Nemzetközi piacok: Folytatódott az emelkedés a piacokon, így az S&P 500 index is fontos szintek fölé tudott visszajutni, de év eleje óta változatlanul kisebb mínuszban áll az amerikai index. Ezzel szemben Európában a DAX és a CAC 40 is 1 százalék feletti emelkedésével tovább javított az idei teljesítményén, jócskán felülteljesítve eddig az amerikai indexeket. A fontosabb makroadatokon túl vannak a befektetők, majd a lassan záródó első negyedéves GDP adat hozhat majd izgalmakat, de erre még várni kell. Közben az ukrán-orosz konfliktus kapcsán változatlanul folynak a tűzszüneti tárgyalások, e tekintetben kedvező fejlemény, hogy tegnap sikerült megegyeznie a feleknek a Fekete-tengert érintő tűzszüneti megállapodásról.
Magyar piac: Jó úton halad a 100 ezer pontos szintek felé a BUX index, ebben az OTP-nek fontos szerepe van, hiszen a bankpapír immár a 26 ezer forintos szinteket is át tudta lépni, magával húzva a BUX indexet. Az OTP mellett a Telekom mutat még nagyobb erőt az utóbbi időben, de a Mol sem teljesít rosszul, hiszen ismét közel jár a 3000 forintos szintekhez. Idén a Richter számít egyelőre lemaradónak, amely az utóbbi hónapok során inkább oldalazást produkált, így 2 százalékos pluszban áll az év eleji szintekhez képest.
MNB: Hatalmas meglepetést nem okozott az MNB a kamatdöntésével, hiszen ahogy az várható volt, változatlanul 6,5 százalékos szinten hagyta az irányadó rátát. Azonban a friss gazdasági előrejelzések alapján a korábbinál magasabb inflációs pályával és gyengébb GDP-növekedéssel kalkulál a jegybank. Az idei éves átlagos infláció 4,5-5,1 százalék között alakulhat, míg jövőre 2,9-3,9 százalékra mérséklődhet a fogyasztói árindex mértéke. Emellett a korábbi 2,6-3,6 százalékos GDP-bővülés helyett immár 1,9-2,9 százalékos növekedést prognosztizál idénre az MNB, amely jövőre emelkedhet, így 3,7-4,7 százalékos javulást helyeztek kilátásba.
A döntést követő sajtótájékoztatón Varga Mihály jegybankelnök elmondta, hogy az inflációs cél elérése későbbre tolódik, emellett a magas kamatok fenntartását vetítette előre. A szigorú monetáris politika hozzájárulhat a növekedéshez, emellett Varga Mihály kiemelte, hogy az inflációs várakozások horgonyzása lehet kulcsfontosságú.
Forint: Kisebb fordulat jelei rajzolódnak ki az EURHUF grafikonján, a devizapár a reggeli órákban 399 feletti szinteken jár, habár nagyobb emelkedésről egyelőre korai lenne beszélni. A tegnapi kamatdöntést követően nem tudott erőre kapni a forint, inkább gyengülés jelei mutatkoztak. Közben az erősödő dollár sem segít a forint árfolyamának, az EURUSD már 1,08 alatti szinteken jár, ez az USDHUF esetében pedig 370 feletti árfolyamot jelent.
Réz: Történelmi csúcsokra emelkedett a réz árfolyama a napokban, átlépve az 5,3 dollár/font szintet. Év eleje óta tehát már 30 százalékot emelkedett a fém ára, amiben a vámok körüli spekulációnak is szerepe lehetett. Ennek kapcsán egyébként Trump belengette, hogy akár néhány héten belül bevezetésre kerülhetnek az amerikai rézimportra vonatkozó vámok, miután korábban az alumínium- és acélszállítmányokra is vámokat vetett ki az amerikai vezetőség.
Egyesült Királyság: A vártnál nagyobb mértékben lassult az infláció februárban az Egyesült Királyságban, így 2,8 százalékos éves áremelkedés mutatkozott a várt 2,9 százalékos érték helyett. A maginfláció is csökkent egyébként a januári mutatóhoz képest, így februárban 3,5 százalékos maginflációval szembesült a lakosság. A csökkenő infláció akár teret nyithat a Bank of England előtt a kamatvágásokra, de egyelőre óvatosság mutatkozik a jegybank részéről, hiszen múlt héten is változatlanul 4,5 százalékon hagyták az alapkamatot.
UPS: 5 százalékot esett tegnap a UPS, miután a Bank of America elemzője visszavágta első negyedéves profitvárakozását. Az elemző jelezte, hogy a vámok körüli bizonytalanság, illetve a zordabb téli időjárás miatt kevesebb megrendelést kaphatott a UPS, így a hazai szállítmányozási volumen 8 százalékkal eshetett vissza tavalyhoz képest. Emellett a UPS részvényére adott célárát is visszavágta 133 dollárról 129 dollárra, bár a vételi ajánláson nem változtatott.
GameStop: A GameStop árfolyama 8 százalékot ugrott tegnap a piaczárás utáni kereskedésben, miután a videojáték-kiskereskedő az elemzők becsléseit meghaladó negyedik negyedéves eredményről számolt be, jelentős éves bevétel csökkenés ellenére. Nyereségesség terén a 0,3-as EPS nagy meglepetésnek számít a várt 0,08-as értékkel szemben, amit pozitívan fogadtak a befektetők. Emellett a vállalat bejelentette, hogy igazgatótanácsa egyhangúlag jóváhagyta befektetési politikájának frissítését, amelynek keretében döntöttek Bitcoin készletek tartalékeszközként történő felvételéről.
Mol: Megemelte a Mol részvény célárát az Erste elemzője, a korábbi 2600 forintról 3360 forintra. Emellett a korábbi eladási ajánlást vételre módosította, így a Bloomberg adatbázisában 5 vételi ajánlás mellett 6 tartási található, eladásra pedig csak egy javaslatot találunk, míg a konszenzusos célár 3276 forint.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.