Amerikai elnökválasztás: Ma tartják az amerikai elnökválasztást, így a piacokon is nagyobb bizonytalanság mutatkozhat a mai nap, de még holnap is, hiszen szoros csata esetén nem biztos, hogy már holnapra végeredményt tudnak hirdetni. Az elmúlt két hétben egyébként a VIX index is emelkedést produkált, míg a dollár tovább erősödött a kötvényhozamokkal együtt. A felmérések alapján fej-fej mellett haladnak az elnökjelöltek, így nehéz lenne egyértelmű favoritot kiemelni, néhány billegő állam eredménye döntheti el az egész választás sorsát.
Nemzetközi piacok: Nincs egyértelmű irány a piacokon, mind az európai, mind az amerikai indexek gyengébb teljesítményt mutattak tegnap, elsősorban az amerikai választásokra várnak a befektetők, a bizonytalanság emelkedését jelzi a VIX index alakulása is. Azért azt látni kell, hogy nem járnak túl messze a csúcsoktól az amerikai indexek, de október közepe óta nem tudnak újult erőre kapni a részvények, így inkább oldalazás, esetleg kisebb visszacsorgás jellemezte a piacot ebben az időszakban.
Magyar piac: Hiába kezdte erősen a hétfő reggelt a magyar tőzsde, fokozatosan elfogyott a részvények ereje, így a Magyar Telekom is 1128 forinton zárt, holott napon belül már az 1180 forintos szintet közelítette. Emellett a Richter is gyengélkedés jeleit mutatta, míg a Mol és az OTP jól tartotta magát. Péntek hajnalban a Mol és az OTP gyorsjelentésére érdemes lesz majd figyelni, míg a Richter és a Telekom jövő héten teszi közzé a számait.
Forint: Nem tudja egyelőre a fordulat jeleit produkálni az EURHUF, amely változatlanul 408 körül mozog. A mai amerikai választás a dollár mozgására is kihatással lehet, ez pedig a forintot is megmozgathatja. Egyelőre a forintgyengülés kissé alábbhagyott, habár egy gyenge nemzetközi piaci hangulat, vagy nagyobb volatilitású dollármozgás könnyedén kibillentheti az EURHUF árfolyamát is.
Olaj: Emelkedtek tegnap az olajárak, miután az OPEC+ bejelentette, hogy az eredetileg novemberben kivezetésre kerülő önkéntes kitermeléskorlátot meghosszabbítják decemberig. A napi 2,2 millió hordós korlát tehát továbbra is érvényben marad. A WTI árfolyama tegnap több mint 3 százalékot emelkedett, így az 50 napos mozgóátlagot is sikerült átvinnie. Emellett a napokban egyre gyengülő dollár is inkább kedvezett az olajáraknak.
Apple: A Bloomberg információi szerint az Apple az okosszemüvegek piacára való belépés lehetőségét vizsgálja, ezzel a Metával venné fel a versenyt a társaság. Az Atlas nevezetű projekt kapcsán már több visszajelzést gyűjtött az Apple, persze egyelőre nagyon kezdetleges szinten áll a projekt, így egyelőre csak a tervezés, a lehetőségek szintjéről beszélhetünk.
Ford: Kedvező eladási számokat közölt tegnap a Ford, erre reagálva a részvény több mint 3 százalékos pluszban is járt a tegnapi kereskedés során, bár a napot végül csak 1,4 százalékos pluszban zárta. Idén októberben 15 százalékkal több járművet értékesített az autógyártó mint tavaly, összesen 173 ezer darabot. A legnépszerűbb F-150 modell eladási száma pedig 29 százalékos növekedést mutatott, immár átlépve a 100 ezres határt is. Emellett a társaság hibrid meghajtású modelljei is jól fogytak, ugyanez viszont nem mondható el az elektromos autókról, néhány napja jelentette be a Ford, hogy hat hétre felfüggesztik az elektromos F-150 modell gyártását.
Palantir: Közel 14 százalékot ugrott tegnap piaczárást követően a Palantir részvénye, miután a társaság könnyedén felülmúlta az elemzői várakozásokat a harmadik negyedévben. A szoftvercég bevétele éves szinten 30 százalékkal bővült, ami magasabb a piaci prognózisnál, míg nettó profitsoron 144 millió dolláros eredményt ért el. Emellett az idei éves várakozásait is megemelte a vezetőség 2805-2809 millió dollárra, ami magasabb a 2760 milliós elemzői konszenzusnál. Az adatelemző szoftvereket kínáló cég elmondása szerint az új mesterséges intelligenciával támogatott programok igen népszerűvé váltak a céges ügyfelek körében, bár egyelőre inkább amerikai cégek adaptálják az új technológiát.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.