Piacok: Erősen teljesítettek a tőzsdék az Egyesült Államokban, míg Európában csak mérsékelten volt optimista a piaci hangulat. Az S&P 500 végül 2 százalékos pluszban tudta zárni a tegnapi napot, de a Nasdaq közel 2,8 százalékot emelkedett. A vártnál erősebb techjelentéseknek köszönhetően megugrottak a szektor részvényei, a Meta 14, de a Microsoft és az Apple is 3 százalék körüli teljesítményt tudott felmutatni. Ma reggel az európai határidős indexek enyhe pluszt mutatnak, ugyanakkor az amerikai indexeknél enyhe mínuszok láthatók.
Magyar piac: Kimagasló volt a magyar tőzsde tegnapi teljesítménye, a BUX index végül 3 százalékos emelkedéssel zárta a kereskedést, átlépve az április lokális csúcs által kijelölt 44400 pontos szintet. Az index emelkedése elsősorban az OTP és a Mol kiugró teljesítményének volt köszönhető, az OTP 5, míg a Mol 4 százalékot megközelítő teljesítménnyel járult hozzá a BUX erősödéséhez.
USA gazdaság: Délután, nyitás előtt várhatjuk a PCE inflációs adatokat, előzetesen 4,1 százalékkal számolnak az elemzők, ami lassulást jelentene az előző havi 5 százalékos adathoz képest. A PCE maginflációs mutatóban ugyanakkor nem számít változásra a konszenzus, így továbbra is relatív magas szinten 4,6 százalékon maradhatott márciusban is az index értéke.
EU gazdaság: A várakozásoknak megfelelően alakult az első negyedéves GDP Franciaországában, negyedéves alapon 0,2 százalékos növekedést ért el a gazdaság, éves alapon pedig 0,8 százalékos volt a bővülés. A mai délelőtt folyamán a többi Eurózónás országból is érkeznek az első negyedéves GDP adatok, amelyek hatással lehetnek a kereskedésre.
Forint: Nem mozdult sokat ma reggel a forint, az EURHUF árfolyama így a 373 forintos szint környékén maradt. Tegnap a dollár erősödésének köszönhetően megakadt az USDHUF lecsorgása, nem tud egyelőre elszakadni a 337-338 forintos szintektől a devizapár. Az előttünk álló hetekben a forintkamat változásával kapcsolatos hírek még kihatással lehetnek a forint árfolyamára, érdemes tehát figyelemmel követni a jegybanki kommunikációt ezzel kapcsolatban.
Intel: Közel 5 százalékos pluszba került az Intel árfolyama zárást követően, a chipgyártó jelentése meglehetősen pozitív fogadtatásban részesült. A befektetői optimizmus elsősorban a vezetőségi előrejelzésnek volt köszönhető, a menedzsment a marzsok javulásával számol a második félévben, ami hosszabb távon garantálhatja a cég profitabilitását, emellett a PC szegmens visszapattanását várják a cégnél. Rövid távon még pesszimista várakozásokat közölt a vezetőség, mivel 2023 második negyedévében még 4 centes részvényenkénti veszteséget prognosztizálnak, szemben a 2 centes piaci várakozással.
Amazon: Felülmúlta a várakozásokat az Amazon első negyedéves gyorsjelentése, a bevételek 9,4 százalékkal emelkedtek, és erős volt a felhő szegmens is. Kezdetben a részvényárfolyam a zárás utáni kereskedésben 12 százalékos pluszban is tartózkodott, ugyanakkor a menedzsment hangsúlyozta, hogy várhatóan lassulásra készülnek a felhő szegmensben, amelyet már nem értékeltek pozitívan a befektetők, így a kezdeti emelkedés elolvadt. A többi technológiai céghez hasonlóan az Amazon felhő üzletága tehát jól teljesített, azonban az előrejelzések inkább a bizonytalanságot mutatják, miközben az Amazonnál fontos, hogyan alakul a fő profittermelő üzletág eredménye. A közelmúltban az Amazon is jelentősebb elbocsátásokat jelentett be a bizonytalanabb gazdasági környezet és a lassulás miatt.
Mercedes-Benz: Éves szinten 8 százalékkal emelkedett a Mercedes Benz Group bevétele, így a német autógyártó 37,5 milliárd eurónyi bevételt realizált az első negyedévben. A magasabb gyártási költségek nem okoztak nagy fejtörést a cégnek a prémium autószegmnes erős szereplésének köszönhetően, így közel 100 millió euróval magasabb volt a 2023 első negyedéves igazított EBIT a tavalyi 5,3 milliárd eurónál. A korábban meghatározott várakozásokon nem változtatott a cég vezetősége, tehát továbbra is 12-14 százalék közötti RoS-t várnak az autó szegmensben.
4iG: Közgyűlési előterjesztéseiben az igazgatóság nem javasolja osztalék kifizetését a 2022-es eredmény után a 4iG-nél. Ugyan a vállalat beszámolóiban pozitív eredmény szerepel az IFRS szerint, ugyanakkor az egyedi tételektől megtisztított eredmény mínusz 33 milliárd forint, emiatt pedig nem javasolják az osztalékfizetést.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.