Hamarosan kezdődik a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon, amelyet feszülten vár a piac, hiszen a makrogazdasági mutatókból már láthatók a lassulásra utaló jelek, valamint a Fed monetáris szigorítási ciklusa is negatívan hatott eddig a piacokra, így fontos kérdés lesz, hogy a vállalatok tudnak-e a várakozásokon felüli eredményeket közzétenni, és ezzel esetleg javulást hozni a részvénypiacon. Az előjelek mindenesetre inkább borúsak, és a közelmúltban is inkább profit warningokat lehetett látni egyes szektorokban. Az energiaszektor viszont még mindig erős lehet, amellett, hogy a nyári időszakhoz képest az energiahordozók árai valamelyest csökkenni tudtak, de historikusan még így is magas eredménytermelés várható az egyes cégektől.

Gyenge teljesítményt nyújtanak összességében a piacok, és a gyorsjelentési szezonhoz közeledve a várakozások sem megnyugtatók. Habár az idei évre vonatkozó eredményvárakozások nem csökkentek összességében jelentősen, egyes szektorokban látható a kilátások romlása.

Monetáris szigorítás és romló kilátások

Az első és a második negyedéves gyorsjelentési szezonon kívül leginkább a Fed kamatemeléseire vonatkozó várakozások befolyásolták a részvénypiac teljesítményét. A kamatemelési várakozások emelkedésével, valamint a kötvényhozamok emelkedése is láthatóan negatív hatással van a részvényindexekre. A jelentési szezon kapcsán viszont újra a vállalati eredmények kerülnek a fókuszba a várakozások alapján azonban inkább negatív eredményekre lehet számítani. Mindemellett a makrogazdasági környezet miatt folytatódhatnak a Fed kamatemelései is, mindez pedig inkább negatív környezetet jelent a részvénypiac számára.

Az idei évben egyértelműen egy csökkenő trend figyelhető meg az S&P 500 esetében is, jelenleg a csúcsponttól számítva pedig közel 25 százalékos a visszaesés, amely bőven a medvepiacot jelentő szint alatt van. Természetesen a csökkenő trend, és a mozgóátlagok alatt tartózkodó indexérték is ezt erősíti meg. A korábbi mélypont júniusban a 3644 pontos szint körül volt, most pedig ez alatt tartózkodik az S&P 500 index. A 3600 pontos szint még támaszt jelenthet az árfolyamnak, azonban, ha elesik ez a szint, akkor rövid időn belül a 3400 pontos szint környékére eshetne vissza az árfolyam.

Az S&P 500 technikai képe (2022. 10. 13. nyitás előtt)

 

 

Az S&P 500 index értékeltségével, valamint az aktuális várakozásokkal korábbi elemzésünkben is foglalkoztunk. Azonban amellett, hogy a kötvényhozamok emelkedése miatt is negatív hatással van az értékeltségre, emellett az esetlegesen csökkenő EPS várakozások szintén egy alacsonyabb értékeltséget indokolhatnak, amely most árazódik is a piacon. Hosszútávon nézve historikus átlagban az S&P 500 értékeltsége az előretekintő P/E ráták alapján 15 körül volt, és a most is erre a szintre csökkent vissza az index értékeltsége. Recessziós időszakokban ennél alacsonyabb értékeltségeket is lehetett látni, azonban figyelembe véve azt, hogy az EPS is a korábbi várakozásokhoz képest csökkenhet, mindez előre tekintve alacsonyabb index értékekhez is vezethet.

Amennyiben az egyes szektorok teljesítményét nézzük meg az elmúlt negyedévben egyértelműen az energiaszektor emelkedett ki, bőven felülteljesítve a többi szektort, és szinte egyedüli szektorként pozitív teljesítményt felmutatva. Mindezt annak ellenére, hogy az energiaárak a nyári szintekhez képest csökkentek, azonban a megemelkedett árak még mindig kedvező környezetet teremtenek a cégeknek. Emellett az ipari szektor, és a nyersanyagszektor volt még felülteljesítő, míg a telekommunikációs szektor és az ingatlanszektor teljesít a leggyengébben.

