Nemzetközi részvények: Nem mutattak nagy erőt tegnap sem a nemzetközi piacok, végül az S&P 500 közel 0,8 százalékos mínuszban zárt, de a DAX sem tudott erőt mutatni. Az energiapapírok tudtak egyedül pluszban zárni a főbb szektorok közül, a nap végére pedig a bankpapírok is elgyengültek az előző héten látott jobb szereplés után. A chipgyártók nap végére inkább vegyes teljesítményt mutattak, az AMD és a Micron tovább gyengült, az Nvidia és az Intel viszont kisebb erősödést mutatott.
Magyar részvények: Kisebb emelkedéssel zártak tegnap a magyar részvények, nagyobb elmozdulásokat viszont nem mutattak a blue-chipek. Az OTP kapcsán egyébként remek forgalom mutatkozott, több mint 17 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a papírok, az árfolyam pedig május eleji csúcsait közelíti már, ami pozitívan értékelhető.
Richter: Tegnap bejelentette a cég, hogy két törzskönyvezés iránt kérelem került benyújtásra az Európai Gyógyszerügynökséghez a bioszimiláris denosumab készítményük kapcsán. Közleményükben jelezte a Richter, hogy ez fontos mérföldkőnek számít, ez az első monoklonális ellenanyag a társaság bioszimiláris portfóliójában. Így az engedélyezést követően egyre nagyobb jelenlétre tehet szert a Richter a megfizethető gyógyszerkészítmények piacán.
EKB: A júniusi kamatvágást követően a tegnapi kamatdöntés alkalmával nem változtatott az irányadó kamatokon az EKB, mint ahogy azt az elemzők is előrejelezték. Közleményében jelezte az EKB, hogy jól alakul az infláció, de azért vannak jelek, amelyek óvatosságra inthetik a döntéshozókat. Így továbbra is adatvezérelt üzemmódban hozzák meg a döntéseket a jegybankárok, célja az EKB-nak, hogy visszaszorítsák az inflációt a 2 százalékos célszint alá. Lagarde is kiemelte, hogy csak lassú ütemben várható az infláció csökkenése, emellett úgy tűnik, hogy a munkabér-emelkedés is lassulhat idővel, ez pedig csökkentheti az inflációs nyomást.
Tegnap valamelyest visszább esett az EURUSD árfolyama, bár a dollárerősödés nemcsak az euróval szemben volt megfigyelhető, hiszen maga a dollár index is felfelé kezdett el mozogni.
Forint: Már június eleji szintekre csorgott vissza az EURHUF árfolyama, amely tegnap már a 390-es szintek alá is benézett. Kiemelendő, hogy tegnap a dollár erősödése ellenére tartotta jól magát a magyar deviza. Technikailag a 200 napos mozgóátlag, valamint egy emelkedő trendvonal képezhetne támaszt a közeljövőben a devizapár számára, így addig lehet még tér a csökkenésre. Ma reggel egyelőre 390 felett jár az EURHUF árfolyama, láthatóan ez lélektanilag is egy fontos, kerek szintnek tűnik.
Netflix: Hatalmas meglepetéseket nem tartogatott most a Netflix jelentése, de a vártnál azért így is jobb számokat közölt a társaság. Ami mindenképp pozitív hírként kezelendő, hogy sikerült felülmúlni az elemzői előrejelzéseket az előfizetési számok tekintetében. 8 millió új előfizetőt csábított magához a Netflix, ezzel már 277 millió feletti előfizetői számmal rendelkezik a streaming óriás. A jól sikerült negyedévet követően kicsit emelt az idei évre vonatkozó előrejelzésein is a cég, így 14-15 százalék körüli bevételnövekedést prognosztizálnak a korábbi 13-15 százalékos növekedés helyett. Egyébként profitsoron is érdemi javulással zárta a periódust a cég, a tavalyi 1,5 milliárdos nettó profitot 2,15 milliárdra tudta feltornázni mostanra. A piaci reakció egyébként nem volt túl markáns, szinte nullában maradt a zárást követő kereskedés során is a papír.
Eli Lilly: Nagyobb esést szenvedett el tegnap az Eli Lilly, miután a Roche is bejelentette, hogy pozitív teszteredmények érkeztek az új súlycsökkentő termékük kapcsán. Ezzel élesedik a verseny a súlycsökkentő készítmények piacán, amelynek eddigi nyertese volt az Eli Lilly, illetve a Novo Nordisk. Habár kiemelendő, hogy továbbra is csak ez a két cég rendelkezik FDA által is jóváhagyott gyógyszerkészítménnyel, de idővel akár más gyógyszergyártók is beszállhatnak a versenybe. A kereskedést végül 6 százalék feletti mínuszban zárta a részvény.
Broadcom: Sajtóértesülések szerint az OpenAI saját AI chipek fejlesztését tervezi, amihez chipgyártókkal is együtt dolgozna a ChatGPT-t fejlesztő cég. Az egyik ilyen chipgyártó a Broadcom lehet az értesülések szerint, korábban pedig az Intel, a TSMC és a Samsung Electronics neve is felmerült mint potenciális partner.
Meta: A Financial Times értesülései szerint a Meta potenciálisan bevásárolhatja magát az EssilorLuxottica szemüveggyártó társaságba. A két vállalat egyébként korábban is dolgozott már együtt, például tavaly októberben mutatták be a Ray-Ban Meta okosnapszemüveg új generációját, ami a korábbi típusoknál sokkal nagyobb számban fogyott a szemüveggyártó szerint. Az EssilorLuxottica piaci kapitalizációja jelenleg 87 milliárd euró, a sajtóértesülések szerint pedig a Meta csak egy kisebb tulajdonrészt szerezne a cégben. A híreket követően a Luxottica árfolyama 6 százalékos pluszt is mutatott, bár a kereskedés végére már csak 1,5 százalékos emelkedés volt látható. A Meta papírja 3 százalékos pluszban zárta a napot, bár ebben a szerdai korrekciót követő konszolidációnak is szerepe lehetett.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.