Nemzetközi piac: Tegnap Európa felülteljesítő tudott maradni, míg az amerikai piacokon kisebb visszacsúszásnak lehettünk tanúi, az indexek már így is a túlvettség jeleit mutatták, így a választás okozta ralit némi konszolidáció követte, habár nagyobb mértékű esésről közel sem beszélhetünk. A főbb makroadatok már kijöttek az elmúlt napokban, bár ma még az amerikai kiskereskedelmi forgalmi adatra várhatnak azért a befektetők. Fontos üzenet azonban a Fed részéről, hogy nem csökkentenének gyors ütemben kamatot, mindez azért a korábbi piaci várakozásokat tompíthatja. A piaci volatilitás azonban az amerikai választások óta nagyon alacsony szinten van, a VIX index 14-15 között mozog, amely továbbra is inkább optimista képet mutat az amerikai tőzsdékről. Ma reggel az európai tőzsdéken a határidős indexek enyhe mínuszt mutatnak, amely alapján a tegnapi kisebb visszaesés az amerikai piacokról átragadhat a nyugat-európai piacokra is. 

Magyar piac: Nem lassít a magyar piac, így a BUX index újabb csúcsra futott az OTP-vel együtt. A magyar bankpapír napközben már 21 ezer forint felett is járt, ezzel a magyar tőzsdeindexet is húzta magával. Az OTP mellett a Mol is jól teljesített, a Richter is kisebb pluszban tudott zárni, míg a Telekom a jól sikerült gyorsjelentés ellenére sem tudott emelkedni. Az elmúlt időben látott erős teljesítményt követően némi profitrealizálás mutatkozhatott a Telekom kapcsán.

Forint: Zsinórban már a harmadik napja tud erősödni a forint az euróval szemben, az EURHUF árfolyama már a 406-os szintek közelébe tért vissza. Tegnap napközben gyengülni kezdett a dollár, ami a régiós devizák, és így a forint teljesítményét is tovább javította. 

Fed kamatpálya: Nincs nyomás a Fed-en, hogy elsiesse a kamatok csökkentését, mondta tegnapi beszédében Jerome Powell. A jegybankelnök kiemelte, hogy az amerikai gazdasági növekedés erős, emellett a munkaerőpiac is stabil, míg az infláció csökkenő pályán mozog a 2 százalékos célszint felé. Az utóbbi időszakban egyébként egyre bizonytalanabbá vált a Fed várható kamatpályája, mivel sok piaci szereplő az infláció újbóli gyorsulásától tart a Trump-kormány okán. A decemberi kamatdöntés kapcsán Powell tegnapi beszéde előtt 80 százalékos esélyt adtak a piacok egy 25 bázispontos csökkentésnek, mostanra viszont már csak 60 százalékos esélyt mutatnak erre a piaci árazások. 

USA gazdaság: A várakozásoknak megfelelő ütemben, havi 0,2 százalékkal emelkedtek a termelői árak az Egyesült Államokban. Az éves árváltozás így 2,4 százalék volt, ez magasabb ugyan az előző havi 1,8 százaléknál, de az inflációs pálya hosszútávon változatlanul csökkenő, amit a szerdai fogyasztói árak is mutattak. Továbbá az új munkanélküli segélykérelmek számában sem láthattunk meglepő adatokat. 

Kína: Egyelőre döcög még a kínai ingatlanpiac, ugyan látni már a stabilizáció jeleit, de az új lakások árai éves összevetésben októberben 5,9 százalékkal csökkentek, de havi alapon már lassul a csökkenés üteme. A kiskereskedelmi forgalom azonban a vártnál jobban alakult, hiszen októberben 4,8 százalékos éves növekedés mutatkozott a várt 3,8 százalékos adat helyett. Emellett ez a szeptemberi 3,2 százalékos adathoz képest is javuló tendenciát jelez.

ASML: A társaság tegnap tartott befektetői napján beszédet tartott az ASML vezérigazgatója, aki kieemelte, hogy az AI terjedésének köszönhetően a chip piacra jelentős növekedés vár. A litográfiás nyomtatókat gyártó cég várakozása szerint jövőre 9 százalékkal nőhet a globális chip piac, és 2030-ra már az 1 billió dolláros méretet is átlépheti. A cégvezér emellett optimista az ASML szerepvállalása kapcsán is, várakozásaik szerint évente 8-14 százalékkal nőhet a cég bevétele 2030 végéig. A részvényesek pozitívan reagáltak az optimista várakozásra, közel 3 százalékot emelkedett a papír a New York-i tőzsdén. 

Tesla: A Reuters értesülései szerint Trump csapata az elektromos járművekhez kapcsolódó 7500 dolláros adójóváírás eltörlését tervezheti a közeljövőben. Még korábban Musk jelezte, hogy ez a lépés ugyan rövid távon némileg árthat a Tesla értékesítési számainak, de a versenytársakat érzékenyebben érintené, ez pedig a Tesla számára hosszabb távú versenyelőnyt hozhatna. A tegnapi kereskedésben közel 6 százalékot esett a Tesla, illetve a zárást követő kereskedésben is némi csökkenés mutatkozott még.

Vakcinagyártók: Tovább estek tegnap a vakcinagyártók árfolyamai, miután Trump Robert F. Kennedy-t jelölte meg egészségügyi minisztérium vezetésére az új kabinetben a CNN forrásai szerint. Kennedy, aki maga is sokáig elnökjelöltként kampányolt, nagy kritikusa a vakcináknak. A tegnapi hírekre reagálva a Moderna részvénye 5,6 százalékot esett, de a Pfizer árfolyama is lefordult és 2,6 százalékos mínuszban zárt.

Tartalom lezárása:2024.11.15 08:35
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.

A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.