Végre erősebb eredményeket közölt az Apple a tegnap esti gyorsjelentésében, ami után nem is maradt el a pozitív piaci reakció. A részvény árfolyama 7 százalékot emelkedett tegnap piaczárás után, így várhatóan több hónapos csúcson nyithat a részvény. Ugyan a bevételek egyelőre csökkentek éves alapon, de az előttünk álló negyedévben már növekedéssel számol a vezetőség. A negyedéves eredmények mellett a cég történelmében a legnagyobb részvény-visszavásárlási programját is bejelentette az Apple, aminek keretén belül 110 milliárd dollárnyi saját részvényt vásárolhat vissza a társaság.
A weboldalon megjelenő tartalmakra az alábbi módon is feliratkozhat a WebTraderen keresztül:
Fiókom->Szolgáltatások->E-mail feliratkozások
Bővebb információ ezen a linken keresztül érhető el.
A főbb sorokon rendre képes volt a várakozások teljesítésére az Apple az első negyedév során, és a kínai eladási számok is inkább pozitív csalódást tudtak okozni. A bevételek mellett profitsoron továbbra is erősen teljesít a társaság, így részvényesi juttatásokra is bőven marad elegendő forrás.
Erősebben alakultak a bevételek a vártnál
Ugyan egyelőre még csökkenő bevételekről beszélhetünk az Apple kapcsán, az előző negyedéves 90,8 milliárd dolláros bevétel 4,3 százalékkal elmaradt a tavalyi bevételtől, de az elemzői konszenzus ennél nagyobb, 4,8 százalékos visszaeséssel számolt. A vártnál erősebb eredményt pozitívan fogadták a befektetők, hiszen a cég még februárban 5 százalékos bevételcsökkenést jelzett előre, így ehhez képest kedvezőnek nevezhető a tényleges adat.
Érdemes külön megvizsgálni, hogyan hozta össze a fenti bevételi számot az Apple az idei első negyedév során:
- A bevételek közel felét kitevő iPhone értékesítések után 46 milliárd dollár folyt be a céghez, ami 10,5 százalékkal marad el a tavalyi eredménytől.
- Az iPad és az egyéb kiegészítők után befolyt bevételek 17, illetve 10 százalékkal csökkentek éves szinten, az új áttörő termékek hiánya láthatóan nem segítette a eladási számokat. Az új Vision Pro megjelenése sem tudta hozni a hozzá fűzött várakozásokat, így az egyéb kiegészítők után befolyt bevételek 7,9 milliárdot tettek ki, elmaradva a 8,3 milliárdos várakozástól.
- Kedvezően alakultak viszont a Mac eladások, összesen 7,5 milliárd dollár folyt be innen, ami évi 4 százalékos növekedésnek felel meg, nem kis részben a márciusban bemutatott új MacBook Air-nek köszönhetően.
- A szoftver és szolgáltatások szegmens pedig töretlenül erős teljesítményre képes, itt 14 százalékos bővülés volt látható a tavalyi első negyedévhez képest, ezzel rekordmagas, 23,9 milliárd dolláros bevételt generálva.
Kedvező hír, hogy a második negyedévben is erősebb eredményekre lehet számítani, a vezetőség előrejelzése alapján 0-5 százalékos bevételnövekedéssel lehet számolni. A szolgáltatások és iPad eladások után befolyó bevételek terén kétszámjegyű növekedést vár a menedzsment, az iPhone eladások kapcsán viszont nem tettek közzé előrejelzést. Az ezt megelőző hat gyorsjelentés közül öt alkalommal csökkenő bevételekről számolt be a társaság, ezért is kedvező kifejezetten, hogy az előttünk álló negyedévben már növekedés van kilátásba helyezve.
Az utóbbi időszakban egyébként több tényező sem segítette az Apple eladásait:
- Gyengébb globális mobilpiac, lakossági kereslet visszaesése
- Kínában piacvesztés helyi gyártókkal szemben
- Kevés új áttörő termék
A mobilpiac már javulás jeleit mutatja, mint ahogy azt a Qualcomm vezetősége is jelezte a társaság szerdai gyorsjelentésében. Ez idővel az iPhone eladásoknak is kedvezhet, az viszont nem túl jó előjel, hogy az Apple vezetősége nem tett közzé előrejelzést az előttünk álló negyedévben várható iPhone értékesítések kapcsán. Kínában továbbra sem erős az Apple, viszont az első negyedéves bevételek a vártnál erősebben alakultak, erről lentebb részletesebben is írunk. Az új termékek hiányában pedig változást hozhat az előttünk álló egy év, hiszen már jövő héten, pontosabban május 7-én mutatja be az új iPad felhozatalát az Apple, majd később, decemberben vagy jövő januárban a Mac gépek legújabb sorozatát várhatjuk, amik már az M4-es chipekkel lesznek ellátva.
Fókuszban a kínai piac
Az utóbbi időszakban kiemelt figyelmet kaptak az Apple kínai eladásai, ugyanis a kínai piacon jelentős visszaesést érzékelt az amerikai gyártó. Ez számos okra vezethető vissza, az amerikai-kínai technológiai versengés miatti iPhone korlátozások, a gyengébb kínai belső fogyasztás és a helyi gyártók térnyerése sem kedvezett az Apple eladásainak.