 

A harmadik negyedéves gyorsjelentési szezonban tovább lassulhatott az átlagos bevétel és profitnövekedés az Egyesült Államokban. Az átlagos EPS növekedés 4,5 százalék körül alakulhatott, míg a bevételek ennél valamivel magasabb mértékben közel 10 százalékkal emelkedhettek. Elsősorban a vállalatoknál a magasabb inflációs környezet miatt a növekvő költségek negatív hatása érvényesülhet, különösen egyes nyersanyagoknál, illetve a munkaerőköltségekben.

Fontos azonban kiemelni, hogy éves összehasonlításban még a pozitív tartományban maradt a bevételnövekedés üteme, viszont az előző negyedévvel összehasonlítva csökkenhettek mind a bevételek, mind a profit. Eljöhet tehát a fordulópont a vállalati eredményekben is, amely szintén elronthatja a hangulatot a piacokon.

Negyedéves alapon már enyhe csökkenés mutatkozhatott a bevételben és a profitokban is. A várakozások is csökkentek, ráadásul az energiaszektor nélkül még gyengébb lenne a teljesítmény, hiszen összességében a kiugró nyereségek javítják az átlagos teljesítményt az S&P 500-on belül. Amennyiben az energiaszektort nem számítjuk, az eredmény és bevételvárakozások már csökkenést mutatnak átlagosan a többi szektorban. Erre egyébként 2020-ban és 2008-ban került csak sor.

Tehát az energiaszektor hozhatta az átlagos EPS növekedés legnagyobb részét a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezonban is. Önmagában az energiaszektor az S&P 500 éves EPS-növekedéséhez 6,3 százalékponttal járul hozzá, miközben az összes szektor átlagos növekedése csak 4,5 százalék, tehát a többi szektor összességében csökkenhetett. A többi szektort tekintve az ipar és a fogyasztási szektor EPS hozzájárulása lehetett pozitív.

A várakozások alapján tehát az EPS növekedés lassulása várható a negyedéves gyorsjelentési szezonban, és nagy a valószínűsége, hogy egyes szektorokban nemcsak negyedéves alapon láthatunk csökkenést. A profitabilitás szintén csökkenhet az egyes szektorokban, így folytatódhat a profit marzsok lassú szűkülése, átlagosan míg az IT szektorban is erre lehet számítani. Kivétel továbbra is az energiaszektor maradhat.

Az azonban érdemes figyelembe venni, hogy bár az energiaszektorban várható a legnagyobb növekedés, a második negyedéves bevételi és profitszámokat nem biztos, hogy sikerül megismételnie a szektornak, hiszen a harmadik negyedévben csökkentek az olajárak, finomítói marzsok is alacsonyabbak voltak, így a két fő szegmensben is valamivel alacsonyabb profitot érhettek el a cégek, de éves összehasonlításban még így is erős lehetett az eredmény. Ez azért továbbra is segítheti a részvényeket az energiaszektorban, ráadásul a magas cash-flow termelés várhatóan a részvényesi juttatások tekintetében is kedvező lehet a befektetők számára.

A recessziós félelmek az inflációs hatások mellett azonban sok amerikai cégnek az erős dollár sem jelent kedvező hatást, márpedig a harmadik negyedévben a dollár tovább erősödött a vezető devizákkal szemben. Várhatóan ez sok cégnél vissza fogja fogni a bevételnövekedés ütemét, főleg a magas exporthányaddal rendelkező cégek esetében. Tehát a gyengülő fundamentumok mellett a devizahatások is várhatóan további negatív hatást fognak eredményezni.

Az elmúlt hónapokban pedig függetlenül attól, hogy melyik szektorban várható növekedés, összességében csökkentek az eredményvárakozások. Leginkább a telekommunikációs szektorban, a fogyasztási szektorban, valamint nyersanyagszektorban, de az IT, egészségügy és a pénzügyi szektorban is.

Kiemelve néhány céget az S&P 500-on belül, a Warner Bros, Twitter, Micron, Intel, Southwest Airlines, Ford, Amazon, Walt Disney, AMD, Pfizer és a Netflix is azon cégek között van az S&P 500-on belül, ahol jelentősebb visszavágások történtek az elemzői várakozásokban. A lista másik oldala szintén érdekes hiszen egyes szektorokban és cégeknél inkább felfele módosultak az elmúlt negyedév során az EPS várakozások. Nem meglepően az energiaszektor cégei túlsúlyban vannak, így az elmúlt 3 hónapban jelentősebben felfele módosult például a Marathon Petroleum, Phillips 66, Exxon Mobil és a Valero Energy EPS várakozása is. Az energiaszektor cégei mellett néhány ingatlancég, valamint légitársaság (Alaska Air Group, United Airlines), illetve IT cég (EPAM Systems, Arista Networks, Gartner, Lam Research) várakozásai módosultak felfelé az elmúlt negyedévben.

