Nemzetközi piac: Folytatódhatnak a volatilisebb mozgások a piacokon, hiszen tegnap ismét nagyobb esést produkáltak a főbb amerikai indexek, hiszen a Nasdaq 100 több mint 4 százalékos mérséklődést hajtott végre, míg a határidős indexek ma már pozitív nyitást jeleznek előre. A tegnapi esésben a profitrealizálás is szerepet játszhatott a szerdai ugrást követően, de szemmel láthatóan továbbra is bizonytalanság uralkodik a piacokon, így egyértelmű fordulatról nem lehet még beszélni, Trump bejelentéseire figyelhetnek továbbra is a befektetők. 

Magyar piac: Erős teljesítmény mutatkozott tegnap a magyar piacon is, hiszen a BUX index 3 százalék feletti javulást tudott felmutatni, ráadásul mind a négy blue chip jó teljesítményt tudott nyújtani. A legnagyobb mértékű emelkedés a Telekom nevéhez fűződik, hiszen 5 százalékos pluszban zárt a részvény, de a Richter sem sokkal maradt el a maga 4,3 százalékos teljesítményével. A javuló európai piaci hangulat a magyar tőzsde számára is emelkedést hozhat, így akár ma is megpróbálkozhat az emelkedés folytatásával a BUX index. 

Devizák: Újabb fokozatba kapcsolt tegnap a dollár gyengülő trendje, az euróval szemben immár 1,12 fölé emelkedett a dollár jegyzése, de 1,14 közelében is járt az EURUSD. Az amerikai eszközökből Európába való átsúlyozás láthatóan nem segít a dollárnak, a globális piaci befektetők egyre nagyobb kockázatot látnak az amerikai eszközökben, ami nemcsak a részvénypiacokon érhető tetten, de már a kötvénypiacokon is. Közben a forint is újból gyengülő pályára állt a szerdai erősödést követően, így a gyengébb dollár ellenére 407 fölé került vissza az EURHUF árfolyama. 

Kötvénypiacok: Tegnap tovább folytatódott a hosszú lejáratú amerikai kötvényárfolyamok csökkenése, így tehát az első számú menekülőeszköz is gyengélkedik, ami nehéz helyzetbe hozza a befektetőket globálisan. A hozamok így további emelkedést mutatnak, az amerikai 10 éves hozam visszakerült 4,4 százalék fölé, míg a 30 éves több éves csúcsai közelében, 4,8 százalék fölött mozog. Európában ezzel szemben ezen a héten már nem láthattunk további hozamemelkedést, a német 10 éves így stabilan 2,6 százalékon áll. 

Arany: Tegnap új rekordot állított be az arany árfolyama, amely sikeresen áttörte a 3200 dolláros lélektani határt. Az eszkalálódó vámháború továbbra is bizonytalanságot okoz a befektetők körében, akik számára a nemesfém menedékeszközként továbbra is vonzó választás. Év eleje óta így már több mint 23 százalékot emelkedett az arany. 

Amerikai infláció: A várakozásoknál éppen alacsonyabb volt a márciusi infláció az Egyesült Államokban, mutatták a tegnapi adatok. Az éves mutató így 2,4 százalékra csökkent az előző havi 2,8 százalékkal szemben, míg havi alapon már 0,1 árcsökkenésről beszélhetünk, a konszenzus itt még drágulással számolt. Az inflációs folyamatok tehát nem mutatnak markáns emelkedést egyelőre, de az első negyedévben ez nem is volt várható, így a piacok inkább majd a későbbi inflációs mutatókat figyelhetik, amelyekre már az újonnan bevezetett vámok is hatással lehetnek.  

Amerikai bankok: Magyar idő szerint ma kora délután, amerikai piacnyitás előtt érkeznek az első banki jelentések az Egyesült Államokból. Így a JP Morgan mellett a Wells Fargo, illetve a Morgan Stanley számait figyelhetjük, de a befektetők külön figyelmet fordíthatnak a banki vezetők megszólalásaira. Érdekes lesz figyelni, hogy a bankok hogyan látják, a vámok bevezetése milyen hatással lesz az amerikai és világgazdaságra, a héten éppen Jamie Dimon, a JP Morgan vezérigazgatója már kritizálta Trump vámpolitikai döntéseit, mielőtt az amerikai elnök felfüggesztette azokat szerdán.  

Tesla: Tegnap megkezdte működését a Tesla Szaúd-Arábiában, ahol az ország fővárosában, Rijádban nyitotta meg első üzletét. Az autógyártó ezzel a lépéssel a világszerte tapasztalható bevételcsökkenését igyekszik ellensúlyozni, amelynek egyik oka a vezérigazgatója megosztó politikai szerepvállalása lehet. A PwC ugyanakkor rámutat, hogy az autógyártóra több kihívás is várhat, mivel Szaúd-Arábiában még nem épült ki fejlett elektromos töltőhálózat. 

Novartis: A svájci gyógyszergyártó tegnap bejelentett egy 23 milliárd dolláros beruházási tervet, amivel az amerikai működését bővítené ki a cég. A Novartis vezetősége jelezte, fontosnak tartják azt, hogy az Egyesült Államok határain belül gyártsák az amerikai lakosság számára készített gyógyszereiket, ennek érdekében 6 új gyártóegységet és egy kutatási központot hoznak létre az országban. A beruházás egy 5 éves terv részét képzi, aminek a végén akár 1000 új munkahely is létrejöhet. A Novartis eddig is jelen volt az országban, a már meglévő operációira közel 50 milliárd dollárt fordítana az elkövetkezendő 5 év során. Trump korábban többször is jelezte, hogy a gyógyszergyártókra is tervezik a vámok kivetését, de a szektor egyelőre kivételt képzett a vámok alól. 

Tartalom lezárása:2025.04.11 08:43
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.

A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

United Airlines: Ködös kilátások mutatkoznak

Varga Dániel | 2025.04.16 11:58
Emelkedne az árfolyam a bizonytalan környezetben is

11 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2025.04.16 08:39
Forint, arany, Nvidia, United Airlines