160 dollár felett nyithat ma az Apple árfolyama, miután a vártnál erősebb jelentés érkezett, a korábbi problémákra pedig látszólag megnyugtató választ adtak a befektetőknek. Technikailag is fontos szint felett járhat így a papír, korábbi kereskedési ötletünkön is módosítunk, feljebb emeljük a stop szintjét.
Erős jelentésen van túl az Apple, a bevételek és a profitszámok is összességében hozták a várakozásokat, így az árfolyam pozitívan reagált. Persze azért nem felhőtlen a jelentés, vannak negatívumok is, de összességében a piaci hangulatban inkább az erősségekre fókuszáltak a befektetők.
A bevételek végül majdnem 90 milliárd dollárt tettek ki, amivel minimálisan ugyan, de azért sikerült növekedést elérni. Összességében 2 százalékos volt a bővülés, utoljára pedig 2020 harmadik negyedévében volt ennyire gyenge a növekedés, de erre azért lehetett készülni. Főleg a kínai lezárások kapcsán felmerülő gyártási problémáktól tartottak a befektetők, de ezeken túl alapvetően így is erős számok érkeztek. A főbb termékek kapcsán nincsenek nagy meglepetések:
- Az iPhone bevételek 40 milliárd felett alakultak, amivel minimális növekedés jött össze, főleg itt a legnagyobb a lassulás. A bevételeken belüli arány továbbra is 50 százalék körül van, de a vásárlók már inkább az új telefonokat várják ilyenkor, így szezonálisan sem annyira erősek a számok.
- A Mac csalódást okozott, csak 7,4 milliárdot sikerült elérni, miközben sokkal jobb eredményre számítottak a befektetők. Ezzel együtt nem annyira jelentős a szegmens aránya, emiatt tehát nem fordult drámaian a jelentés megítélése, de a gördülő bevételi számok növekedése most megtört, ami nem jó hír.
- Nem tudott növekedést mutatni az iPad sem, a gördülő bevételi számok 30 milliárd dollár körül álltak meg egyelőre, ami a korábbi évek után javulásnak számít, ugyanakkor további kontribúciót már nem mutat.
- Az egyéb szegmenseknél sincsenek nagy csodák, a szolgáltatásokból származó bevételek változatlanul növekedést mutatnak már egy ideje, miközben a kiegészítőknél ezúttal markáns visszaesés mutatkozik. Itt nagyjából 40 milliárd dolláros éves számot lehet látni, a szolgáltatásoknak pedig a bevételeknek már majdnem a negyedét köszönhette a cég, vagyis egyre fontosabb a szoftveres, és a szolgáltatásokra fókuszáló szegmens is, lassan tolódik el a hardveres irányból a szoftveres felé tehát az Apple.
A lassulás mellett persze fontos aspektus a költségnyomás is, amit eddig remekül kezelt az Apple. Most is ezt lehet látni, mivel a bruttó marzs 42,3 százalékos maradt, amivel sikerült lemásolni a bázisban lévő teljesítményt is. Az utóbbi hónapokban sok vállalat számára masszív emelkedést mutattak a költségek, de a szolgáltatásokra való fókuszálás a marzsok szempontjából kedvezőbb, így ez ellensúlyozza a negatívumokat, például a dollár erősödését is. A fentieket kiemeltek pozitívnak értékelhették a befektetők.
Az operatív kiadásoknál közben látható volt egy nagyobb ütemű növekedés, de drasztikusan azért nem befolyásolta ez az Apple eredményeit. Az EBIT végül 23,1 milliárd dolláros lett, amivel csak nagyjából 1 milliárddal maradt el a tavalyi szinttől, és megközelítőleg 2 százalékponttal romlott csak a 30 százalék közelében mozgó EBIT-marzs. Az első negyedév után tehát romlottak a trendek, ugyanakkor továbbra is erősek a gördülő számok.
Főleg a fentiekkel magyarázható, hogy végül az EPS eredmény „csak” 1,20 dolláros lett, amivel elmarad az 1,30 dolláros bázistól, viszont a várt 1,16 dollárt sikerült meghaladni. Ezzel továbbra is 6 dollár felett állnak a 12 hónapos gördülő számok, vagyis stabilan képes hozni a magas eredménytömeget az Apple.
Látható viszont a második negyedévekre jellemző szokásos visszaesés a készpénzállományban. A nettó összeg már csak 60 milliárd dolláros, ami rég nem látott negatív szintet jelent, ugyanakkor továbbra is bőséges tartalékon ül az Apple ahhoz, hogy kiülje a negatív gazdasági időszakot, vagy akár adott esetben kedvező felvásárlási célpontokat szerezzen meg.
