WTI

A viszonylag egyszerű eldöntendő kérdésre korántsem magától értetődő a válasz. Az árfolyamok kialakulásával valószínűleg egyidős az árfolyamok előrejelzésének kérdés- és problémaköre, az alábbi blogbejegyzésünk célja, hogy a manapság nagy változékonyságot mutató olajárak esetében bemutassuk, hogy milyen előrejelzési lehetőségeink vannak.

Bizonyos módszerek persze bonyolultabb statisztikai modellekre építenek, amelyhez a legtöbb esetben külön célszoftver is szükségeltetik, azonban a módszereken túl az eredmények értelmezésére érdemes nagyobb figyelmet fordítani, hiszen az mutatja meg, hogy az egyes faktorok milyen hatással lehetnek az árak változására.

Persze a lista messze nem teljeskörű, a tudomány fejlődésével pedig újabb módszerek kerülhetnek kifejlesztésre. A konkrét technikákon kívül és az előrejelzés pontosságán túl viszont fontos elgondolkozni, hogy milyen faktorok befolyásolják az olaj árfolyamát, ebben is segítenek a modellek.

Fontos továbbá, hogy tökéletességet szinte egyetlen modelltől sem kell várni, a cél inkább az, hogy különböző faktorok alapján legyen egy elképzelésünk a jövőről, majd, ha ehhez képest változás következik be, akkor korrigálni tudjuk az előzetes elképzelésünket. Röviden tehát nem baj, ha nem pontos az előrejelzés, az sokkal rosszabb, ha egyáltalán nincs is. Korábbi elemzésünkben részben érintettük az olajárak előrejelzésének egyes lehetőségeit, most viszont tovább haladva részletesebben is bemutatunk néhány módszert.

Az olajárak alakulását befolyásoló faktorokról például az alábbi elemzésünkben írtunk.

Röviden összefoglalva:

  • OPEC és nem OPEC termelő országok kitermelésének alakulása
  • Globális olajkereslet alakulása
  • Olajkészletek alakulása globálisan
  • Piaci várakozások, a befektetők aktuális piaci pozícióinak alakulása

A legfőbb tényezők mellett más faktorok is hatással lehetnek az árra, akár egyes geopolitikai események, gazdasági hírek, időjárási tényezők (pl. hurrikánok) hatással lehetnek a termelésre és keresletre is. Minden faktort ugyanakkor nehéz belevenni az elemzésbe, és nem is feltétlenül célravezető, így érdemes lehet a kevesebb, több elvet alkalmazni.

Hogyan alakultak az olajárak?

Az elmúlt hónapban az olajárak csökkentek a globális recessziós kockázatok miatt, viszont a piacon az is látszódik, hogy az OPEC a kitermelés csökkentésével igyekszik reagálni az eső árfolyamokra. A legutóbb bejelentett kitermelés csökkentés pedig ismét felfele irányította az olajárakat.

A közelmúlt reakcióiból is látni, hogy mekkora jelentősége van a kínálati oldal alakulásának is, illetve a globális termelés nagy részét adó OPEC+ tagországok döntéseinek. Persze a keresleti oldali sokkok is tudnak kilengéseket okozni az árfolyamban, ahogyan ez az elmúlt években is látszódott, azonban hosszabb távon nézve a kereslet stabilabbnak mondható. Az OPEC+ éppen a héten csökkentette napi 2 millió hordóval a kitermelését, amely szintén rövidtávon, illetve várhatóan középtávon is jelentős hatással lehet az árfolyamok alakulására. Nyilvánvalóan sokfajta faktort kell figyelembe vennünk, ha meg szeretnénk becsülni az olajárak várható alakulását, a lehetséges módszerek közül pedig az alábbiakban igyekszünk bemutatni néhányat.

Hogyan is néz ki a modellünk?

Az első lehetőség az aktuális piaci árak vizsgálata a különböző lejáratú futures termékekben. Az aktuális piaci környezettől függően a különböző időpontokban lejáró határidős árak eltérnek egymástól.  Alapvetően kétfajta alakja lehet a futures görbének, amelyet leginkább az aktuális olajkészletek alakulása befolyásol. Ez alapján lehet az egyre távolabbi időpontokban egyre magasabb futures árakkal, illetve az egyre távolabbi időpontokban egyre alacsonyabb futures árakkal találkozni.

A jelenlegi környezetben szintén azt láthatjuk, hogy a következő években egyre „olcsóbbak” a futures lejáratok. De például a koronavírus kitörése után amikor rövid ideig negatív is volt az olaj árfolyama az egyre távolabbi futures árakban akkor magasabb árak látszódtak.

Természetesen ez mindig az aktuális piaci várakozásokat tükrözi, és gyorsan megváltozhat, amennyiben a környezet is megváltozik. Más lehetőség az előrejelzésre a különböző statisztikai módszerek használata, amely egyrészt kiindulhat a múltbeli árfolyamokból, de az elemzésbe be lehet vonni az olajárakra leginkább ható tényezőket, és például regressziós módszerek segítségével így szintén becsülhető az árfolyamok alakulása.

