Ahogyan az internet világa egyre népesebb, úgy a befektetésekkel kapcsolatban egyre több blog, tartalom, videó, podcast, valamint más szakmai anyag jelenik meg. Ezzel persze nincsen semmi baj, a 21. században az online világ adta lehetőségek rendkívül költséghatékonyan hozták el széles rétegek számára a befektetések világát, a megismerés élvezetét, és persze annak eredményeit is. Mi a KBC Equitas elemző csapataként hiszünk abban, hogy a szakmaiság és a fogyaszthatóság kéz a kézben járnak, ezért is készítettük el 10 részes videósorozatunkat a befektetések témájában, Pár perc befektetés címen. A mostani írásunkban az utolsó, tizedik részt mutatnánk be néhány percben.

Az alábbi blogbejegyzésünkben bemutatjuk, hogy milyen további hibákba eshetünk bele befektetéseink során, és ezeket hogyan előzhetjük meg.

Információs torzítás

Az első gyakran előforduló hiba befektetőknél az úgynevezett információs torzítás. Ugyan az információ sok esetben nagy érték a befektetéseknél, ha túl sok hírrel vagy információval találkozik a befektető, azok sokszor összezavarhatják, ami miatt képtelen lesz megfelelő döntést hozni, vagy éppen egy nem annyira fontos hírnek túl nagy jelentőséget fog biztosítani. Ezért nem is feltétlenül kell, hogy cél legyen a hírek napi olvasása, különösen, ha hosszú távra fektetünk be. Ilyenkor ugyanis egy-egy hír valószínűleg nem fog akkora változást hozni, arra viszont alkalmas lehet, hogy elbizonytalanítsa a befektetőt, vagy akár rossz döntésekre sarkallja. Nem kell tehát minden egyes hírt nyomon követni, inkább a nagyobb folyamatokra érdemes fókuszálni, így kerülhetjük el az információs torzítás okozta hibákat.

Megerősítéses torzítás

Szintén gyakran előforduló hiba a befektetéseknél a megerősítéses torzítás, de számos más élethelyzetben is szembe jöhet velünk ez a jelenség. Általában akkor eshetünk áldozatul ennek a torzításnak, ha már van egy előzetes véleményünk például azzal kapcsolatban, hogy egy részvény árfolyama felfelé fog menni. Ilyenkor olyan érveket próbálunk keresni, amelyek a mi igazunkat támasztják alá, míg a nekünk ellentmondó érveket, véleményeket vagy adatokat nem vagyunk hajlandóak szem előtt tartani. Tehát annak érdekében, hogy ne essünk áldozatul a megerősítéses torzításnak, a pro-kontra érvelési rendszert kell alkalmaznunk, azaz pozitív mellett negatív érveket is figyelembe kell vennünk befektetési döntésünk meghozatala előtt.

Utólagos bölcselkedés

A harmadik befektetői hiba, ami szembe jöhet velünk nem más, mint az utólagos bölcselkedés. Már a nevében is benne van, hogy utólag gondoljuk úgy, hogy egy információ, adat vagy esemény beteljesülése szinte már biztosan előre látható volt, pedig a múltban közel sem volt ennyire egyértelmű ennek bekövetkezése. Az ilyen gondolkodás sokszor hamis következtetéseket eredményezhet, ezért fontos, hogy ne essünk áldozatul ennek hibának. Megoldásként vezethetünk egy befektetési naplót, amiben előre leírjuk, hogy milyen mentális állapotban voltunk döntésünk meghozatalakor, mit gondoltunk egy adott pozícióról, illetve mi volt az elképzelésünk azzal kapcsolatban, meddig mehet el az árfolyam. Így, ha ezeket leírjuk, később már nem tudunk utólag bölcselkedni arról, hogy mit is gondoltunk egy adott befektetésről.

Az odds-ok figyelmen kívül hagyása

Sokszor előfordul az a hiba, hogy egy befektető nem valószínűségekben gondolkozik, pedig, ha tudatában vagyunk az előttünk álló valószínűségekkel, nagyobb eséllyel leszünk sikeresek. Hiába vagyunk nagyon optimisták egy pozícióval kapcsolatban, közel sem biztos, hogy az be is fog jönni, fontos tehát valamilyen szinten kezelnünk az előttünk álló kockázatokat. Ilyenkor az a legegyszerűbb, ha valamekkora valószínűséget rendelünk egy-egy esemény bekövetkezéséhez, de az is egy jó eszköz, ha különböző forgatókönyvekben gondolkozunk, szcenárióelemzést végzünk. Ilyenkor az egyes szcenáriókhoz rendelünk valószínűségeket, így a befektetésünkkel kapcsolatos hírek, események hatásait is helyén tudjuk kezelni. Összeségében tehát érdemes valószínűségekben és szcenáriókban gondolkoznunk, viszont nem érdemes ezt sem túlbonyolítani, sokszor három forgatókönyv, illetve egy elnagyolt valószínűségszámítás is bőven elegendő lehet.

Túlzott leegyszerűsítés

Utoljára említést kell tennünk a túlzott leegyszerűsítés hibájáról is. Az ugyan igaz, hogy egy meglehetősen komplex világban élünk és mindenki nem érthet mindenhez, de nem érdemes azzal kompenzálnunk az információs hiányunkat, hogy mindent túlságosan leegyszerűsítünk. Ha csak a nagy képre fókuszálunk, sok olyan információt hagyhatunk figyelmen kívül, ami igenis fontos lenne befektetési döntésünk meghozatalakor. Érdemes tehát utána olvasni a fontosabb folyamatoknak, és nem szabad beleesni a túlzott leegyszerűsítés csapdájába.

Összegzésként tehát elmondható, hogy számos hibának eshetünk áldozatául befektetési tevékenységünk során, fontos tehát ezekkel tisztában lennünk és azt ismernünk, hogyan előzhetjük meg ezeket. A Pár perc befektetés videósorozatunk utolsó részében tehát ezt a témát jártuk körül, ezzel a végéhez is ért a videóblog sorozatunk.

Tartalom lezárása:2022.12.16 14:00
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet