Magyar Telekom: Rég nem látott gyenge teljesítményt produkált a Magyar Telekom, miután kedvezőtlen hírek érkeztek a kormány részéről. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy sajtótájékoztató keretén belül jelezte, hogy egyeztetnek a távközlési szolgáltatókkal, mivel a minisztérium árcsökkentést várna a cégek részéről, olvasható a Portfolio-n. A hírek szerint 10 százalékos csökkentést várnának el a távközlési szektor szereplőitől, de a részletekről később, a szerdai egyeztetést követően lehet többet tudni. Az árcsökkentés érzékenyen érinthetné a Telekomot, amely a tervek szerint áprilistól 3,7 százalékos áremelést hajtana végre, de látni kell, hogy az év eleje óta így is kiemelkedő teljesítményre volt képes a részvény, ráadásul az új osztalékpolitikája hosszabb távon is kedvező lehet a befektetők számára.
OTP: A bankszektor kapcsán is megszólalt a miniszter a tegnapi sajtótájékoztatón, jelezve, hogy nagy esély van a banki szolgáltatásokat érintő árstop bevezetésére, kiemelve, hogy a december 31-én érvényes díjakat kell visszaállítaniuk a bankoknak. Fontos viszont megjegyezni, hogy egyelőre nem érkezett konkrét intézkedés ami a bankokat érintené, tehát a várakozások mozgatják a piacokat egyelőre. Az OTP kapcsán negatív fejlemény lenne az intézkedés bevezetése, ami a tegnapi piaci reakción is érződött.
Nemzetközi piacok: A nap végére visszakapaszkodtak az amerikai indexek, bár nagy erőt nem tudtak így sem kifejteni, a befektetők az újabb vámok bevezetésére várhatnak, emellett a héten fontosabb munkaerőpiaci adatok is érkeznek majd. Az első negyedévet összességében igen gyengén zárták az amerikai piacok, az S&P 500 index 4 százalék feletti, míg a Nasdaq 100 index 8 százalék feletti mínusznál jár az év eleji szintekhez képest. Ebben a megnövekedett bizonytalanság, illetve az erősödő recessziós félelmek is szerepet játszottak, a befektetők a vámháború negatív hatásaitól tartanak, így az első negyedév GDP adata adhat tisztább képet a gazdaság teljesítményéről. Tegnap egyébként az európai piacok sem tündököltek, a főbb indexek 1 százalék feletti mínuszokban zártak, tovább folytatva a napok óta tartó negatív tendenciát.
Magyar piac: Gyengén indították a heti kereskedést a magyar blue chipek, a pesszimista nemzetközi piaci hangulat mellett a nemzetgazdasági miniszter bejelentéseit sem fogadták jól a piaci szereplők. Az OTP tegnapi teljesítményét a gyenge nemzetközi piaci hangulat sem segítette, így több mint 3 százalékos mínuszban zárta a hétfői kereskedést. Emellett a Telekom is gyengébben szerepelt a miniszteri bejelentésekre reagálva, 7,4 százalékot esett a papír. A Mol és a Richter esetében sem beszélhetünk emelkedésről, mindkét részvény esetében 1 százalék körüli mínusz mutatkozott.
Magyar gazdaság: Csökkentett az idei évi GDP-előrejelzésén a kormány, így 2,5 százalékos bővüléssel kalkulálnak a korábbi 3,4 százalékos becslés helyett. 2026-tól dinamikusabb növekedést várnának, így 4 százalék feletti teljesítményt jósol a kormány, de 2027-re is 3,9 százalékos GDP-növekedést várna. Az inflációs előrejelzését már múlt héten közzétette a Nemzetgazdasági Minisztérium, itt 4,5 százalékos átlagos éves fogyasztói árindexszel kalkulálnak az idei esztendőre, amely magasabb a korábbi prognózishoz képest.
Forint: Tovább folytatta a napok óta tartó gyengülő trendjét a magyar deviza, így az EURHUF már a 403-as szinteken környékén mozog, ráadásul a mozgóátlagok áttörése akár további emelkedést implikálhatna. A dollár gyengülése is megakadt, ez pedig a forint számára is kedvezőtlenül hat, az EURUSD árfolyama jelenleg 1,08 körül ingadozik.
Európai infláció: Vegyes inflációs számok érkeztek tegnap Európából, de összeségében nem voltak kiugróak a márciusi adatok. Németországban 2,3 százalékos volt a márciusi harmonizált fogyasztói árindex, ami éppen alacsonyabban alakult a konszenzus várakozásához képest. Ezzel szemben Olaszországban a harmonizált árindex 2,1 százalékos éves növekedést mutatott, ami meghaladta az 1,8 százalékos piaci prognózist. Emellett Portugáliában 1,9, míg Írországban 1,8 százalék volt az éves drágulás üteme márciusban, tehát nem mutatkozik nagy ugrás a fogyasztói árakban az eurózóna országaiban.
Olaj: Emelkedésnek indultak az olajárak, miután Donald Trump felvetette, hogy az Egyesült Államok további vámokat vethet ki Oroszországra, amely a világ egyik legnagyobb olajexportőre. Emellett az EIA tegnap közzé tett adatai szerint az amerikai olajtermelés januárban 11 havi mélypontra, 13,15 millió hordó/napra csökkent. Ez 2024 februárja óta a legalacsonyabb szintet jelenti, a hír hatására a WTI árfolyama több mint 2 százalékkal emelkedett, áttörve a 71 dolláros szintet.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.