Hiába zárt rekord évet a Richter 2022-ben, a negyedik negyedéves számok nem lettek túl erősek. Bár a bevételek még hozták a várakozást és szép növekedést mutattak, a költségek érezhetően megnőttek a negyedik negyedévre, miközben a várakozásnak megfelelően az extra adó is teljes egészében ebben a negyedévben került elszámolásra. A további leírások viszont már meglepték a konszenzust, valamint a pénzügyi eredmény is igen gyengén alakult végül, ami miatt a nettó eredmény komoly mínuszba csúszott. A piac nem kizárt, hogy erre a negatívumra fókuszál majd, valamint az előrejelzésre, ami főleg a költségnövekedés kapcsán lehet most fontos indikátor.

Igen érdekes jelentésen van túl a Richter a negyedik negyedéves gyorsjelentése után. A bevételek összességében szépen tudtak erősödni, ráadásul éves alapon még a vártnál is kicsivel nagyobb bővülés jött össze, a kellemetlen adatok viszont a lenti sorokon nem maradtak el, méghozzá a vártnál is nagyobb mértékben. A profit már az EBIT soron elolvadt, a nettó eredmény pedig nagyon erős mínuszt mutatott a negyedik negyedévre, noha javarészt egyszeri, illetve számviteli hatásokkal magyarázható ez.

Kedvező bevételek

A bevételek végül 224 milliárd forintra emelkedtek, ami mondani sem kell, hogy új rekordot jelent a cég életében. A harmadik negyedévben már sikerült megközelíteni a 220 milliárdos szintet, de most ezt is sikeresen haladta meg a Richter, ez pedig az üzleti teljesítmény erősségének egyik legjobb fokmérője.

Persze a devizahatások most is igen sokat számítottak, ahogyan arra már a jelentés előzetesében is felhívtuk ügyfeleink figyelmét. Kedvező viszont, hogy a harmadik negyedéves több mint 40 milliárdos pozitív hatáshoz képest most csak alig 32 milliárd forint látszódik, ami persze nem jelentéktelen hátszél, de így is kedvezőbb bevételt sikerült elérni, ami persze részben a szezonálisan is kedvezőbb negyedik negyedéves időszakkal magyarázható. Emiatt inkább továbbra is a 2021-es bázishoz érdemes elvégezni az összehasonlítást.

A régiós összehasonlítás alapján nagy meglepetésekre nem került sor. A magyar piacon továbbra is enyhe növekedés látható, míg az európai piacokon ennél sokkal erősebb teljesítményre volt képes a Richter, nem csak forintban, hanem euróban is. Végül több mint 15 százalékos lett euróban a növekedés, az Evra továbbra is remekel, ami szintén segíti a bővülést. Közben a FÁK-országok piacain Ukrajna nem szerepel erősen, de ez aligha meglepetés az előző negyedéves jelentések után, az orosz piac viszont már rubelben sem igazán okozott csalódást, főleg forintban, ahol végül több mint 60 százalékos növekedés jött össze. A többi kisebb piacon továbbra is a latin-amerikai értékesítést kell kiemelni, ami már az év elején is igen erősen tudott szerepelni, és a negyedév során éves szinten majdnem duplázott.

Az amerikai szegmens persze egy külön bekezdést is megér, ahol a Vraylar eladások már az AbbVie jelentéséből is láthatóan erősek voltak, 15 százalékos növekedéssel 564 millió dollárról számoltak be a negyedévre. Ebből végül durván 110 millió dolláros bevételt kapott a Richter, ami az amerikai piacon jelentős növekedést eredményezett, ami az USDHUF árfolyammal kiegészülve végül több mint 20 százalékos növekedést jelentett éves alapon.

Látható tehát, hogy a Richter valamennyi piacon szépen tudott teljesíteni, de a devizahatások azért sokat segítettek. A gyógyszergyártás 42 milliárdos növekedéséből meglehetősen sokat ez magyarázott, enélkül persze szintén látható lenne néhány százalékos bővülés, ami azért nem katasztrofális teljesítmény, főleg egy olyan kihívásokkal teli gazdasági időszakban, mint a 2022-es év is volt.

