Világszerte rossz a piaci hangulat, a legtöbb szektor ennek eredményeként halmozza a mínuszokat. Nem úgy a távközlési szektor, amely a defenzív mivoltát ismét bizonyítja, ezzel a nemzetközi piacokon felülteljesítés figyelhető meg, mind az európai, mind pedig az amerikai piacokon.
A romló globális piaci hangulat közepette nem sok iparág tud a távközléshez hasonló eredményeket felmutatni, akár az amerikai, akár az európai piacot szemlélve. Az S&P 500 indexen belül kiemelkedő teljesítmény párosul a három nagy távközlési szolgáltatóhoz (T-Mobile US, Verizon, AT&T), így nemcsak az S&P 500 indexet teljesítik felül, de a legerősebb komponensek között is előkelő helyen állnak ezek a részvények.
A nemzetközi trendeket vizsgálva jelentős mértékű bevételnövekedés nem várható szektorálisan, az elemzői várakozások alapján nagyjából 3 százalék körüli évesített bevételnövekedés mutatkozhat a szektorban 2024 és 2028 között. Látni kell azonban, hogy a költséghatékonyságnak köszönhetően profitabilitás terén erőteljesebb folyamatok bontakozhatnak ki. Tehát a folyamatos fejlesztések, az új végpontok telepítése és a javuló internethálózatok kiépítése az előfizetői számok további emelkedését hozhatja középtávon is.
Az elmúlt évek sikersztorija, a mesterséges intelligencia (MI) térnyerése a távközlési szektor számára is új lendületet adhatott, hiszen érdemi extra kiadásokat nem jelent a hálózat fejlesztésére nézve, mivel ez az MI nélkül is fókuszban maradna az amúgy is nagy beruházásigényű szektoron belül. A lakossági fogyasztók tekintetében is látni az eltolódást a jobb internetet biztosító előfizetési csomagok irányába, ami az MI hódításával akár fokozódhat is.
Az idei évben eddig felülteljesítést produkáló német piacon is kiemelkedik a Deutsche Telekom,
amely közel 20 százalékos emelkedésnél jár év eleje óta, ráadásul a gyengébb piaci hangulat közepette sem látni érdemi visszaesést. A várakozások szerint folytatódhat a profitnövekedés, ehhez pedig javuló marzsok is párosulhatnak, ami idővel akár a részvényesi juttatások terén is emelkedést hozhat. Emellett a német gazdasági stimulus is lendületet biztosíthat a nagy német cégek számára, ráadásul a digitalizáció, az infrastruktúra fejlesztése is akár előtérbe kerülhet.
A Deutsche Telekom sokak által ismert leányvállalata, a Magyar Telekom is jó szemléltető példának minősül a távközlési szektor felemelkedése kapcsán. Rohamtempóban javult az utóbbi időben a cég profitabilitása, ráadásul a kilátások alapján tovább folytatódhat a profitnövekedés. A tavalyi eredmények után 100 forintos részvényenkénti osztalékra tett javaslatot a társaság, emellett változatlanul nagy hangsúlyt fektet a részvény-visszavásárlásokra, továbbá az új részvényesi javadalmazási politikának köszönhetően a jövőben tovább emelkedhet a juttatások mértéke is. A BUX indexen belül az egyik legerősebb komponensnek számít a Telekom a maga 30 százalék feletti teljesítményével.
Tehát szemmel látható, hogy van erő a távközlési szektorban, és ez nemcsak a hazai viszonylatra igaz, de a nemzetközi piacokon is ellenállóság mutatkozik, a bizonytalan piaci környezet ellenére is.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.