A Goldman Sachs bevételei erősen alakultak az idei második negyedév során, elsősorban a kedvező kereskedési bevételeknek köszönhetően, miközben költség oldalról nem látszódik nagy nyomás. Így profit téren stabil teljesítményt tudott felmutatni a befektetési bank, és ugyan az első negyedév számait nem sikerült megismételni, sok panaszra nem lehet oka a részvényeseknek.

Nem okozott csalósást a Goldman Sachs ma nyitás előtt közzétett gyorsjelentése, a befektetési bank bevétel-, illetve profitsoron is hozni tudta a várt szinteket, ami így a múlt pénteki nagybanki gyorsjelentések után a bankszektor szempontjából is pozitív hír. Ez látszik a mai piaci mozgásokból, a nagybankok részvényei (JP Morgan, Citi, Wells Fargo, és Bank of America) kisebb pluszokat mutatnak nyitás előtt.

A kereskedési bevételek jobban alakultak a vártnál, tehát hasonló trend látható a Goldmannál, mint a múlt pénteken már jelentő nagybankoknál. Talán ezért sem érte nagy meglepetésként az elemzőket az ágazat teljesítménye, de a 12 százalékos éves növekedés mindenképpen egy figyelemreméltó javulás. A tőkepiacok idei kifejezetten erős teljesítménye kedvezett a kereskedési bevételeknek, a FICC (kötvény, deviza és nyersanyag) és Equities (részvénypiaci termékek) ágak is javulni tudtak idén. Az FICC ág összesen 3,18, míg az Equities szegmens 3,17 milliárd dolláros kereskedési bevételt generált a banknak, ami így összesen a bevételek felét tette ki.

A Goldman Sachs esetében a nettó kamatbevételek kevésbé fontosak, mint például egy hagyományos banknál, mivel az összbevételének jellemzően 10-20 százalékát szerzi kamatokból a befektetési bank. Az mindenesetre kedvező jel, hogy a nettó kamatbevételek kifejezetten magasan alakultak, míg elemzők átlagosan 1,47 milliárd dolláros kamatbevételt vártak, addig a Goldman 2,24 milliárdot ért el a soron.

A hagyományos befektetési banki bevételek (tanácsadás és M&A, IPO tevékenységek után befolyt díjak) ugyan gyengébben alakultak valamelyest a vártnál, de az 1,73 milliárd dolláros bevétel éppenhogy csak elmarad a prognosztizált 1,82 milliárdos összegtől. Az összebevételt tehát nem húzta le igazán a szegmens, így az a várt szintek felett alakult. A második negyedév során végül 12,73 milliárd dolláros nettó árbevételt ért el a Goldman, ez 17 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőtti periódus eredményét.

A bevételek tehát igen erősen alakultak a negyedév folyamán, miközben a költségek nem szálltak el. A nem-kamatjellegű ráfordításai a banknak 8,5 milliárd dollárt tettek ki, ami kevesebb, mint az első negyedévben. A személyi jellegű ráfordítások sem ugrottak meg, ezen a soron 8 százalékos költségcsökkenést ért el a bank.

Így profitsoron is igen szép teljesítménnyel zárta a periódust a Goldman, a nettó profitja így 3 milliárd dollár volt. Ez ugyan elmarad az első negyedéves eredménytől, de arra nem is mutatkozott valós esély, hogy azt megismételje a bank, és a tavalyi eredményhez képest például már 50 százalékos növekedés látható. Egy részvényre így 8,62 dollár nettó profit jut, ami magasabb a piac által várt 8,36 dollárnál.

Bevételek terén tehát igen erős negyedévet zárt a bank, de nem volt minden része pozitív a jelentésnek. A betétállomány ugyanis 1,7 százalékkal lecsökkent az első negyedévhez képest, ezzel zsinórban négy negyedév emelkedést követően állt meg a betétállomány bővülése. A magasabb kamatkörnyezetben a láthatóan Goldmannek is nehezebb dolga akadhat az ügyfélpénzek házon belül tartásával, bár az 1,7 százalékos csökkenés nem tűnik kiemelkedő visszaesésnek sem. A hitelállomány ezzel szemben kis mértékben növekedni tudott, 184 milliárd dollárra emelkedve.

Óvatos emelkedés a jelentést követően

A piacokban mérsékelt reakciót váltott csak ki a jelentés, de összeségében kedvező az összkép, így inkább óvatos emelkedés figyelhető meg a nyitás előtti árfolyamban. A részvény így csúcsközeli szinteken indíthatja a kereskedést, és már azt lehet figyelni, hogy a 480 dolláros szinteket is maga mögött tudja-e hagyni. Korábbi ellenállások tehát már nem mutatkoznak a grafikonon, esetleg még a lélektani 500 dolláros szintre lehet majd figyelni. A Goldman árfolyama még áprilisban vitte át a korábbi csúcsot jelentő 420 dollár körüli szinteket, és azóta is tart a lendület. Jól látható, hogy az elmúlt hetekben már az 50 napos mozgóátlag is támogatni tudta az árfolyam emelkedését, tovább erősítve ezzel a pozitív trendet. Az indikátorok állása alapján rövid távon még kitarthat az emelkedés, az MACD vételi jelzése mellet az RSI még nem érte el a túlvett zónát.

A Goldman Sachs napi grafikonja (2024. 07. 15. nyitás előtt)

Tartalom lezárása:2024.07.15 15:26
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Elemzői kitettség:Az elemzés szerzője a fenti értékpapírból nem rendelkezik részvényekkel.
Trendvonalról fordulhat a Goldman Sachs?
Mohácsi Mihály | 2023.06.27 15:01
Egy éve nem törte le a támaszt a részvény
Javuló formában a bankok
Grébel Szabolcs | 2023.01.10 15:43
Mi várható az európai és amerikai bankszektorban?
Meglepetés a Goldman Sachsnál
Grébel Szabolcs | 2022.07.18 16:48
Jelentett a Goldman Sachs és a Bank of America

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.