A költségek már nem voltak ennyire erősek

A devizahatások alapvetően a bruttó marzsra is pozitív hatást gyakoroltak, ez jól látszott már a harmadik negyedéves számokon is. Ugyanakkor a költségnövekedés meglehetősen erősen jelentkezett már ezen a soron is, mivel a közvetlen kiadások meghaladták a 100 milliárd forintot. A fentiek után a bruttó fedezet ugyan 97 milliárdról 124 milliárd forintra erősödött, de a marzs csak 55,3 százalékos lett, ami alig haladja meg az 55,1 százalékpontos bázist. A harmadik negyedévben még 5 százalékponttal jobb szinteken állt a bázissal szemben a cég, hasonlóan erős devizahatások mellett. Összességében tehát a termékelőállítási költségek jelentősen erősödnek, ez pedig a várakozásokhoz képest is gyengébb bruttó eredménysort jelentett.

A közvetett költségeknél is javarészt a korábbi trendek érvényesültek, negyedéves viszonylatban is folytatódott a növekedés, ráadásul itt is gyorsulást lehetett látni. A korábbi 63 milliárdos szint után már 73 milliárdos volt az összesített kiadás, főleg az értékesítési kiadások ugrottak meg, ahol 44 milliárdra nőttek a költségek. Látható, hogy bevételarányosan a költségek már 32,7 százalékra nőttek, ami a bázishoz képest nagyjából 4 százalékpontos növekedés, vagyis a marzsok kapcsán ennyivel jelentene alacsonyabb fedezeti hányadot a lentebbi sorokon.

Az igazi meglepetés viszont nem is itt, hanem az egyéb sorokon jött, ahol több mint 50 milliárd forintos mínuszt hozott a Richter. Itt a korábban bejelentett extra adó is elszámolásra került, ám a konszenzus alapvetően számolt ezzel, hiszen erről számtalan hír érkezett a tavalyi év végén. Ez a kevesebb mint 30 milliárd forintos tétel persze alapvetően nem terhelte volt a negyedik negyedévet alapesetben teljes egészében, így az összehasonlítást a bázissal szemben jelentően rontja. Ugyanakkor a Richter egy goodwill leírást is végrehajtott Mexikóban, valamint egyes, korábban kötött együttműködési és fejlesztési megállapodások felülvizsgálatát követően értékvesztést számoltak el. Ezek alapján a szeptember végén nulla közelében álló egyéb sor végül 50 milliárd forint feletti mínuszba csúszott az év végére. Erre pedig szemlátomást már a konszenzus sem volt felkészülve.

Az üzemi eredmény a fentiek után így durván nullszaldós lett, minimális mínuszba csúszott a tavalyi 42 milliárd forint után. Mivel a várakozások 35 milliárdos eredményről szóltak, ez így inkább csalódást jelent, még akkor is, ha a nem várt leírásokat kivesszük a képletből. Már a bruttó soron is  látható néhány milliárdos elmaradás a nagyobb közvetlen költségek miatt, de a közvetett költségek is jobban emelkedtek mint a várakozás, így magyarázható a differencia.

Szintén nem volt kedvező negyedéves szinten a pénzügyi sor változása, mivel több mint 45 milliárd forintos mínuszt kellett itt elszámolni, szemben a bázisban lévő 6 milliárd forintos pozitív eredménnyel. Persze megint a devizahatások számítottak sokat, csak éppen ellentétes előjellel, mivel a szeptember 30-i állapothoz képest már sokat erősödött a forint, ezt pedig átértékelést okozott a mérlegtételekben. Emiatt nem csoda, hogy a negyedéves szinten erősödő forint itt már negatív hatást okozott, ugyanakkor talán a vártnál is nagyobb volt itt is az elszámolások mértékének hatása.

A nettó eredmény így a fentiek után jelentős mínuszba csúszott, 40 milliárd forintnál is nagyobb lett a veszteség ezen a soron. Látható tehát, hogy a vártnál nagyobb költségszintek mellett az egyszeri számviteli tételek, a devizahatások negatív oldala, valamint a teljes egészében az időszakra elszámolt különadó mértéke már sok volt a cégnek, ennyi költséget egyszerűen nem tudott már elviselni ez az időszak. Részvényenként ez 217 forintos mínuszt jelent, ugyanakkor a rendkívül sok speciális tétel miatt érdemes azért inkább a teljes év egészét is nézni.

Ebből pedig látható, hogy a bevételek 631 milliárdról 800 milliárd fölé tudtak emelkedni 2022-ben, ami még úgy is nagyon kedvező, hogy több mint 100 milliárd forint növekedést a devizahatások okoztak. Közben a bruttó fedezet szintén javult éves szinten, és a marzsok is 2 százalékponttal haladták meg a 2021-es szinteket. Az üzemi eredmény az elszámolt leírásokkal, valamint az adókkal együtt is 13 százalékos növekedést mutatott, és a nettó nyereség is 10 százalék feletti mértékben tudott erősödni.

