Nemzetközi piacok: Vegyes hangulatban telt a kereskedés az előző héten a nemzetközi piacokon, a hét elején inkább erősödtek az amerikai részvények, de péntekre már gyengülés mutatkozott, főként a technológiai szektorban, illetve a Tesla árfolyama is nagyobbat esett. Az S&P 500 végül így is visszakerült az 50 napos mozgóátlaga fölé, amit sikeresen megtartott a hét végére is, ez alapvetően pozitív lehet. Összességében azért javuló pályán mozog a hangulat, egyhetes teljesítményeket nézve a főbb szektorok is erősödtek, a chipgyártók szépen javultak, míg a defenzívebb szektorok lemaradást mutattak, ami szintén a jobb piaci hangulatra utal. A csonka héten egyébként a német DAX is kisebb javulást mutatott. Ma reggel a határidős indexek kisebb mínuszokat mutatnak Európa-szerte és Amerikában is.
A héten szintén fontos, hogy több tőzsdén is szünetel majd a kereskedés a következő napokban. December 31-én már a hazai börze sem lesz nyitva hasonlóan sok európai piachoz, míg más helyeken rövidített kereskedés lesz. Szerdán az év első napján hagyományosan szintén zárva tartanak a főbb börzék, ahogyan a magyar piac is.
Magyar piac: 80 ezer pont alatt várja az év utolsó kereskedési napját a hazai piac, de a mindenkori csúcsoktól nem sok választja el így sem. Múlt hét hétfőn egyébként az OTP szép felpattanást mutatott, de a Telekom is javítani tudott a pár napon keresztül mutatkozó korrekcióját követően. A debütáló Gránit papírja emelkedéssel zárta első kereskedési napját, a 15890 forintos záró ár végül 9,6 százalékkal haladta meg az 14500 forintos előjegyzési árat.
Forint: Beerősített a forint az utolsó napokra, jelenleg 410 körül mozog az euróval szemben az árfolyam, az elmúlt egy-másfél hónapot nézve ez inkább kedvezőbbnek számít. Az utóbbi napokban megállt a dollár erősödése is, ez szintén segíthet a feltörekvő devizáknak, így a forintnak is, ugyanakkor az EURHUF még mindig az 50 napos mozgóátlaga felett jár.
Kötvényhozamok: Az utóbbi napokban is folytatódott az amerikai kötvényhozamok emelkedése, a 10 éves hozam így már 4,6 százalék környékén mozog. Még a legutóbbi Fed kamatdöntés után ugrottak meg a kötvényhozamok, miután Jerome Powell Fed elnök bejelentette, kevesebb kamatvágásra lehet számítani 2025-ben, a jegybankárok várakozása alapján kettőre. Ezt a piaci szereplők is hamar elkezdték beárazni, ami a kötvénypiacok mellett a részvénypiacokon is korrekciót okozott. Európában is további hozamemelkedés látható, a német 10 éves már több mint egy hónapos csúcsra emelkedett, de Franciaországban is hasonló trend mutatkozik.
Energiaárak: Az utóbbi hetekben megint emelkedésnek indultak a gázárak, a TTF tőzsdén kereskedett egy hónapos kontraktus árfolyama 48 eurón zárta az előző hetet, ami közelíti a november végi csúcsokat. Az olajárakban már nem volt látható ekkora volatilitás, a WTI árfolyama 70 dollár környékén megragadt.
Makroadatok: A héten is lesznek érdekesebb adatok azért, bár a makronaptár nem a szokásos sűrűséget mutatja. A befektetők főleg a PMI-számokat várhatják, legyen szó akár Európáról, akár az USA-ról, akár a kínai adatokról.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.