi adatot is lefelé módosították a statisztikai hivatalnál, a kifejezetten erősnek számító 8,04 millióról 7,861 millióra.
Nemesfémek: Tegnap újabb csúcsra emelkedett az arany árfolyama, a nemesfém egyre inkább közelíti a 2800 dolláros szintet. Az amerikai elnökválasztás miatt megnőtt a befektetői bizonytalanság, ezért a nagyobb védelmet nyújtó eszközök, mint az arany is előtérbe kerülhetnek . Az utóbbi napokban az ezüst árfolyama is nagyobb emelkedésen ment keresztül, bár a 35 dolláros szintet még nem tudta áttörni egy uncia ezüst ára.
Makroadatok: Ma a magyar GDP adat mellett több másik fontos makroadat is érkezik, többek Németországból a délelőtt során szintén a harmadik negyedéves GDP adatot figyelhetjük, de délután már a német inflációs számok is érkeznek. Emellett az amerikai adatokra is kiemelt figyelem hárulhat, a GDP számok mellett az októberi ADP adat is megmozgathatja a piacokat.
Alphabet: Kellemes meglepetést tartogatott az Alphabet gyorsjelentése, a társaság mind bevétel, mind profitok tekintetében felülteljesítő volt a harmadik negyedévben. Egyelőre tehát az látható, hogy a mesterséges intelligenciához köthető befektetések kezdenek kifizetődni, amit a részvényesek is értékelnek, az árfolyam közel 6 százalékot ugrott a jelentést követően. Az összbevétel így 17 százalékkal 74,6 milliárd dollárra emelkedett, és az külön kedvező, hogy a felhőszegmens növekedési üteme elérte a 35 százalékot.
AMD: Beesett a gyorsjelentést követően az AMD árfolyama, zárást követően több mint 7 százalékos mínuszban zárt a részvény. A befektetők ugyanis nem díjazták a cég negyedik negyedéves bevételvárakozását, ami csupán 7,5 milliárd dollár volt a várt 7,55 milliárddal szemben. Ugyan az idei mesterséges intelligenciához köthető bevételvárakozását 4,5 milliárd dollárról 5 milliárdra módosította a menedzsment, de a piaci szereplők ennél nagyobb javulást várhattak. A most lezárult negyedévben egyébként nem mutatkozott alulteljesítés, azonban ha az Nvidiával venné fel a versenyt a társaság, ennél erősebb bevételekre lenne szüksége a jövőben.
Visa: Jól teljesített a negyedév során a Visa, hiszen 2,71 dolláros EPS-t realizált, amellyel a konszenzus várakozásain könnyedén felülmúlta, valamint bevétel terén is erőteljesnek mondható, 12 százalékos bővülés volt megfigyelhető. Piaczárást követően 2 százalékos pluszba került az árfolyam.
Snap: 10 százalékos ugrást produkált zárást követően a Snap árfolyama, egyrészt a vártnál jobb eredményeket produkált a negyedév során, másrészt az 500 millió dolláros részvény-visszavásárlási program bejelentését is örömmel fogadhatták a befektetők. Ugyan a következő negyedév kapcsán óvatos előrejelzést tett közzé a vezetőség, de ez sem szegte kedvét a részvényeseknek. A Snap mellett egyébként a Reddit teljesített kiválóan, aminek köszönhetően már a 100 dolláros szintet is áttörte a zárást követően, amely 25 százalék körüli pluszt jelent a záróárfolyamhoz képest.
Volkswagen: Csalódást keltett a Volkswagen ma reggeli jelentése, működési profitsoron csupán 2,86 milliárd eurós profit mutatkozott a harmadik negyedév során, 1 milliárd euróval alulteljesítve a piaci prognózist. Az autógyártó már hónapok óta szenved a magas költségszintektől, míg a bevételek nem tudnak érdemben emelkedni, most is 0,5 százalékos visszaesésről számolt be a társaság. Az operatív eredményhányad így 3,6 százalékra esett vissza, ilyen alacsony szinteket a covid óta nem láthattunk.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.