Nemzetközi piac: Amerikában enyhébb, Európában inkább láthatóbb erősödés volt tegnap a piacokon, így a DAX jobban szerepelt az S&P 500-nál. A német index új csúcsra erősödve már a 22 ezer pontos szinteket közelíti, miközben a hónap végén esedékes német választások is egyre inkább közelednek. A brit piacon is alapvetően jó volt a hangulat a Bank of England kamatvágása után, a FTSE 100 is 1,5 százalékot javult. Látni kell, hogy rosszul az amerikai piac sem szerepelt, a szektorok között is csak az energiapapírok gyengélkedtek, ebben a csökkenő olajáraknak is komoly szerepe van. Nagy mozgást egyelőre nem mutatnak a határidős indexek, ráadásul az Amazon gyorsjelentése sem váltott ki pozitív elmozdulást, így a fontosabb makroadatok előtt kivárhatnak a befektetők.
Magyar piac: Az OTP húzta magával tegnap a magyar piacot, bankpapír több mint 6 százalékot emelkedett, ezzel elérve a 25 ezer forintos szintet. Az OTP részvényében emellett igen magas volt a napi forgalom tegnap, a BÉT adatai alapján több mint 20 milliárd forint. Az OTP a megszokottnál több, 97 700 darab részvényt vásárolt vissza a nagyobb forgalmat kihasználva. A nemzetközi befektetők alapvetően az ukrán-orosz konfliktust érintő potenciális amerikai béketerv kapcsán válhattak optimistává a kelet-európai régió irányába, így a magyar blue chipek mellett például a lengyel WIG 30 is 2 százalék feletti emelkedésre volt képes. Fontos azonban megemlíteni, hogy még bizonytalan az új béketervezet bemutatásának időpontja, illetve az erről szóló szerdai Bloomberg cikket tegnap cáfolta az ukrán ügyekért felelős amerikai küldött.
Forint: Tovább folytatta az erősödő trendjét a forint, így az EURHUF árfolyama már 405 alá jött le a nap folyamán. A javuló trendben az orosz-ukrán háború kapcsán felmerült esetleges békekötésről szóló hír is szerepet játszhatott, de a dollár gyengülése is kedvező a magyar deviza számára. Technikailag egyébként a 200 napos mozgóátlag képezhet még kiemelt támaszt a devizapár számára, bár ehhez már a 400-as szintekig kellene visszakorrigálnia az árfolyamnak, ez még jóval távolabb van a mostani szintektől.
Amerikai munkaerőpiac: Némileg emelkedett az egy hét alatt benyújtott munkanélküli segélykérelmek száma az előző héten, hiszen az ezt megelőző héten 207 ezer kérelem érkezett be, addig múlt héten 219 ezer fő nyújtott be kérelmet. Emellett ma közzéteszik a friss NFP-adatot is, valamint a januári munkanélküliségi ráta alakulását is, amit a piac is várhat. Előbbi kapcsán 150 ezer fős növekedést vár a konszenzus, utóbbi kapcsán pedig 4,1 százalékos rátát.
Amazon: Lassuló növekedési kilátásokkal szembesültek a befektetők az Amazon gyorsjelentése során, hiszen a vártnál gyengébb előrejelzésekkel érkezett a cég vezetősége. Emellett az AWS számai sem tudtak pozitív meglepetést okozni, bár ki kell emelni, hogy a versenytársaknál, a Microsoft és a Google esetében is a felhőszegmens múlta alul a talán túl optimistának bizonyuló becsléseket. Így hiába teljesített összességében erősen a lezárt negyedév során, a gyengébb előrejelzések hatására 4 százalékos mínuszba került az árfolyam a zárást követően.
Eli Lilly: Ugyan kissé elmaradt a bevételvárakozásoktól a cég, így is pozitívan reagáltak tegnap a befektetők a gyorsjelentésre. Profit tekintetében már jobb számokat tett közzé a társaság, tisztított eredmény tekintetében több mint megduplázta az egy évvel korábbi számait az Eli Lilly. Emellett ami fontosabb a befektetők számára, hogy optimista előrejelzéseket közölt a vezetőség, a fogyást segítő termékek iránti kereslet továbbra is erős, ez pedig hosszabb távon is támogatást nyújthat.
Tesla: Megemelte 5000 dollárral a Model X árát a Tesla az Egyesült Államokban, amely négykerék meghajtású típusának kezdőára 84 990 dollárra emelkedett. Ez a decemberi Model S áremelést követte, akkor szintén 5000 dollárral emelte meg a csúcsmodell árát a Tesla, de Kanadában az összes modell árát egységesen emelte a gyártó. A vállalat közben folyamatosan dolgozik a gyártási költségek visszavágásán a menedzsment szerint, miután az előző negyedévben több éves mélypontra esett vissza a Tesla profitabilitása.
Wizz Air: Közel 18 százalékot emelkedett tegnap a Wizz Air részvénye, így újra a 15 fontos sávtetőig emelkedett vissza az árfolyam. Kedvező hír még a Wizz Air kapcsán, hogy ma reggel az HSBC elemzője 11,5 fontról 19 fontra módosította a részvényre vonatkozó célárát, valamint vételre minősítette fel ajánlását.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.