Évtizedes alulteljesítés után előtérbe kerültek a defenzívebb stílusbefektetések, főként a részvénypiacok gyenge teljesítménye miatt is. Az idei évben viszont ismét változhat az aktív befektetési stratégiák rangsora a lehetséges makropályától függően. Év eleji faktorblogunkban áttekintjük, hogy a különböző makrogazdasági pályák esetén mi várható a különböző faktorok teljesítményét illetően.
2022-ben megváltozott a stílusbefektetések piaca, a korábbi évektől eltérően a value, illetve a defenzívebbnek számító osztalékhozam és minimum volatilitás faktorok tudták felülteljesíteni a piacot az Egyesült Államokban, míg Európában leginkább a value részvények tudtak csak felülteljesítők lenni.
2023-ban azonban ismét változó környezetre számítunk, a főbb fundamentális várakozásokat az évindító elemzésünkben is kiemeltük, ehhez kapcsolódóan pedig az aktív befektetési stratégiáknál is érdemes áttekinteni mit hozhat az idei év, melyek lehetnek a befektetők körében a preferált faktorok.
- Gazdasági lassulás/recessziós kockázatok
- Magas, de egyes országokban lassuló infláció
- Magas kamatkörnyezet, de közeledő kamattető, és a piacon a közelgő lazítás árazása
A különböző faktorok az eltérő makrogazdasági környezetre eltérően reagálnak, erről már korábbi blogbejegyzéseinkben is írtunk. Az alábbi táblázatban láthatók az elmúlt 10 évre visszamenőleg, hogy mekkora volt a korreláció értéke az egyes makromutatók és a faktorok között.
Látható, hogy a PMI adatok inkább pozitívan befolyásolják a mutatókat, mivel általánosan a részvénypiacnak is kedvező a gazdasági növekedés, azonban a leginkább együtt mozgó faktor ezzel a méret, a value (VAL) és a quality (QUAL). Az infláció esetében a value az osztalékhozam (DIV) és a méretfaktor (SIZE) az, amely érzékenyebben reagál az infláció (CPI) emelkedésére. Érdekes viszont a 10 éves kötvényhozammal (10Y) való együtt mozgás, hiszen például az osztalékhozam együtt mozog a kötvényhozammal, a value faktort pedig minimálisabb negatív hatás érinti.
Saját számításaink egyébként hasonló következtetésre juttatnak bennünket, mint amelyet a múlt évben a piacon is láthattunk. A gazdasági növekedés lassulása összességében nem jó a piacnak, azonban a 10 éves kötvényhozam emelkedéséből relatív a magas osztalékhozam, és a value faktor nyertesen tud kijönni. Mindössze a minimum volatilitásnál (MINVOL) tapasztalható eltérés, azonban az MSCI indexei alapján a piacnál jobban tudott szerepelni ez a faktor is.
A tavalyi év havi hozamainál is jól elkülönül a felülteljesítő osztalékhozam faktor. A magasabb osztalékhozammal rendelkező részvények (az S&P 500-on belül a felső 20 százalékba tartozók) a tavalyi évben felülteljesítették az alacsony osztalékhozamú részvényeket. Az egyes hónapokra ennek a lebontása az alábbi ábrán látható.
Míg ezzel szemben a növekedési részvényeknél közel ellentétes a negatív és a pozitív hozamú hónapok száma. Tehát a magasabb növekedéssel rendelkező részvények nem voltak felülteljesítőek az alacsonybab növekedéssel rendelkező cégekkel szemben. A többi faktor pedig vegyes teljesítményt nyújtott és jellemzően 4-6 hónap hozamaiban mutattak felülteljesítést, de egyértelmű trend nem volt.
A makromutatókkal való kapcsolatból pedig a különböző makrogazdasági szcenáriók esetére ki lehet választani a várhatóan legjobban teljesítő faktort. Például:
- Javuló gazdasági növekedés esetén relatív a kisebb kapitalizáció cégek jobban teljesíthetnek
- A kötvényhozamok csökkenése esetén újra a momentum, és a quality faktor reagálhat jobban, míg a value részvények ismét háttérbe kerülhetnek, hasonlóan a magas osztalékhozammal rendelkező részvényekhez.
- Amennyiben viszont marad a magas kamatkörnyezet, és érdemi csökkenés nem következik be a hozamszintben, akkor még mindig a relatív alacsonyabban értékelt részvények maradhatnak felülteljesítők.
Tehát az idei év akár újbóli váltást is hozhat a stílusbefektetések terén, amennyiben egy kedvezőbb makropálya alakul ki, és a piaci várakozásoknak megfelelően a monetáris szigorítás is befejeződik, illetve akár kamatcsökkentésekre is sor kerül.
Bővebben az egyes stílusbefektetésekről itt olvashat
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.