Látható, hogy a részvényenként eredmény így éves szinten 835 forintos lett a tavalyi 751 forint után, ez pedig szintén érezhető növekedést jelent, az adókkal és a leírásokkal együtt is. Itt már a pénzügyi sor hatásai is nagyjából kiegyenlítődtek, hiszen éves szinten csak pár milliárd forintos a plusz ezen a soron, vagyis a Richter azért szép növekedésre volt képes, és az üzleti teljesítény alapján reális cél lehet hosszabb távon az 1000 forint körüli EPS, főleg ha az egyszeri tételek hatását kiszűrjük, és egy kvázi tisztított adatsort próbálunk hosszabb távon vizsgálni.

Előrejelzés és technikai kép

A jelentés kapcsán persze az egyik legfontosabb az lesz, hogy mennyire sikerül majd a sajtótájékoztató és az előrejelzés kapcsán a befektetők felé világos üzenetet megfogalmazni. Az utóbbi időben valamivel kevésbé pontos számszerű iránymutatást láthattunk, főleg az egyes régiók kapcsán, ugyanakkor a befektetők vélhetően inkább a költségekre fókuszálhatnak most, melyek a mostani növekedés miatt fontosak lehetnek.

Feltehetően azért 2023-ban is érdekes időszak jöhet a cég számára, ám a devizahatások kapcsán már kell készülni negatívumokra is a jelenlegi várakozásaink alapján, ahogyan azt jeleztük szeptember végi modellfrissítésünkben is. Ezzel kapcsolatban tehát fontos előrejelzések jöhetnek, melyek talán a gyorsjelentésnél is fontosabbak lehetnek, a fentebb részletezett okok miatt.

Az elmúlt napokban egyébként a piac sem volt túl pozitív a Richterrel, de azért az általános hangulat sem igazán volt pozitív. A részvény december vége óta gyengélkedik, ami az extra adó bejelentésével is igencsak egybevág. A 9000 forint feletti szintekről egészen 7600 forintig csúszott már vissza a papír, ugyanakkor számításaink szerint az extra adó aligha jelent ilyen mértékű hatást. Közben egyébként a technikai kép is sokat romlott, mivel az 50 és a 200 napos mozgóátlag is erősen letört, ráadásul mintha az emelkedő trendvonalat is most törné le a papír, így inkább a lentebb lévő támaszokat érdemes figyelni.

A jelentés alapján nem kizárt, hogy a piac inkább az alsóbb sorokon lévő jelentős elmaradásra fókuszál majd a konszenzushoz képest, ami nem feltétlenül vetít előre rövid távon pozitív időszakot. Ennek kapcsán a jelentés utáni kommunikáció igen fontos lehet, dacára a rekord éves számoknak. Az utóbbi éveknek egyébként a Richter jellemzően kisebb pluszokkal reagált a jelentés napján a tőzsdéken, de a negyedik negyedéves számok után többször is előfordultak már csúnyább mínuszok, ami miatt érdemes lehet az általános piaci hangulatra is figyelni, főleg a mostani jelentés után lehet ennek relevanciája. Hosszabb távon persze látható, hogy a simább üzleti időszakokban azért jókora cash-flow termelésre képes a cég, ami a mostani árfolyamszinteken már igen alacsony szorzószámokat és árazást jelentene.

A Richter napi grafikonja (2023.02.28 nyitás előtt)

Tartalom lezárása:2023.02.28 07:41
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Nincs érdemi mozgás itthon
KBC Equitas | 2023.02.27 11:09
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Richter: 800 milliárdos bevétel a tavalyi évben?
Cinkotai Norbert | 2023.02.20 14:20
Jövő héten kedden jön a jelentés
Magyar blue chipek: Érkeznek a jelentések
KBC Equitas | 2023.02.20 11:30
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Javuló hangulat a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.02.13 11:19
OTP, Mol, RIchter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Gyengélkedik a hazai piac
KBC Equitas | 2023.02.06 12:05
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Gyenge kezdés a magyar tőzsdén
KBC Equitas | 2023.01.30 11:40
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet

8 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.21 08:35
Nvidia, arany, Delta Airlines, Palo Alto