EKB: 50 bázisponttal emelte meg az irányadó kamatot az EKB, amely a piaci várakozásokhoz képest meglepetés a szigorítás mértékét tekintve. Az EKB a döntést követő közleményben kiemelte, hogy elkötelezettek az infláció leszorítása mellett és a kamatszint normalizálásának érdekében egy nagyobb kezdeti szigorítást hajtottak végre. Az EKB már a korábbi kamatdöntő ülésén is jelezte, hogy júliusban elkezdik a kamatemeléseket, viszont a kérdés inkább az volt, hogy 25 vagy 50 bázisponttal emeli-e meg az irányadó kamatot az Európai Központi Bank. 

A mostani 50 bázispontos emelés azt jelenti, hogy az irányadó kamatlábak közül már egyik sem lesz a negatív tartományban. Mind a refinanszírozási, illetve az aktív és betét oldali kamatláb sem lesz már negatív, mivel az irányadó kamat 0,5 százalékra, a betéti 0 százalékra, az aktív oldali rendelkezésre állás pedig 0,75 százalékra emelkedik.

A közlemény alapján pedig a következő kamatdöntő üléseken további normalizáció jöhet a kamatszintben, azonban a mértékéről lépésről-lépésre “adatvezérelten” dönthetnek majd a soron következő üléseken. A Bloomberg várakozásai alapján egyébként most decemberre 1,3 százalékos kamatot áraznak a piacok.

Az EKB kamatdöntő ülése után az euró tovább tudott erősödni a dollárral szemben, ugyanakkor az amerikai nyitás felé közeledve már inkább gyengülést mutatott az euró, és 1,02 közelében jár az árfolyam. Ugyanakkor az EKB sajtótájékoztatója alatt az euró ismét gyengülni kezdett, Christine Lagarde az EKB elnöke hangsúlyozta jelenleg az EKB csak gyorsít a kamatemelések ütemén nem pedig a korábban célzott kamatpálya fog felfele tolódni. Tehát a mostani 50 bázispontos kamatemelés nem feltétlenül egy nagyobb szigorításnak felel meg így, hanem csak egy gyorsuló ütemű kamatemelésnek, amellyel hamarabb tudja elérni az EKB az általa megfelelőnek tartott kamatszintet a 2 százalékos inflációs cél elérésére. 

Piacok: Vegyesen teljesítenek az európai piacok az EKB vártnál nagyobb kamatemelését követően, azonban a magyar tőzsdén ma is remek hangulat uralkodik. A Mol közel 2,5 százalékos emelkedésnél jár, így az osztalékszelvény leesését követően hamar elindult ismét felfelé, emellett a Masterplast emelkedik ki ma is a piacon, amely már 13 százalékos plusznál jár. Az amerikai határidős indexek keresik egyelőre az irányt, így jelentős elmozdulásokról nem beszélhetünk, bár az előző napokban alapvetően is jó hangulat uralkodott.

USA munkaerőpiac: 251 ezerre növekedett a heti új munkanélküli segélykérelmek száma az Egyesült Államokban, amely az előző héthez képest 7 ezerrel magasabb szám, miközben az várakozások kisebb csökkenésre számítottak a segélykérelmekben. Az új munkanélküli segélykérelmek száma így 8 hónapos csúcson tartózkodik az Egyesült Államokban, a friss munkaerőpiaci statisztikákban pedig így kezdenek megjelenni az amerikai vállalatok kisebb létszámleépítései a romló gazdasági környezet miatt. Egyelőre azonban még mindig nem magas a segélykérelmek száma, a munkanélküliség pedig így is nagyon alacsony az Egyesült Államokban és a munkaerőpiac is inkább feszítettnek tekinthető, de a segélykérelmek számában enyhe növekedés indult el a tavaszi 200 ezer alóli szintekről. 