Mire elég ez a jelentés?
Az Apple tehát alapvetően hozta a várakozásokat, nem zárt erős negyedévet, de azért erre lehetett számítani, főleg a kínai gyártással kapcsolatos negatív hírek után. Az új telefonok vélhetően dobhatnak majd a cég számain, ugyanakkor erre még kicsit várni kell. Az elemzői várakozások ennek függvényében módosultak, viszont a következő 1 évben is maradhat az enyhébb növekedési ütem, durván 5 százalékos további növekedés jöhet. Ebben segíthet az is, hogy a menedzsment szerint az ellátási láncok okozta problémák enyhülhetnek, ugyanakkor az erős dollár például ebben a negyedévben is komoly szembeszelet jelenthet.
A költségeket persze nem árt karban tartani, mivel az inflációs környezetben azért bőven vannak kihívások. A főbb profitkategóriákat tekintve a konszenzus arra számít, hogy a bevételekkel hasonló költségnövekedés jön, vagyis sikerül áthárítani a terheket a fogyasztókra, de ennél kedvezőbb forgatókönyvet már nem valószínűsítenek. A 100 milliárdos nettó profitszám jó eséllyel tehát nem fog tudni tovább emelkedni, de legalább a visszaesés is elkerülhető így, ami ebben a gazdasági klímában nem rossz eredmény.
A saját részvények vásárlása viszont tovább pöröghet, hasonlóan az osztalékokhoz, így a részvényesi juttatások jó eséllyel nem lesznek alacsonyak. Az EPS is emelkedhet a fentiek miatt 6 dollár közeléből 6,26 dollárra, ami persze azért nem egetrengető bővülés, inkább csak minimális növekedésként definiálható.
Fontos technikai szintek felett a papír
Piaczárás után a jelentésre 3 százalékos pluszt mutatott az Apple árfolyama, ezzel pedig 160 dollár felett nyithat ma. Ez technikailag is nagyon fontos szint lenne, miután a 200 napos mozgóátlag is 159 dollár körül mozog. Alapvetően elmondható, hogy rendkívül pozitív lenne, ha sikerülne a szint fölé kerülni, és további távlatok is megnyílhatnának a részvény előtt.
Látni kell viszont, hogy június végi kereskedési ötletünk óta nagyon sokat ment a papír, és az RSI alapján már nincs messze a túlvettség sem. Nem kizárt, hogy rövid távon így védekezésre kényszerül majd a papír a 200 napos mozgóátlag környékén, illetve a mai kereskedést sem zárta még sikeresen a szint felett, vagyis egyelőre még korai lenne örülni.
Az Apple napi grafikonja (2022.07.29. nyitás előtt)
Ettől függetlenül korábbi ötletünk célszintjeit javarészt elérte a papír, miközben a stop is igen messze került már a mostani árfolyamtól, így korábbi ötletünket is frissítjük:
- A stop szintjét 143 dollárról 150,2 dollárra emeljük, amivel az előző napok lokális mélypontjára helyezzük el azt. Még a szint elérése esetén is június végéhez képest már több mint 10 százalékkal állna feljebb az Apple.
- A 158 dolláros célszintet is felfelé módosítjuk, 170 dollárra helyezzük azt. Ezzel lenne még mozgástere a papírnak, de újabb csúcsok elérése rövid távon márcsak a túlvettség miatt is korainak tűnik.
Az Apple napi grafikonja (2022.07.29. nyitás előtt)
A célárak konszenzusa egyébként 180 dollárnál jár, vagyis továbbra is optimista a konszenzus, és mi is inkább az optimisták táborába tartoznánk. A piaci hangulat is sokat javult, ami segítette az Apple erősödését, ugyanakkor a nemzetközi piacokat és a globális gazdaságot érintő problémák azért nem szűntek meg, így nem árt továbbra sem az óvatosság. Nem kizárt, hogy rövid-közép távon már érezhetően „kifutotta” magát az Apple is, így a stop szint emelése is indokoltnak tűnik.
Érdemes figyelni a következő hetekben az új termékekkel kapcsolatos híreket és fejlesztéseket, melyek a piaci hangulat mellett a kereskedés irányát is nagyban befolyásolhatják.
Korábbi elemzések az Apple-ről:
- Mozgóátlaga felett az Apple
- Fordulathoz közelít az Apple?
- Most kell figyelni az Apple-t!
- Látja a kihívásokat az Apple
- Apple: Imádják az iPhone-okat!
Disclaimer: Az elemzés szerzője nem rendelkezik Apple részvényekkel.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.