Nemzetközi piacok: A főbb európai piacok zárva tartottak, esetleg rövidített kereskedést folytattak az év utolsó napján, míg újév napján rendre zárva voltak a tőzsdék. Az utolsó napon az amerikai piacok nem remekeltek, a Nasdaq 100 index az 50 napos mozgóátlagig korrigált vissza, így innen várja az új esztendőt, míg az S&P 500 index is 5900 pont alá csúszott vissza. Az amerikai határidős indexek pluszokban állnak, ráadásul historikusan a január erős teljesítményeket szokott hozni, így akár kisebb visszapattanással is megpróbálkozhatnak a piacok.
Forint: Az év utolsó napjaiban kisebb erősödést produkált a forint, bár jelentős csökkenést ez nem eredményezett az EURHUF árfolyamán, jelenleg is 411 körül mozog a devizapár, nem messze az 50 napos mozgóátlagánál. A dollár fokozatos erősödése sem segít a forint helyzetén, hiszen az EURUSD lassan az 1,03-os szintet közelítené.
Energiaárak: Már zsinórban a negyedik napja emelkednek az olajárak, a WTI árfolyama ma reggel már a 72 dolláros szintet is átlépte, ami majdnem két hónapos csúcsszintet jelent. Az emelkedést az is segítette, hogy az olajpiacokon optimistábbá válhattak a befektetők a kínai kereslet kapcsán, Hszi Csin-ping kínai vezető újévi beszédében is hangsúlyozta, hogy több gazdasági növekedést segítő intézkedéseket fognak bevezetni 2025 során.
A gázárak is tovább emelkedtek az utóbbi napokban, kedden a TTF tőzsdén jegyzett egy hónapos kontraktus árfolyama már az 50 eurót is érintette, 2023 októbere óta először. Tegnap a Gazprom közölte, az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázexportot leállították, mert a január elsejéig érvényben lévő szerződést nem újították meg a felek.
Kína: Gyengén indították az idei évet a kínai piacok, a Hang Seng index is 2 százalékos mínuszban áll, miután a vártnál gyengébb PMI adatok érkeztek Kínából. A feldolgozóipari PMI index 50,5 pontra süllyedt a novemberi 51,5 pontos értéket követően, ráadásul az elemzők erősebb teljesítményre számítottak decemberben. A kormány optimista marad az idei évi gazdasági kilátásokat terén, így különböző élénkítő intézkedések által stimulálhatják idén is a gazdaságot Kínában.
Nemesfémek: Kisebb erősödéssel indult az év a nemesfémek piacán, bár az arany továbbra is az 50 napos mozgóátlag alatt mozog, míg az ezüst a 30 dolláros szint alá esett vissza a novemberi 35 dollár körüli szintekhez képest. Az erős dollár és a magas kamatkörnyezet nem a legjobb hír a nemesfémek számára, azonban a magasabb szinteken megragadó infláció hozhat még felülteljesítést az arany számára, amely tavaly 27 százalékos pluszban tudott zárni.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.