A most lezárult negyedévben végül 16,4 milliárd dolláros bevétel elérésére volt képes a társaság Kínában, felülmúlva a 15,9 milliárdos elemzői várakozást. Ez ugyan 8 százalékos csökkenést jelent 2023-hoz képest, de mégis inkább pozitív jelként értelmezhető, hiszen a Counterpoint Research korábbi becslése alapján mintegy 20 százalékkal eshettek vissza a kínai iPhone értékesítések Q1-ben, ehhez képest a 8 százalékos mínusz közel sem tűnik annyira kritikusnak. Egyébként Tim Cook cáfolta is azokat a híreket, miszerint a kínai iPhone értékesítések visszaestek volna. A vezérigazgató elmondása szerint a többi termékcsoport miatt gyengélkedtek a kínai értékesítések, míg az iPhone eladások éppenhogy bővülni tudtak.
Profitok terén csak minimális csökkenés látható
Bevételi oldalról tehát inkább kedvező meglepetéseket tartogatott a tegnapi gyorsjelentés, de profitok tekintetében sem lehetett sok panasza a befektetőknek, sőt. A költségeket továbbra is hatékonyan menedzseli az Apple, így a társaság az idei első negyedév során átlagosan 46,6 százalékos bruttó eredményhányad mellett működött, ami majdnem abszolút rekordnak számít. A szolgáltatások arányának növekedése a bevételekben láthatóan javítja a céges marzsokat, így a mostani magas szintek akár ki is tarthatnak a jövőben.
Az üzemi költségek terén sem láthatunk kiugró tételeket, az általános költségek például 4,3 százalékkal növekedtek a negyedév során. A K+F költségek változatlanul emelkednek, jelezve, hogy folyamatosak a fejlesztések az Apple-nél. Részvényesi oldalról tehát ez nem feltétlenül negatívumként értelmezhető, hiszen főleg az AI projektekkel kapcsolatos költekezések a jövőben további részvényesi értéket teremthetnek.
Az üzemi eredmény végül 27,9 milliárd dollár lett, ami ugyan másfél százalékkal elmarad a tavalyi első negyedéves eredménytől, de a bevételek ennél például nagyobb mértékben estek vissza jelezve, hogy az Apple továbbra is hatékonyan kezeli a felmerülő költségeket. Nettó profit soron 23,6 milliárd dolláros eredményre volt képes a társaság, ezzel felülteljesítve a 23,3 milliárdos elemzői prognózist. Az egy részvényre eső nettó profit így 1,53 dollár volt, ami még magasabb is az előző évinél.
A céges eredmények mellett az új részvény-visszavásárlási programnak is örülhettek a befektetők. Az Apple összesen 110 milliárd dollárnyi saját részvényt tervez vásárolni, ez a cég történelmében a legnagyobb visszavásárlási program. Továbbá bejelentette az Apple, hogy a negyedévente fizetendő osztalék összegét megemelik 25 centre a korábbi 24 centről.
Fontos szinteket ugorhat át az árfolyam
Nem indult erősen az idei év az Apple részvénye szempontjából, az április végi mélypontoknál már 14-15 százalékos mínuszt is mutatott a részvény idei teljesítménye. A cég körüli hírfolyam is többnyire negatív volt ez idő alatt, a folyamatos EU-s szabályozások és büntetések híre mellett a kínai eladások kapcsán is kifejezetten pesszimistává váltak a részvényesek.
Egy ennyire borúlátó piaci közegben a tegnapi gyorsjelentés meglehetősen pozitív reakciót váltott ki, így a részvény nyitás előtti árfolyama 6 százalék közeli pluszban található. Ezzel a mozgással az 50 napos mellett már a 200 napos mozgóátlagot is áttörheti az árfolyam, több mint 2 hónapos csúcsra emelkedve. Így a 200 napos mozgóátlagra már mint támaszszint lehet tekinteni, de ezen felül a sokáig fontos menedéket nyújtó 180 dolláros szint is újból a védelmi zónák sorát erősítheti. A tartós emelkedés folytatásához a 191 dolláros ellenállással kellene megküzdenie először a részvénynek, amely teszteléséhez még 4 százalékot kellene emelkednie. Fentebb továbbra is a 198 dolláros szint jelent markáns ellenállást, így az újabb történelmi csúcsok kijelöléséhez még nagyobb lendületre lenne szükség.
Az Apple napi grafikonja (2024. 05. 03. nyitás előtt)
Az Apple-t modellező elemzők többsége továbbra is optimista a részvény kapcsán, így az elemzői konszenzus 201 dolláros célárat mutat jelenleg, ami még a nyitáskor várható árfolyamhoz képest is 10 százalékos felértékelődést jelent. Az utóbbi félévben egyébként változatlanul 200 dollár körül alakult a konszenzusos célár. Áttérve az értékeltségre, az utóbbi években jellemzően a 20-30 közötti sávban mozgott a részvény 12 havi előretekintő P/E rátája, így a mostani 25-ös szint átlagosnak nevezhető. Láthatóan a 30-as szint már igen magasnak számít, de ezt a szintet várhatóan még nem éri el piacnyitást követően sem a szorzószám, így az értékeltség továbbra is inkább átlagosnak, vagy éppen valamivel átlag felettinek nevezhető.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.