Nemzetközi piac: A piacok erősödésével indult Donald Trump második elnöki ciklusa, a hétfői bejelentéseket tehát inkább pozitívan fogadták a piacok. Az ipari cégek tudtak kiemelkedően teljesíteni, de az egészségügyi és a közműcégek is nagyobb emelkedésre voltak képesek. Az energiaszektor viszont lemaradó volt, a csökkenő olajárak visszább vetették a szektor teljesítményét, míg a techszektort az Apple gyengélkedése húzta vissza, bár a Nasdaq 100 így is 0,6 százalékot erősödött. Európában egyelőre kitart a piaci lendület, a DAX már 21 ezer pont felett jár, de a CAC 40 is lokális csúcsok közelébe emelkedett vissza. A következő időben a nagy techcégek jelentéseire figyelhetnek a befektetők, de emellett a Davosban tartandó World Economic Forumon elhangzottak is tartogathatnak izgalmakat.
Magyar piac: Alulteljesítő volt tegnap a magyar piac, bár az idei évi teljesítményre így sem panaszkodhatnak a befektetők, közel 7 százalékos pluszban áll a BUX index. Az OTP a 24 000 forintos szintről fordult le, míg a Telekom árfolyama előtt az 1400 forintos szint állított akadályt. Mindkét részvény kifejezetten erősen indította 2025-öt, a tegnapi visszahúzás tehát inkább kisebb korrekcióként értelmezhető, a hosszú távú trend továbbra is emelkedő. A Mol és a Richter is mínuszban zárta a tegnapi kereskedést, utóbbi technikai képét lerontotta az 50 napos mozgóátlag letörése. A kisebb papírok közül a 4iG folytatta kitörő teljesítményét, de a Duna House részvénye is újabb csúcsra emelkedett.
Devizák: Fontos szintekhez érkezett meg az EURUSD árfolyama, hiszen az 50 napos mozgóátlag áttörése előtt állhat, egyelőre ma reggel nem mutatkozik nagy lendület a grafikonon, azonban így is 1,04 felett jár a devizapár. A forint tartani tudja magát, nagy elmozdulás egyelőre nem látható az EURHUF grafikonján, 411 körül mozog az árfolyama, az 50 napos mozgóátlagtól nem tud elszakadni a devizapár.
Oracle: Donald Trump tegnap jelezte, hogy több milliárd dolláros AI fejlesztési beruházást hajthatnak végre, a Softbank, az OpenAI és az Oracle részvételével, olvasható a Bloombergen. Emellett a Microsoft, illetve az Nvidia is fontos szerepet tölthet majd be az AI fejlesztésében. Továbbá az Oracle kapcsán felmerült annak a lehetősége is, miszerint Larry Ellison, a cég elnöke vásárolhatja meg a TikTok amerikai részlegét, de a lehetséges vásárlók között tartják számon Elon Muskot is a CNBC értesülései szerint. A pozitív hírekre egyébként jól reagáltak a befektetők, az Oracle tegnap 7 százalékos pluszban zárt, de ezt követően is további 4,6 százalékos emelkedés alakult ki.
Netflix: Rekorderős negyedévet zárt a Netflix, összesen 18,9 millió új előfizetőt szerzett a streaming szolgáltató, ami a legnagyobb növekedés a cég történelmében. A kiemelkedő növekedés többek közt a nagy népszerűségnek örvendő Squid Game sorozat új évadának és a sportközvetítéseknek volt köszönhető, így közel kétszer annyi új ügyfelet szerzett a Netflix mint amit a konszenzus várt. Bevételben ez 16 százalékos növekedést jelentett, összesen 10,2 milliárd dollárt a negyedévben. De várhatóan 2025-ben is fennmarad a gyors növekedési ütem, hiszen több fontos piacon is áremeléseket jelentett be a vezetőség, így az évre 44,5 milliárdos bevétellel számolnak, 29 százalékos működési profitmarzs mellett.
United Airlines: A Deltahoz hasonlóan a United Airlines is jól szerepelt a negyedik negyedévben, így könnyedén felülmúlta a negyedévvel kapcsolatos várakozásokat a cég, ráadásul erőteljes évkezdést is vár a menedzsment. Ahogy már a Delta is kiemelte, az idei évben is stabil kereslet mutatkozhat, az utazási kedv sokat javult, ez pedig a vállalatok profittermelésében is pozitív hatásokat képezhet. Az elmúlt évben bőven felülteljesítő tudott lenni a piacon a részvény, de a zárást követően így is 3 százalékos pluszba tudott kerülni az eredményeknek köszönhetően. Az évre vonatkozólag 11,5-13,5 dollár közötti EPS-t várnak, ez nagyjából megfelel a várakozásoknak, de a nyári szezon teljesítményétől sok függhet.
Apple: Több célárvágas is érkezett az Apple részvényére a héten, többek közt a JP Morgan és a Jefferies elemzője is visszább vágta célárát, sőt, a Jefferies elemzője már eladásra minősítette le a részvényt. Az elmúlt hetekben több elemzés is érkezett a legújabb iPhone értékesítések kapcsán, amelyek kifejezetten gyenge kínai eladásokat mutattak az ünnepi időszak alatt, így a céget követő elemzők is pesszimistábbá váltak. Az Apple részvénye tegnap 3 százalék feletti eséssel reagált a visszavágásokra.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.