Forint: Nem változtatott az egyhetes betét kamatán ma délelőtt az MNB, az egyhetes betéti tender után viszont a forint ismét gyengülni kezdett az euróval szemben a 400-as szintek fölé. A napi csúcs 403 forintnál volt, azóta a délutáni órákban kis mértékben erősödni tudott a forint, de továbbra is a 400-as szint felett jár az árfolyam. 

American Airlines: Közel a várakozásoknak megfelelő negyedéves eredményekről számolt be az American Airlines, valamint a második negyedévben már nyereségesen működött a légitársaság, amelyről részletesebben is írtunk a mai elemzésünkben. Az adózott eredmény 476 millió dollár volt, míg tisztítottan 533 millió dolláros volt a profit. A bevételek 12,2 százalékkal voltak magasabbak a második negyedévben 2019-hez viszonyítva, mindezt úgy, hogy a kapacitás még mindig 8,5 százalékkal maradt el a 2019-es szintektől. A légitársaság a harmadik negyedévre is nyereséges működést vár, és továbbra is 10-12 százalék közötti bevételnövekedéssel számol az alacsonyabb kapacitások ellenére. A 2019-es szintekhez képest alacsonyabb kapacitásoknak ugyanakkor a munkaerőhiány is az oka, valamint a költségek is jelentősen emelkedtek az American Airlines-nál is. A nem üzemanyag jellegű költségek 14 százalékkal emelkedtek. A légitársaság számára tehát továbbra is kihívásokkal teli a környezet, a United Airlines szintén a tegnap esti gyorsjelentésében csökkentette a jövő évi előrejelzését, amelynek következtében a nyitás előtti kereskedésben is mínuszban állnak a légitársaságok részvényei.  

AT&T: Annak ellenére, hogy felülmúlta a profitvárakozásokat az AT&T, és a felhasználószám is a vártnál nagyobb mértékben növekedett, a szolgáltató csökkentette a free cash flow előrejelzését az idei évre vonatkozóan. Az AT&T 6 százalékkal emelte az elmúlt időszakban az árait, viszont a magasabb inflációs környezet miatt fogyasztás csökkenésére számít. A részvényárfolyam a kedvezőtlenebb előrejelzés miatt pedig mínuszban nyithat. 

Domino’s Pizza: Kissé elmaradt a várakozásoktól a vállalat a negyedéves eredmények tekintetében, így a nyitást megelőzően 1-2 százalékos mínuszban tartózkodik a részvény. Az 1,07 milliárd dolláros bevétel mellé 2,82 dolláros EPS párosult, míg az elemzői konszenzus 2,91 dolláros eredményre számított. A problémát elsősorban a költségek növekedése, valamint a kialakult munkaerőhiány okozta.

HSBC: A Reuters értesülései szerint eladhatja a HSBC az Expobanknak az oroszországi leánybankját. A bank viszont  már csak a vállalati portfólióját hagyta meg az országban, miután évekkel ezelőtt a lakossági üzletágával kivonult az országból. Korábban már több nagybank is bejelentette, hogy tervezi a kivonulást az országból, illetve a Societe Generale meg is egyezett a Rosbank PJSC eladásáról, emellett pedig a Raiffeisen és az Unicredit is vizsgálja az eladás lehetőségét. 

Tartalom lezárása:2022.07.21 15:33
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Fontos szinteket tört át a Domino’s Pizza
Varga Dániel | 2022.06.09 13:00
Korrekciót követően fordulna a részvény
Van még hova javulni a légitársaságoknak
Varga Dániel | 2022.01.20 15:19
Jelentett a United Airlines, illetve az American Airlines

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Az amerikai választásra figyel a világ

Varga Dániel | 2024.09.19 13:59
Mi lesz a piaci volatilitással?

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.09.19 08:36
Fed, forint, amerikai gazdaság, kötvényhozamok

JP Morgan: Kitarthat az emelkedő trend?

Mohácsi Mihály | 2024.09.18 15:46
Fontos szintek közeléből fordult az árfolyam