December 23-án indul a Gránit Bank részvények tőzsdei kereskedése, a bank 2010-es alapítása után most jött el a tőzsdére lépés ideje. Az előjegyzés során 14 500 forintos értékesítési árat határoztak meg, és összesen 1,2 millió darab új törzsrészvényt bocsátott ki a bank, összesen 17,7 milliárd forint összegben. Ezzel az elmúlt 10 év legnagyobb tőzsdei kibocsátása a Gránit nevéhez fűződik a magyar piacon. Elemzésünkben röviden körbejárjuk a legfontosabb tudnivalókat az IPO kapcsán, illetve megvizsgáljuk, milyen értékeltséget jelent a 14,5 ezer forintos részvényár.

A Gránit Bankot még 2010-ben alapították, azzal a céllal, hogy elsődlegesen digitális megoldásaival szolgálja ki a magyar vállalatok és lakosság banki igényeit. A bank azóta folyamatos bővülő pályára került, a mérlegfőösszege már közel 1500 milliárd forint, amivel a magyar piacon a nyolcadik legnagyobb banki szereplőnek számít. Most pedig a tőzsdére lépésre készülnek a banknál, a társaság szerint

december 23-án indulhat a Gránit részvényeinek kereskedése a BÉT-en.

Elemzésünkben röviden bemutatjuk mire számíthatunk az IPO kapcsán, illetve milyen pénzügyi háttérrel rendelkezik a Gránit. Valamint kitérünk arra is, milyen értékeltség mellett valósul meg a részvénykibocsátás.

Legfontosabb IPO információk

A legfontosabb információk a részvénykibocsátás kapcsán az alábbiak:

  • A részvény kereskedése (ISIN: HU0000094149) december 23-án, hétfőn indul a BÉT-en.
  • A részvény előjegyzésére november 26. és december 11. között volt lehetőség a lakossági befektetők számára.
  • Az előjegyzés során 14 500 forintos értékesítési árat határoztak meg a Gránit részvényére, bár a tőzsdei kereskedés ettől akár eltérő piaci áron indulhat.
  • Összesen 1,22 millió darab új részvény került kibocsátásra, ami a fenti értékesítései árral számolva egy 17,7 milliárd forintos kibocsátást jelent.
  • A 14 500 forintos kibocsátási árral számolva a részvény a könyv szerinti értékének kétszeresen foroghat (P/BV = 2).

Pénzügyi háttér

Mint ahogy korábban írtuk, a Gránit egy relatíve új szereplőnek számít a magyar bankszektorban, alapítása óta 14 év telt el. Ez idő alatt a bank mérlegfőösszege nagyjából 1490 milliárd forintra növekedett, a 2024. féléves adatok alapján. Az eszközökön belül a hitelállomány megközelítőleg 472 milliárd forint, ami 90 százalékban valamilyen vállalati hitel, míg a lakossági hitel összesen 46,7 milliárd forint, ez közel 10 százalékos arányt jelent. Így a magyar piacon 2,2 százalékos részesedéssel bír a vállalati hitelezésben, míg a lakossági hitelezésben 0,4 százalék a Gránit részesedése.

Forrás oldalon is a vállalati szegmens uralkodik, mivel a teljes ügyfélvagyon 58 százaléka vállalati ügyfelekhez tartozik, a lakosság vagyonrésze pedig 18 százalék, míg a maradék 24 százalék a Treasury által kezelt vagyon.

A bank nettó kamatbevétele 2023 során összesen 38,65 milliárd forint volt (az OTP Core esetében ez 432,7 milliárd forint volt). Ezek mellett a nettó díj- és jutalékbevételek összesen 7,8 milliárd forintot tettek ki a Gránitnál. A kockázati költség nem magas a Gránit esetében, a teljes hitelállomány arányában 0,23 százalék volt 2023-ban, ebben segít, hogy a nemteljesítő hitelek aránya 0,09 százalék mindösszesen. A költség/bevétel arány 34,5 százalék volt a Gránit esetében, ami 9,4 százalékponttal alacsonyabb a szektor átlagánál. A bank adózott eredménye így 21,6 milliárd forint volt a 2023-as üzleti évben, míg 2024 első felében 9,2 milliárdos nettó eredményt ért el a Gránit.

Tőkemegfelelés, osztalék

A bank tőkemegfelelési mutatói megfelelő szinteken állnak, a teljes tőkemegfelelési mutató is 16,25 százalék volt 2024. 09. 30-án. Ugyanakkor az is igaz, hogy az MNB által meghatározott teljes tőkemegfelelési minimumszint 15,54 százalék a Gránit esetében, tehát osztalékfizetésre nem marad sok szabad forrása a banknak. Ez egyébként egybevág a Gránit növekedési ambícióival, a bank jelenleg még növekedési szakaszban van. Így rövid távon osztalékot nem tervez fizetni a menedzsment a részvények után, erre nem is tesznek javaslatot a társaság kibocsátó tájékoztatója szerint. Erre legközelebb a bank saját nyereség-előrejelzése alapján a 2026-os üzleti év után követően kerülhet majd sor.

Értékeltség

Ahhoz, hogy megvizsgáljuk a bank relatív értékeltségét, a piaci kapitalizáció és a sajáttőke arányát kell meghatározni, de a sajáttőke-arányos megtérülést (ROE) is érdemes megvizsgálni. A bank saját tőkéje 123,7 milliárd forint volt a részvénykibocsátás előtt, miután a munkavállalói részvényprogramot üzemelő szervezet 30 milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre októberben. A mostani 17,7 milliárdos részvénykibocsátásnak köszönhetően viszont a Gránit saját tőkéje már 141,4 milliárd forintra növekszik, tehát érdemes ezzel az összeggel számolni.

A bank piaci kapitalizációja a 14 500 forintos értékesítési árral számolva 278,7 milliárd forint. Ez a saját tőke mintegy kétszerese, ami nem kifejezetten alacsony értékeltséget jelent. Ugyan a Gránit profitabilitása magasnak számít a hazai bankszektoron belül, tavaly 24,8 százalékos ROE-t ért el a bank,

de a 2 körüli P/BV még ennek ellenére is magas értékeltséget jelez.

Összehasonlításképp az OTP Core, azaz a hazai ágazat ROE mutatója 13,3 százalék volt az idei harmadik negyedévben, de a leánybankokkal együtt az egész OTP Csoport sajáttőke-arányos megtérülése már 27,2 százalék volt, miközben a részvény P/BV rátája csupán 1,3.

Az új részvénykibocsátás előtt összesen 16,9 millió darab törzsrészvény és 1,1 millió darab elsőbbségi részvény állt a tulajdonosok birtokában. Az újonnan kibocsátott 1,22 millió darab törzsrészvény így az egész részvényállomány 6,35 százaléka. A 4 százalékot meghaladó tulajdoni hányaddal rendelkező nagytulajdonosok az összes részvény (újonnan kibocsátott törzsrészvényekkel együtt) közel 90 százalékát birtokolják, így a közkézhányad közel 10 százalékos lehet a Gránit esetében. Ez láthatóan nem egy magas arány, ami akár a részvény likviditására is hatással lehet majd a tőzsdei kereskedés során.

Tartalom lezárása:2024.12.18 14:32
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Elemzői kitettség:Az elemzés szerzője a fenti értékpapírból nem rendelkezik részvényekkel.

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Így keres 100 milliárdokat a magyar lakosság, van még tér felfelé!

Cinkotai Norbert | 2024.12.18 09:07
Jelentősen nőttek a megtakarítások a harmadik negyedévben

8 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.12.18 08:34
MNB kamatdöntés, forint, német gazdaság, Mol