Legyen szó akár egy kezdő, akár egy dörzsölt régi motoros befektetőről, mindig az egyik legnehezebb döntés lehet egy-egy befektetés előtt a megfelelő időzítés. A költségátlagolási stratégia ennek kiküszöbölésére épül, ugyan ez nem azt jelenti, hogy így sikerül pontosan a mélypontokat eltalálnunk, de költségeink átlagolásával javíthatunk akár az eredményeinken is.

Hogyan is épül fel a stratégia?

A stratégia kulcsa a konzisztenciában rejlik, hiszen, ha nem tartjuk magunkat az előre lefektetett szabályainkhoz, akkor hamar borulhat a stratégia. A befektetési stratégia során ugyanabba a termékbe, esetleg termékportfólióba fektetünk megadott időközönként. Ezzel egy kiszámítható és tudatos megtakarítási módszert alkalmazhatunk a befektetéseink kapcsán.

Több különböző módszert is megkülönböztethetünk, ilyen például az alap, az értékalapú, illetve a momentum költségátlagolási módszer:

Alap (Basic): Adott időközönként, akár hetente, esetleg havonta a befektető ugyanakkora mértékű vásárlásokat hajt végre, ezzel az átlagos bekerülési értéke az adott terméknek folyamatosan változhat. Ebben az esetben nem a termékek volumenét, hanem a vásárlás összegét kell fixálni, vagyis a különböző időpontokban eltérő mennyiségű terméket vásárolhatunk.

Értékalapú (Value): A stratégia koncepciója nagyban hasonlít az előbb említett metódushoz, azonban fontos eltérést jelent, hogy a kiválasztott termék teljesítményétől is függhet a befektetési értékek alakulása. Vagyis, ha az árfolyam lefelé indulna el, akkor a következő időben nagyobb mértékű vásárlást hajthat végre a befektető, míg emelkedő árfolyamok mellett csökkentheti a tranzakció mértékét. Ezzel a lépéssel csökkentené az átlagos bekerülési költségét a befektető, habár egy erősen emelkedő trend mellett ez a stratégia akadályokba ütközhet, hiszen akár nagyobb raliktól eshet el a befektető.

Momentum: Ez az előzőben taglalt stratégia megfordításán alapszik, hiszen, ha az előző hónaphoz képest gyengébb teljesítmény látszódik, akkor csökkenthető a befektetett összeg mértéke. Ezzel az emelkedő trendek meglovagolására fókuszálhatnak a befektetők.

Nem szabad az érzelmeknek befolyásolnia

A stratégia alkalmazása egy kiszámítható befektetési módszert jelent, ahogy azt fentebb is említettük már. A befektető számára ezzel csökkenthető az érzelmi hatás, hiszen a képletből kivehetjük az időzítés kérdését, illetve az alap stratégia megvalósítása esetében a befektetési összeg is adott. A költségátlagolás segítségével így a volatilitás hatása is csökkenthető, elkerülhető, hogy a csúcsponton hajtsunk végre csak vásárlást. Persze ezzel kizárjuk annak lehetőségét is, hogy a mélyponton csípjük el egy-egy adott részvény, vagy más termék árfolyamát.

Ugyan érdemes lehet összehasonlítani milyen bekerülési költségeink adódnak havi befektetés, esetleg egyösszegű vásárlás esetén. Vegyük példának az S&P 500 indexet, amely jól reprezentálja az amerikai piac alakulását. Különböző időtávokon érdemes megvizsgálni milyen átlagos bekerülési költség mellett vásárolhattuk meg az indexet. A számításaink során az egyösszegű vásárlásnál az év utolsó kereskedési napjának záróértékét vettük figyelembe, míg havi számolásnál az adott hó végi árfolyamot.

Látni kell, hogy hosszabb időtávon az S&P 500 index emelkedésének köszönhetően jobban járhattunk az egyösszegű befektetéssel. Ez ugyanakkor több problémát is felvethet, hiszen tegyük fel, hogy 3 éves eredményt vizsgálunk, és havonta 1000 dollárt tudunk befektetési célra félretenni, ebben az esetben 36 ezer dolláros egyösszegű befektetést jelentene, amely könnyen lehet, hogy nem áll a befektető rendelkezésére.

De például egy a tavalyihoz hasonló medvepiacon jobban jártak azok a befektetők, akik a folyamatos befektetési módszer mellett tették le a voksukat, hiszen az árfolyam esésével az átlagos bekerülési érték is folyamatosan konszolidált.

Összességében elmondható, hogy talán tudatos befektetői szemléletet hozhat a kezdő befektetők számára is a költségátlagolás alkalmazása, hiszen egy kiszámítható, szabályokat követő befektetési formáról beszélhetünk. Ezzel az időzítéssel járó érzelmi nehézségeket megszüntethetjük, folyamatosan változtathatjuk az átlagos bekerülési költségünk, és egy stabil megtakarítási szokást alakíthatunk ki.

Tartalom lezárása:2023.01.17 16:47
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

SAP: Jól szerepelt a német óriás

Varga Dániel | 2025.01.28 13:52
Folytatódhat az emelkedő trend?

10 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2025.01.28 08:33
Chipgyártók, Trump, forint, SAP