Vámok: Kellemetlen meglepetéseket hozott az amerikai elnök által „felszabadulás napjának” titulált esemény, mikor is új vámokat jelentett be, amelyre a piac erőteljes eséssel reagált. Trump egy átfogó, minden országra vonatkozó 10 százalékos vámot vetett ki, de az Európai Unióból importált termékekre 20, a Kínából származó termékekre pedig 34 százalékos vámot vetett ki. Emellett egyes országokat még nagyobb vámmal sújtja, az eddig bejelentett intézkedések is hatályba léptek, így az autóipart sújtó 25 százalékos vám is érvényben marad. Ezek a bejelentések további bizonytalanságot eredményeznek a piacokon, ráadásul a befektetők a válaszlépésekre is várhatnak a többi országtól. 

Nemzetközi piac: Hiába tudtak emelkedéssel zárni a főbb amerikai részvényindexek tegnap este, a közvetlenül a piaczárást követő bejelentések hatására a határidős indexek nagyobb mínuszokba kerültek, így 3-4 százalékos eséssel nyithatnak akár a piacok. Európában is eséssel nyithatnak a tőzsdeindexek, bár nem várható akkora esés mint Amerikában, a negatív szcenáriót valamelyest beárazhatták már a befektetők, de a romló nemzetközi hangulat közepette kihívást jelenthet a felülteljesítés. A Hang Seng index 2 százalékos csökkenéssel reagált a hírekre, míg a japán Nikkei ennél is nagyobb visszacsúszást mutat. 

Magyar piac: Egyedül a Mol tudott pluszban zárni tegnap a gyengébb piaci hangulat közepette a blue chipek közül, ebben pedig a kedd délután bejelentett kedvező osztalékjavaslat is szerepet játszhatott. A Telekom kisebb mínuszba került a nap végére, a befektetők a kormánnyal való egyeztetés eredményére várhatnak, emellett sem az OTP, sem a Richter nem tudott erőt mutatni, így mérsékelt visszacsúszásokat produkáltak a papírok.  

Devizák: Jelentős dollárgyengülés vette kezdetét a vámok bejelentését követően, így az EURUSD árfolyama is ugrásnak indult, hamar 1,09 fölé mozdult el a devizapár árfolyama, lassan az 1,1-es szintet közelítheti az árfolyam. Ma reggel a forint is kisebb gyengüléssel reagált az euróval szemben, bár jelentős emelkedés azért nem látható az EURHUF grafikonján, de a 400-as szintek alá nem tudott visszaerősödni egyelőre a magyar deviza.  

Kötvényhozamok: Nagyot estek az amerikai kötvényhozamok, hiszen a 10 éves kötvényhozam szintje 4 százalékra süllyedt vissza, míg január közepén még 4,8 százalék körüli szinteken is járt. Rövidebb oldalon is látni a visszaesés jeleit, így a 2 éves kötvényhozam 3,8 százalék körüli szinteken jár. Európában is hasonló tendencia mutatkozik, így a német 10 éves kötvényhozam szintje is 2,7 százalék alá korrigált vissza. 

Arany: Az arany árfolyama egyelőre jól tartja magát, így továbbra is 3100 dollár felett maradt a nemesfém. Láthatóan keresik a befektetők a biztosabbnak számító menekülőeszközöket, így a vámok bejelentése után újabb csúcsra tudott emelkedni az arany, bár egy kisebb megtorpanás már látható a reggeli órákban.  

Tesla: Közzétette első negyedéves eladási számait a Tesla, ezek szerint 337 ezer autót értékesített a gyártó világszerte, ami elmarad a Bloomberg 390 ezres elemzői konszenzusától. Ez éves szinten 13 százalékos visszaesést jelentett, amiben szerepet játszhatott az is, hogy az új Model Y típusok miatt átalakításra kerültek a gyártósorok világszerte, termelési kapacitás kiesésekhez vezetve. Emellett láthatóan a cég vezérigazgatója, Elon Musk körüli népszerűségvesztés sem segíti a Tesla értékesítéseit, utoljára 2022-ben mutatott fel ennél gyengébb negyedévet az autógyártó.

Tartalom lezárása:2025.04.03 08:36
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.

A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

TotalEnergies: Jól tartja magát idén az olajipari cég

Krahling András | 2025.04.02 15:33
Továbbra is izgalmas lehet a TotalEnergies

A távközlési szektor a pesszimista piacon is tündököl

Varga Dániel | 2025.04.02 10:20
A nemzetközi porondon is kiemelkedő teljesítmény mutatkozik