Piacok: Vegyes hangulatban telt a kereskedés tegnap a főbb nemzetközi piacokon, a DAX kisebb erősödésre volt képes, viszont az amerikai indexek mellett a BUX is is kisebb mínuszt mutatott nap végén. A gyengébb szektorok közé az energia- és közműcégek tartoztak, de a technológiai papírok sem remekeltek tegnap. Pluszokat leginkább az egészségügyi szektorban láthattunk, de a Tesla papírja is javítani tudott a tegnapi nappal. A határidős indexek állása alapján továbbra is bizonytalanság uralkodik a piacokon, iránykereséssel indulhat a nap Európában.
Magyar piac: Minimális visszacsúszást produkált a magyar piac a tegnapi kereskedés folyamán, habár ezzel az 50 napos mozgóátlagot letörte a BUX index. A blue chipek nem produkáltak érdemi elmozdulást, a Telekom és az OTP mínuszban zárt, míg a Mol és a Richter mérsékelt emelkedést tudott felmutatni. A kis papírok közül megint a Nyomda teljesítményét lehet érdemes kiemelni, amely új csúcsokra jutott ismét, immár 3300 forint felett jár az árfolyama.
MNB kamatdöntés: Az elemzői konszenzusnak megfelelően 75 bázispontos kamatvágást szavazott meg tegnap az MNB Monetáris Tanácsa, az alapkamat szintje így 9 százalékról 8,25 százalékra csökkent. A döntést követő háttérbeszélgetésen Virág Barnabás MNB alelnök jelezte, hogy lezárult a monetáris politika gyors lépesekkel operáló szakasza. A korábbi várakozását, miszerint az első félév végére 6-7 százalékra csökkenhet az alapkamat szintje, 6,5-7 százalékos sávra szűkítette az MNB.
Forint: Viszonylag mozgalmas napja volt a forintnak tegnap, 394 és 397 között mozgott az EURHUF árfolyama, a kamatdöntésre figyelhettek a befektetők. Mivel inkább a konszenzusnak megfelelő döntést hozott a jegybank, ezért nap végére jelentősebb eltérés nem mutatkozott, így némi stabilizáció látható az EURHUF kapcsán.
Olaj: Az utóbbi napokban akadályba ütköztek az olajárak, a WTI így egyelőre nem tudta átvinni a 83 dolláros szintet, ma reggel a 81 dolláros szint alatt mozog az árfolyam. A Brent esetében látványosabb a visszaesés, az utóbbi napokban támaszként funkcionáló 85 dolláros szintet is letörte az olajárfolyam a mai nappal. Az amerikai olajkészletek 9,3 millió hordóval növekedtek előző héten, jelezve, hogy az Egyesült Államokban lassulhatott az olaj iránti kereslet. Így az utóbbi napokban menetelő energiarészvények emelkedése is megakadt tegnap.
BYD: 8,67 milliárd jüan (1,2 milliárd USD) nettó profitot ért el a BYD 2023 negyedik negyedévében. Ez 18,6 százalékos éves növekedést jelent, viszont láthatóan már lassulás jeleit mutatja az autógyártó profitnövekedése, 2022 első negyedéve óta nem volt ilyen lassú a növekedés üteme. A 2023-as üzleti évét 30 milliárd jüanos nettó eredménnyel zárta az autógyártó, ami 80 százalékkal haladja meg a 2022-es eredményt. Egyelőre tehát még profitot termel a BYD, de a kínai cég marzsai is tovább csökkenhetnek a folyamatos árcsökkentések miatt, a tavalyi évben egyébként 23 százalékos bruttó marzs mellett működött a cég. A társaság részvénye ma 3,5 százalékos mínuszba került a sanghaji tőzsdén.
Ford: Közel 3,6 százalékos esést szenvedett el tegnap a Ford részvénye, miután a cég vezetősége jelezte, hogy a baltimore-i híd tegnapi összeomlása miatt sérülhet a cég ellátási lánca. Az autógyártónak más, egyéb kikötők felé kell terelnie a gyártáshoz szükséges alkatrészszállítmányait, így az ellátási lánc meghosszabodhat valamelyest. A versenytárs General Motors is érintett, viszont a társaság vezetősége szerint csak minimális hatása lesz a cég működésére a szállítmányozás elterelésének, így a részvény árfolyama tegnap még emelkedni is tudott.
UPS: Tegnap 8 százalékot esett a UPS árfolyama annak ellenére, hogy a vártnál jobb előrejelzéseket tett közzé a cég 2026-ra vonatkozóan. A cég hároméves tervében magas marzsok elérését, illetve agresszív költségcsökkentést tűzött ki célul. A 2026-os bevételek terén így 108 és 114 milliárd dollár közötti összeggel kalkulál a vezetőség, amely bőven jobb az elemzők által várt 102 milliárdos eredménynél. A befektetők azonban teljesen mégsem elégedtek meg a hallottakkal, esetleg nem hiszi el a piac, hogy teljesíteni tudja az optimista célokat a társaság.
A weboldalon megjelenő tartalmakra az alábbi módon is feliratkozhat a WebTraderen keresztül:
Fiókom->Szolgáltatások->E-mail feliratkozások
Bővebb információ ezen a linken keresztül érhető el.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.