Saját modellünkbe a következő változókat vontuk be:

  • Az amerikai GDP alakulása
  • Fed kamatszint
  • Olajárak volatilitása
  • OECD országok olajkészletei és a változás iránya
  • Globális kereslet-kínálat közötti különbség

Miután kiválasztottuk a fenti faktorokat, az elemzésünkben ezekkel az ún. változókkal magyarázzuk meg az olajárak alakulását a múltban. Mindezt úgy, hogy az egyes változók súlyát úgy alakítjuk ki, hogy a modellben az eltérések nagysága a lehető legkisebb legyen. A regresszió pontosan ezt végzi el a választott adatsorunkon. A különböző súlyokat pedig egy ún. lineáris modellbe illesztjük bele, azaz súlyozottan összeadjuk a különböző változóinkat. Ezzel kapunk egy becslést az olajárra a múltban, amelyet össze lehet vetni a valós árral. Remélhetőleg az eltérés minél kisebb, de egyes esetekben nagyobb kilengések is előfordulhatnak. Minél kisebbek viszont ezek, értelemszerűen annál pontosabb az előrejelzés.

A súlyok esetében pozitív és negatív számok is kialakulhatnak, ezeket pedig érdemes kontextusba is helyezni. Például modellünkben az olajárak nagyobb volatilitása negatívan hat az árfolyamra (a részvények esetében is a nagyobb volatilitás inkább medvepiacon fordul elő). Emellett a készletek alakulása is hasonlóan negatív előjellel szerepel, tehát minél több a készlet (kínálat) annál alacsonyabb lesz az olajár és fordítva. Míg a gazdasági növekedés a keresleti oldalt jelzi jobban, itt emiatt pozitív előjellel szerepelnek a súlyok. Tehát a matematika mellett a súlyok jelentőségét is végig gondolva jobban értelmet nyerhet a modell, viszont azt is érdemes megvizsgálni, hogy ha valamilyen változó ellentétesen viselkedik, mint a várakozásunk. Például, ha a növekvő kínálat növekvő árat is jelentene, abban az esetben a modell felülvizsgálatára lenne szükség.

A fenti esetben negyedéves adatok állnak rendelkezésre, emiatt az előrejelzésünkben egy negyedéves záróárat fogunk megkapni. Természetesen ennél rövidebb időtávra is készíthető hasonló módszerrel modell, de figyelembe kell venni, hogy egyes makroadatok csak havi vagy negyedéves rendszerességgel állnak rendelkezésre.

Természetesen itt is múltbeli adatok alapján következtetünk, és a korábban kialakult súlyokat, ha erre építünk előrejelzést, automatikusan elfogadjuk a jövőre nézve is. Nyilván egy előrejelzésben így sok feltételezéssel kell élni.

Az érdekes rész azonban ezután következik, hiszen a múltbeli adatokból kialakuló súlyok mellett az újonnan érkező adatkból is ily módon becsülhetünk egy árat a következő negyedévekre. Mégpedig hamarosan rendelkezésre állnak a GDP adatok is, illetve a makrogazdasági előrejelzéseket is figyelembe lehet venni, valamint friss olajkészlet adatok, illetve előrejelzések is érkeznek, valamint akár be lehet építeni az újonnan érkező híreket is (pl. OPEC kitermelés csökkentés, és annak várható hatásai). Mindezek figyelembevételével a jövőre nézve becsülhetünk egy olajárat és az alábbi modellünkben is így jártunk el, jelenleg 2 negyedévre előre vetítve, amely az aktuális készlet és gazdasági várakozások mellett 80 dollár körüli olajárat ad. Egészen pontosan 88, illetve 84 dolláros árat a negyedik negyedév végére.

(A fenti számítások nem feltétlenül igényelnek speciális programokat, akár az Excel segítségével is meghatározhatók egy-egy modell a lineáris regresszió segítségével a megfelelő adatsorok és változók kiválasztásával, és bátran lehet tesztelgetni melyik esetben kapnánk pontosabb előrejelzést. A fenti példánk pedig csak egy lehetőség a sokféle módszer közül)

Tartalom lezárása:2022.10.07 16:22
Időtartam:N/A
Mire számítsunk az olajpiacon?
Grébel Szabolcs | 2022.09.22 14:51
Tart a korrekciós szakasz az olajárakban
Havi mélypontról fordulnak az olajárak?
Grébel Szabolcs | 2022.08.23 15:17
Érdekes mozgások az olajpiacon
Tényleg csak az olajszektor marad talpon idén?
Grébel Szabolcs | 2022.06.15 15:19
Idén egyértelműen ez a nyerő szektor

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet