A technológiai szektor részvényei, így az AMD sem teljesített jól az idén, a 160 dolláros szintekről a 80 dolláros szintek környékére esett vissza az árfolyam. A piaci hangulat és az emelkedő hozamkörnyezet sem kedvez a techpapíroknak, azonban a chipgyártók között korábban kiemelkedően magas értékeltségű AMD a mostani árfolyamesés miatt már a szektor átlagos értékeltségén forog. A korábbiakhoz képest relatív alacsonyabb értékeltség, és a továbbra is erős fundamentumok mellett azonban a piaci hangulat javulására is szükség lenne egy fordulathoz az AMD részvényénél.
A technológiai szektor részvényei idén messze alulteljesítők, és egyelőre a mostani piaci környezet kevésbé kedvez a részvényeknek. A hozamok emelkedése a diszkontráták növekedésén keresztül relatív jobban csökkenti a sokszor magasan értékelt technológiai cégeket, viszont a fundamentumokat nézve azért több vállalatnál is további növekedés várható a profitban, ráadásul az utóbbi időszakban az értékeltségi szint is sok esetben jelentősen csökkent. A magasabb kockázat ellenére azonban érdemes lehet figyelni a szektorra, egy-egy rövidtávú felpattanás esetén pedig újból erőre kaphatna a szektor.
Az AMD részvénye is a korábbi csúcstól számítva megfelezte az árfolyamát, miközben a fundamentumok terén az látható, hogy a jövőbeli profitvárakozások nem csökkentek, sőt további nagymértékű növekedést mutatnak.
Az AMD részvénye az elmúlt években nagyon magas értékeltségen forgott, sőt korábban veszteséges is volt adózott eredmény soron a cég, viszont az elmúlt évek sikeres növekedésének köszönhetően jelentősen nőtt a profitabilitás, és a vállalat piaci részesedése is az Intellel szemben. Az előretekintő P/E ráta alapján most többéves mélyponton az értékeltség köszönhetően az egyébként emelkedő EPS-várakozásnak, és a jelentősen visszaeső részvényárfolyamnak.
Amennyiben a szektorhoz képest nézzük az értékeltséget szintén nem látunk kiugróan magas értékeltséget már az AMD részvényénél, miközben az EPS-növekedés magasan maradhat. Például az Nvidia jóval magasabb értékeltségen forog, miközben az EPS-növekedés várható üteme alacsonyabb lehet, illetve a Texas Instruments is hasonló értékeltségen forog.
Értékeltségben tehát már a szektoron belül már nem nevezhető túlértékeltnek az AMD részvénye, sőt a szektor átlagos értékeltségéhez közelít a részvény P/E rátája. Természetesen egy gyengébb piaci környezetben a részvényárak további csökkenésével a szektor és az AMD értékeltsége is tovább eshetne.
A fundamentumok tekintetében az AMD a chipgyártók között nagymértékű erősödést mutatott. A magas bevételnövekedési ütem mellett a profitabilitás is. A mostani magas inflációs környezetet figyelembe véve minden vállalatnál fontos kérdés, hogy hogyan tudják érvényesíteni a megugró költségeket. Nyilvánvalóan több szegmenst is figyelembe kell venni, de például a szerver processzorok esetében árazás szempontjából erős helyzetben vannak a gyártók. A chiphiány következményeként pedig a processzorok esetében is tovább nőttek az árak az elmúlt időszakban.
Az AMD esetében az elmúlt időszakban látható is az átlagos eladási ár alakulásán, hogy az idei évre megközelítette a 7000 dollárt, amely évtizedes csúcsot jelent, miközben az Intel átlagos áraihoz képest az AMD még mindig „olcsóbb”.
Az ár mellett technológiai szempontból is előnybe került az Intellel szemben az AMD, habár előbbi még mindig volumenben a legnagyobb gyártó jelentős piaci részesedéssel, az AMD láthatóan a szerverprocesszorok piacán az elmúlt években feljött, fokozatosan csökkentve az Intel piaci részesedését.
Technikai kép
Az erős fundamentumok mellett azonban a részvényárfolyam az elmúlt időszakban messze alulteljesítette a piacot. A csökkenő trend tavaly december óta tart az AMD részvényénél, most azonban ismét támaszszinteknél jár a részvény. A korábbi csúcstól számítva 50 százalékkal van lejjebb a mostani árfolyam, és egyelőre a csökkenő trendvonal is tartja magát. Fordulós jelzés csak a trendvonal áttörése után jöhetne, viszont a 80 dolláros szintnél erősebb támaszok húzódnak a 2021-es év eleji szintek környékén.
Amennyiben innen sikerülne a fordulat, felfele az 50 napos mozgóátlagot vehetné célba a részvény, míg a 100 dolláros szint környékén húzódik a csökkenő trendvonal, így rövidtávon a meghatározó ellenállásszintek itt húzódnak. Hosszabb távon nézve pedig a 2020-as év végén, illetve a 2021-es év elején szintén volt egy gyengébb periódusa a technológiai részvényeknek, így az AMD is ebben az időszakban inkább oldalazott, most újra ezek a szintek játszhatnak kulcsszerepet.
Az AMD napi grafikonja (2022. 06. 24. nyitás előtt)
Ezen támaszok alatt viszont a 200 hetes mozgóátlag kerülhetne elérésre a 60 és a 70 dolláros szint között. Az indikátorok jelzései egyelőre semlegesek, a napi grafikonon egyelőre az MACD nem adott vételi jelzést és az RSI továbbra is alacsony szinten van, de még nem a túladott tartományban. A heti grafikonon az MACD közel került a vételi jelzéshez, de a múlt héthez képest emelkedésre lenne szükség a jelzéshez.
Az AMD heti grafikonja (2022. 06. 24. nyitás előtt)
Az elemzői célárak az elmúlt hónapokban csökkentek az AMD részvényére vonatkozóan, de így is az átlagos célár 130 dollár, amely a jelenlegi árfolyamhoz képest közel 60 százalékkal magasabb. Az erősebb fundamentumok tehát a célárakban is tükröződnek, viszont a piaci hangulat most nem a technológiai szektor részvényeit támogatja, és azt szintén fontos kiemelni, hogy az AMD részvénye meglehetősen nagy volatilitással rendelkezik, a jelenlegi historikus 3 havi volatilitás is közel 70 százalék, így a több éves időtávon egyébként még mindig többszöröződést mutató árfolyamban rövidtávon jelentős ingadozások lehetnek.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.