 

Európa

A STOXX 600 index előretekintő P/E ráta grafikonján láthatjuk, hogy tovább folyt az európai részvények leértékelődése. Már a 2020-as mélypontnál is alacsonyabb szinteken jár a grafikon, jelenleg 10,5 környékén áll. Ez jóval az 5 éves átlagszint alatt van, tehát egész olcsónak tűnnek az európai részvények a mostani értékeltségükön.

Szinte mindegyik szektorban leértékelődés volt, ha megnézzük a szorzószámok alakulását, kivéve a fémiparban és bányászatban. Az alacsonyabb fém-nyersanyagárak és megemelkedett termelési költéségek miatt egy 8 százalékos átlagos profitcsökkenést vár ezektől a cégektől a piac, így a várható növekedési számok is alacsonyabbak.

Az EPS várakozások tovább emelkedtek a harmadik negyedévre vonatkozóan is, miután az év első felében erős számokat tudtak felmutatni az európai vállalatok és felülmúlták a várakozásokat. A harmadik negyedévben 31,7 százalékos átlagos eredménynövekedést várnak az elemzők, igaz ebbe bele tartoznak az energiacégek profitjai is. Ha eltekintünk az energia szektor teljesítményétől, így is egy 11,8 százalékos növekedéssel számolnak 2021-hez képest. Az előrejelzések szerint 2023-ban még mindig bevétel- és profitcsökkenés várható, ezt árazza be a piac jelenleg is.

Még mindig nagyon magasak az energiaszektorhoz kapcsolódó eredmény várakozások a megnőtt energiaárak miatt, viszont nyár közepe óta mind az olaj, mind a gáz ára folyamatosan esésben van. Csak a közműcégek szektora vert rá az energiaszektor számaira, a piac egy elképesztő, 194,5 százalékos növekedést prognosztizál az előző éves adatokhoz képest. A többi szektor esetében jóval visszafogottabbak a várakozások, de még mindig növekedéssel számol a piac. Kivételt egyedül a nyersanyagszektor jelent, itt egy 16 százalékos csökkenéssel számolnak.

Az elmúlt negyedévben tovább esett a STOXX 600 index, és a lélektani határnak mondható 400 eurós szint alá süllyedt az index árfolyama szeptemberben. A korábban támaszként szolgáló 200 hetes mozgóátlagot is letörte, így tovább romlott az index technikai képe. A következő támaszt esetleg a 376 pontos szint jelenthetné, még 2020-ban, a koronavírus-válságot követően akadt meg itt az index felfelé tartó menetelése, de volt szeptember végén egy visszapattanás a 385-ös szintről, itt kialakulhat egy új támasz. Az idei évben eddig több, mint egy 20 százalékos mínuszon van túl az árfolyam, tehát definíció szerint is ki lehet jelenteni, medvepiacban van az európai részvénypiac. A csökkenés mögött elsősorban az EKB kamatemelésével kapcsolatos várakozások és a recessziós félelmek állnak.

A Stoxx 600 index heti grafikonja (2022. 10. 13. 11:00)

A magyar részvények szintén nem tudtak jól teljesíteni az elmúlt időszakban. A blue chipek közül a Richter számít felülteljesítőnek, a gyógyszercéget pedig a gyenge forint is segíthette a negyedév során. A romló makrokörnyezet miatt az OTP részvénye kevesebb erőt mutat, a várhatóan stabil eredmény mellett a következő időszak hitelbővülés lassulása negatívum lehet, valamint a kockázati költségek alakulására is figyelni kell, különösen az orosz és az ukrán kitettségeknél. A Mol számára kedvező eredményeket hozhat a külső környezet, azonban az adók kapcsán negatív hatások is felmerülnek.

A fontosabb gyorsjelentések időpontjai az alábbi táblázatokban gyűjtöttük össze:

Tartalom lezárása:2022.10.13 14:17
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet