Nemzetközi piac: Erősen szerepeltek tegnap a részvénypiacok, a várt amerikai inflációs adat végül kedvezően alakult a befektetők számára, így jól látható pluszok alakultak ki a piacon. A Nasdaq 100 2,3 százalékkal tudott drágulni, de Európában is a DAX másfél százalékkal javított, ezzel elrugaszkodott a 20 ezer pontos szintekről. Jól mutatja az általánosan erős hangulatot, hogy egységesen erősek voltak a szektorok is, a defenzívebb papírok persze kisebb pluszt mutattak, míg a ciklikus fogyasztás vagy éppen a kommunikációs szektor felülteljesített. A határidős indexek alapján ma is kitarthat a pozitív lendület, miközben az ázsiai piacokon is emelkedés látható.
Magyar piac: Jó formában volt a hazai piac tegnap, a BUX pedig ezzel már a 84 ezer pontos szintet közelíti. A nagyobb papírok emelkedni tudtak, egyedül a Magyar Telekom mutatott kisebb lemaradást, miközben a Mol stabil elrugaszkodást mutat a 2800 forintos szintekről, és a 200 napos mozgóátlag közeléből. A BUX ezzel a teljesítménnyel idén már 5 százalék feletti emelkedést mutat.
USA infláció: Kedvezően fogadták a piacok a tegnapi inflációs adatokat, mivel a maginfláció alacsonyabban alakult decemberben a vártnál. Az élelmiszer- és energiaáraktól megszűrt éves maginfláció így 3,2 százalékra csökkent, tavaly június óta ez az első csökkenés a mutatóban. Az általános infláció viszont növekedett novemberhez képest, az éves mutató immár 2,9 százalékon áll, ami egybeesik a konszenzus várakozásával. Összességében viszont így is pozitívan értékelhető a decemberi inflációs jelentés, ami a piaci aggályokat is eloszlathatta részben az inflációs kérdésekben.
Kötvényhozamok: Eséssel reagáltak a kötvényhozamok a tegnapi inflációs számokra, az amerikai 10 éves 4,8 százalékról fordult le, így 4,6-4,7 között mozog a kötvényhozam. De a német 10 éves kötvényhozam is közel 10 bázispontot csökkent, ami markáns fordulat az idén látott hozamemelkedéshez képest. Jól látható, hogy az inflációs várakozások alakulása továbbra is érdemben mozgatja a kötvénypiacokat, a jövőben pedig már a Trump-kormány intézkedéseit is érdemes figyelemmel követni, az új elnököt január 20-án iktatják be.
Devizák: 1,03 közelébe pattant vissza az EURUSD árfolyama, ez kisebb fordulatot jelent, a paritástól távolodik a devizapár, de jelentős megugrásról azért nincsen szó. Az inflációs adat is segíthette a mozgásokat, közben pedig a forint is jól szerepelt a héten, az euróval szemben 410 körül is járt az árfolyam, de tartósan egyelőre nem tudott megragadni. Az EURHUF egyébként az 50 napos mozgóátlagánál jár, amit érdemben augusztus óta nem tudott letörni, így fontos szintet jelenthet, ma reggel innen indult kisebb emelkedésnek az EURHUF árfolyama.
Olaj: Tegnap is nagy emelkedést produkáltak az olajárak, hiszen a WTI 80 dollár fölé került, amelyre tavaly július óta nem volt példa, míg a Brent árfolyama már a 82 dolláros szintet is áttörte. Az amerikai szankciók továbbra is bizonytalanságot okoznak, míg az amerikai készletek is a vártnál jobban visszaestek, ráadásul a hideg téli időjárás keresleti oldalon is nagyobb nyomást okoz. Annak ellenére sem tudott érdemben korrigálni az olaj árfolyama, hogy tegnap tűzszünetet kötött Izrael és a Hamász, ami vasárnaptól 6 hétig lesz érvényben.
Német gazdaság: Nem teljesített túl erősen a német gazdaság a tavalyi év során, 0,2 százalékos csökkenést produkált a német GDP éves alapon, így már a második évét zárta visszaeséssel Németország, amely 2023-ban 0,3 százalékos zsugorodást könyvelhetett el. Továbbra is a gyengélkedő ipar, elsősorban az autóipar húzza vissza a német gazdaságot, ráadásul az idei évi kilátások sem túl erősek egyelőre a szektorban. Februárban egyébként előrehozott választást tartanak Németországban, ez pedig a gazdasági folyamatok alakulására is hatással lehet.
Banki gyorsjelentések: Sorra felülmúlták tegnap a várakozásokat a főbb amerikai nagybankok, ráadásul az előrejelzések is optimizmusról árulkodnak, így a részvények is emelkedéssel reagáltak a hírekre. A befektetési és kereskedési eredmények a javuló piaci teljesítménynek és megemelkedett volatilitásnak köszönhetően erősen alakultak, ez a mai Morgan Stanley negyedéves gyorsjelentése szempontjából is pozitív hír lehet.
TSMC: A vártnál erősebb bevételi előrejelzést tett közzé a társaság, bízva az AI hardverek iránti erős keresletben. Ezzel együtt a kiadások mértéke is emelkedhet az idei évben, tervek szerint 38-42 milliárd dollár között alakulhat a CapEx, elsősorban a technológiai fejlesztéseknek és a kapacitás bővítésének köszönhetően. Az elemzők ennél óvatosabb mértékű kiadásokkal számoltak, de a cég számára a technológiai fejlesztés, akár a versenyelőny kiépítése lehet a fókuszban. Profit oldalon egyébként erőteljes növekedésről számolt be a legutóbbi gyorsjelentésében is a cég, éves alapon 57 százalékos javulás mutatkozott, emellett tavaly közel 90 százalékos növekedést produkált a részvény árfolyama is az amerikai piacon.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.