Nemzetközi piacok: Nagyot pattantak pénteken az amerikai tőzsdék, hiszen mind az S&P 500, mind a Nasdaq 100 index 2 százalék feletti pluszt tudott elérni a kereskedés végére. A befektetők az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos tűzszüneti javaslatokra figyelhetnek, illetve Trump vámpolitikájával kapcsolatos bejelentései is mozgathatják a piacokat. Továbbá szerda este lesz esedékes a Fed következő kamatdöntése, ami nemcsak a kamatpálya várható alakulása miatt lehet fontos, de a Fed saját gazdasági előrejelzései is hozhatnak izgalmakat. Európában is erős teljesítmények mutatkoztak pénteken, ebben szerepet játszott, hogy a német kormány pénteken megállapodásra jutott az államadósság növelésével kapcsolatban, így a DAX is közel 2 százalékos javulást tudott felmutatni.
Magyar piac: Az OTP és a Magyar Telekom húzta magával a magyar piacot múlt pénteken, így a BUX indexnek sikerült 1 százalék feletti emelkedést produkálnia. Az OTP megközelítette a 25000 forintos szinteket, míg a Telekom 1700 forinton tudott zárni. A Richter alulteljesítőnek számított, hiszen 0,8 százalékos mínuszban zárt, de a Mol sem tudott nagy erőt kifejteni.
Forint: Tovább folytatja az oldalazást az EURHUF árfolyama, amely a 200 napos mozgóátlagtól nem tud egyelőre erőteljesen elszakadni, így jelenleg is 399 körül mozog a devizapár árfolyama. Némileg megakadt a dollár gyengülő trendje is, ez pedig a forint számára is akadályt jelenthet rövidebb távon. A befektetők az orosz-ukrán háború híreire is figyelhetnek, emellett a kamatelőny is segíthet a magyar deviza számára.
Arany: Változatlanul erős teljesítmény mutatkozik a nemesfémek piacán, így az arany árfolyama 3000 dollár fölé is benézett már múlt pénteken, illetve jelenleg is ennek környékén mozog az árfolyam. A dollár gyengülése, illetve a kötvényhozamok mérséklődése is segítette az arany emelkedését az elmúlt időben, így könnyedén felülteljesítő tud egyelőre maradni a bizonytalan piaci környezetben az arany az S&P 500 indexszel szemben.
Kína: Hétvégén új akciótervet jelentett be Kína a lakossági fogyasztás felpörgése érdekében, így a jövedelmek növelése, illetve a terhek csökkentése lehet a kínai kormány fókuszában. Emellett jelezték, hogy számtalan lépést tehetnek a részvénypiacok stabilizációja és a kötvénypiacok fejlesztése érdekében. A kiskereskedelmi forgalom egyébként január-februárban a vártnál jobban teljesített, illetve a decemberi adathoz képest is javulás jelei mutatkoznak, amely jó hír a kínai gazdaság számára. Az amerikai vámpolitika azonban továbbra is kockázatott jelenthet, de látni kell, hogy a kínai részvények idén eddig jól teljesítenek, a Hang Seng index 20 százalékos pluszban van eddig év eleje óta, habár a korábbi csúcsoktól így is messze jár még a kínai index.
Heti makroesemények: A héten inkább az amerikai makroadatokon lesz a hangsúly, ma napközben az amerikai februári kiskereskedelmi forgalom adata érkezik, ahol 0,7 százalék a várakozás. Továbbá kedden az amerikai februári ipari termelés számait tudhatjuk meg, ahol 0,2 százalékot vár a konszenzus. Emellett szerdán fog dönteni a Fed az újabb kamatvágásról, jelenleg az elemzők nem várnak kamatcsökkentést. A fontosabb makroadatokat összegyűjtöttük az oldalunkon.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.