IBM

Igen szépen teljesített az IBM részvénye az elmúlt egy hét során, ezzel már 230 dollár fölé emelkedett az árfolyam, újabb csúcsot beállítva. Közben a cég jelentése egyre közeledik, így az extra kockázatok fényében lezárjuk kereskedési ötletünket. Az ötletünk megírása óta az IBM árfolyama több mint 34 százalékot emelkedett közel 5 hónap alatt, ez idő alatt bőven felülteljesítve a piaci átlagot.

Még május 22-én tettük közzé kereskedési ötletünket az IBM részvényére vonatkozóan, akkor 173,47 dolláros bekerülési árat határoztunk meg. Azóta az IBM árfolyama igen nagy emelkedésen ment keresztül, és a pénteki kereskedést már 233,26 dolláron zárta. Így az ötletünk megírása óta 34,7 százalékot emelkedett az IBM árfolyama, valamint részvényenként 1,67 dollárnyi osztalékot fizetett ki. Most több kockázati tényező fényében lezárjuk kereskedési ötletünket az IBM papírjára, amit összeségében így 35,43 százalékos pluszban zárunk. Mostani elemzésünkben röviden leírjuk, hogy milyen kockázati tényezők miatt döntöttünk az ötlet lezárása mellett.

Csúcson a részvény a jelentés előtt

Nem lehetett sok panasz az IBM elmúlt hetekben felmutatott teljesítményére, a csúcsdöntés után sem hagyott alább az árfolyamemelkedés. Ugyanakkor látni kell, hogy a cég jövő heti gyorsjelentése miatt most megnövekedtek a kockázati tényezők a részvény körül, emellett a technikai kép alapján is valós esély mutatkozik egy kisebb korrekcióra.

Az árfolyam csúcsszinteken tartózkodik, ugyanakkor erősebb támaszszintek már nem igazán találhatóak a közelben, talán csak a 200 vagy 206 dolláros szinteket lehet kiemelni. Közben az RSI már 80 környékére emelkedett, ez igencsak magas szintnek számít már. Az MACD vételt jelez továbbra is, tehát nincsenek egyértelmű lefordulásra utaló jelek, de az óvatosság sem árt már.

Az IBM napi grafikonja (2024. 10. 14. nyitás előtt)

A napi grafikon mellett érdemes rátekinteni a hetire is, ahol jól látszódik, hogy milyen erőteljes volt az IBM emelkedése május óta. Az elmúlt 10 hétből pedig csak egyet zárt mínuszban részvény, egy ennyire erős pozitív szériát követően pedig már nem zárható ki egy kisebb korrekció, vagy esetleg konszolidáció sem.

A heti grafikon alatt található indikátorokat megvizsgálva is azt láthatjuk, hogy igen magas szintekre emelkedett az RSI. Ma már 85 környékén mozog az indikátor, hasonlóan magas szinteket utoljára 2011 elején láthattunk. Tehát elég ritkák az ilyen kiugró értékek, jelezve, hogy tényleg magasak a mostani árfolyamszintek, ami önmagában is extra kockázat.

Az IBM heti grafikonja (2024. 10. 14. nyitás előtt)

Az is inkább további kockázati faktor, hogy a részvény értékeltségi mutatói már igen magas szintekre emelkedtek. A 12 havi előretekintő P/E ráta már 22 felett van az IBM esetében, ami az S&P 500-nál is magasabb értékeltséget jelent. A 2010-es években 8-12 körüli P/E számok voltak jellemzők, és a 2000-es lufi idején is 30 környékén csúcsosodott ki. Tehát az utóbbi hónapok részvénypiaci emelkedését nem igazán követte le az elemzői várakozások, ami magasabb értékeltséghez vezetett.

Sok kockázatot tartogat a jelentés

Az egy héttel ezelőtti elemzésünkben már bemutattuk, hogy pontosan mire számítanak az elemzők az IBM jövő szerdai gyorsjelentésétől. Röviden összefoglalva bevétel téren még nincs nagy növekedés kilátásba helyezve, a harmadik negyedévre vonatkozóan így alig 2 százalékos bővülést vár a konszenzus. Bevételek terén egyébként a jövő év alakulhat majd erősebben, miután a HashiCorp felhőszolgáltató akvizíciója is lezárásra kerül. Profit tekintetében már nagyobb növekedést vár a piac, közel 20 százalékos lehet a bővülés mértéke.

Tehát folytatódhat az IBM profitjának javulása, de kockázatokat mindig tartogatnak a céges jelentések. Ugyanis a negatív befektetői reakció a jelentéseket követően nem ritkák, ezt az IBM példáján keresztül is jól be lehet mutatni. A legutóbbi 26 darab gyorsjelentést összesen 14 pozitív és 12 negatív kereskedési nap követte, és az átlagos árfolyammozgás ezeken a napokon 5,2 százalék volt. A negatív részvényesi reakciót pedig számos ok kiválthatja, a gyengébb negyedéves számok mellett akár a csalódást keltő vezetőségi várakozások, de akár egy-egy magasabbra sikeredett költségsor is okozhat piaci esést a jelentést követően.

Korábbi elemzéseink az IBM-ről:

Új csúcsra emelkedett az IBM a jelentés előtt

IBM: Új történelmi csúcs!

Meggyőző teljesítményt mutat az IBM

Segítik az IBM teljesítményét az AI bevételek

IBM: Közelít a jelentés

Csúcsok közelébe erősödhet vissza az IBM

Tartalom lezárása:2024.10.14 15:30
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Elemzői kitettség:Az elemzés szerzője a fenti értékpapírból nem rendelkezik részvényekkel.
IBM: Új történelmi csúcs!
Mohácsi Mihály | 2024.09.12 14:21
Tovább emeljük stop-szintünket
Meggyőző teljesítményt mutat az IBM
Varga Dániel | 2024.08.27 11:56
Emeljük a célszintünket
Segítik az IBM teljesítményét az AI bevételek
Mohácsi Mihály | 2024.07.25 15:12
Pozitívan reagáltak a részvényesek a jelentésre
IBM: Közelít a jelentés
Mohácsi Mihály | 2024.07.22 14:30
Megemeljük a stop-szintünket
Csúcsok közelébe erősödhet vissza az IBM
Mohácsi Mihály | 2024.05.22 15:18
Kereskedési ötletet fogalmazunk meg

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.