Nemzetközi piacok: Nem találják egyelőre az erőt az amerikai részvénypiacok, a tegnapi kereskedést így kisebb mínuszban zárták a főbb indexek. A dollár markáns erősödése sem kedvez a részvénypiacoknak, az EURUSD árfolyama már 1,03 alá süllyedt. Az európai tőzsdéken viszont pozitív volt a hangulat az év első kereskedési napján, a DAX árfolyama is 20 ezer pont fölé emelkedett vissza. A jövő héten a piaci szereplők már az amerikai céges jelentésekre figyelhetnek, a következő hetekben tehát a negyedik negyedéves számok is alakíthatják a befektetői hangulatot.
Magyar piac: Kisebb emelkedéssel indította 2025-öt a BUX, bár az index árfolyama még nem érte el a 80 ezer pontos szintet. A blue chipek közül a Mol, a Richter és a Telekom részvénye is szép teljesítményre volt képes, az OTP papírja viszont 0,6 százalékos mínuszban zárta a tegnapi kereskedést. A magyar részvények közül még az Opust lehet kiemelni, ami 2 százalék feletti emelkedésével az 50 napos mozgóátlag fölé tért vissza.
Dollár: Letörte az 1,03-as szintet az EURUSD árfolyama, ezzel újabb kétéves mélypontra csökkent a devizapár. A dollár egyelőre folytatja az erősödő trendjét az euróval szemben, ami még 2024 októberében kezdődött. A magasabb amerikai kötvényhozamok segíthetik a dollár teljesítményét, miközben a piacokon sem tűnt el teljes mértékben a bizonytalan hangulat. Az EURUSD árfolyama így egyre közelíti a paritás közeli szinteket, a piaci szereplők Trump elnökségét és az esetleges dollárerősítő gazdasági intézkedéseket várhatják.
Forint: Gyengén kezdte az idei évet a forint, az EURHUF árfolyama felfelé indult meg az 50 napos mozgóátlag közeléből, ma reggel már 413 felett jár a devizapár. A forint szempontjából nem kedvező az emelkedő hozamkörnyezet és az erősödő dollár, a dollárral szemben már újabb lokális mélypontra került a hazai deviza árfolyama. Emellett a gázáremelkedés sem segít a forint helyzetén, ami így gyenge startot vett 2025-ben.
Energia: Nem hagy alább az olajárak emelkedése, a WTI tegnap már a 73 dolláros szintet is áttörte, újabb lokális csúcsra emelkedve. Az olajárak emelkedése a részvénypiacokon is érzékelhető, az energiaszektor kiemelkedő teljesítményre volt képes, ezzel szemben a légitársaságok lemaradóak voltak. Közben a gázárak is további emelkedést mutattak tegnap, a TTF tőzsdén már 50 euró feletti gázárak voltak láthatóak. Európában az átlagosnál hidegebb téli időjárás, valamint az ukrajnai gáztranzit megszűnése is árfelhajtó hatással lehet a gázpiacokon.
Tesla: 496 ezer autót értékesített a Tesla 2024 negyedik negyedévében, ami elmarad az elemzők által prognosztizált 503 ezres számtól. Ez azt is jelenti egyben, hogy 2024-ben összesen 1,79 millió Tesla modellt adtak el, ami 1 százalékkal kevesebb a 2023-as 1,8 milliónál. Így a cég történelme során először esett vissza az éves értékesítési szám a Teslánál. A befektetők negatívan fogadták a gyenge értékesítési adatot, a részvény árfolyama közel 6 százalékot esett.
Wizz Air: Decemberben 5,06 millió utas utazott a Wizz Air járatain, ami 1,9 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőtti forgalmat. Mindezt úgy érte el a cég, hogy a kapacitás 3,1 százalékkal kevesebb volt, tehát a kihasználtsági ráta tudott érdemben javulni, 82,1 százalékról 86,5 százalékra. Emellett jelezte a társaság, hogy a márciusban végződő negyedik negyedéves foglalások száma erősen alakul eddig, mintegy 2 százalékponttal meghaladva a tavalyi szinteket. A Wizz Air még december 31-én jelentette be, hogy a Pratt & Whitney hajtóműgyártóval megállapodtak a földre kényszerített repülőgépekkel kapcsolatos kártérítési feltételekről.
Duna House: A cég becslése alapján tavaly 125 ezer lakástranzakció zajlott le itthon, amely 18 százalékos növekedésnek felel meg, míg számításaik szerint a hitelkihelyezések összegében 123 százalékos emelkedés mutatkozott. Decemberben is 10 ezer feletti tranzakció zajlott le a Duna House szerint, ez pedig éves szinten 31 százalékos javulásnak felel meg. Az előrejelzések alapján idén is folytatódhat a trend, így 10-20 százalékos növekedéssel kalkulál a társaság.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.