Szép pluszt mutatnak az európai piacok ma, a befektetők a javuló technikai kép mellett talán a szankciókkal kapcsolatos negatívabb forgatókönyvek esélyét is elkezdték csökkenteni az elmúlt órákban. Ugyanakkor látni kell, hogy a negatív trendek során is rendre előfordulnak komoly erősödést hozó tőzsdei napok, a rendkívül bizonytalan és kiszámítható környezetben így továbbra is kulcsfontosságú maradhat a diverzifikáció, már csak azért is, mert az energiacégek és a nyersanyagrészvények lemaradva ugyan, de ma is pluszokat mutatnak.

Érezhető pluszban nyitottak ma a főbb európai tőzsdék, a DAX index is 3-4 százalék körüli pluszt mutat. Az elmúlt napok gyenge teljesítménye után ez felüdülésnek számít a befektetők között, miután legutóbb február 25-én tudott a német piac 3,7 százalékot emelkedni, akkor is egy komoly zuhanás utáni napon. Jogosan merülhet fel a kérdés sok befektetőben, hogy a mai jó teljesítmény mennyiben lehet előfutára egy középtávon is javuló piaci hangulatnak, illetve általánosságban is, kiolvasható-e bármi egy ilyen piaci mozgásból.

A további gondolatok előtt fontos tisztázni, hogy a jelenlegi, illetve az ahhoz hasonló környezetekben és időszakok során biztosra nem igazán lehet menni. A befektetők számára a legjobb eszköz, ha előveszik a valószínűségszámítással kapcsolatos ismereteiket, és megpróbálják a különböző forgatókönyveket is ennek megfelelően értékelni, és ez alapján számszerűsíteni a rájuk váró potenciális hatásokat. A helyzet ugyanis rendkívül gyorsan változhat, az árfolyamok pedig gyorsan mozoghatnak egyik, vagy másik irányba, az átárazódás tehát igen gyors lehet, és gyorsan felülírhatja a korábbi gondolatokat, számításokat.

Egy hete már kiemeltük, hogy a romló piaci hangulatban a 13000-13200 pont körüli támaszok érdekesek lehetnek a DAX kapcsán. A hétfői és keddi mozgások alapvetően a szint alatt történtek, ugyanakkor így is volt néhány kísérlet a visszaerősödésre, míg végül a mai pozitív nyitás megint a 13000 pontos szintek fölé lökte a DAX-ot. Egyelőre így most a technikai kép alapján egy fals letörés látszódik a napi grafikonon, persze fontos kiemelni, a helyzet gyorsan változhat, ahogyan arra a hétvégén is sor került legutóbb.

A DAX napi grafikonja (2022.03.09. 10:50)

Fontos azt is kiemelni, hogy a volatilisebb időszakok során, így a piaci korrekciók idején rendre előfordul, hogy a felpattanási kísérletek is komoly pluszokat hoznak rövid távon a piacokra. A mai felpattanás tehát ennek a keretén belül értelmezhető, ráadásul látni kell, hogy éves szinten még mindig 15 százalékos mínuszban áll a DAX index, vagyis az európai piacok egy középtávú trendet nézve továbbra is gyengélkednek, ez az uralkodó trend.

A háttérben persze a hírek is állhatnak, egyrészt a befektetők a holnapi ukrán-orosz külügyminiszteri találkozó kapcsán is optimistábbak lehetnek, és a béke érdekében tett kezdeti lépésekre számíthatnak. Ez kiegészítve az elmúlt napok túladottságával már önmagában is kedvező terepet jelenthet a rövid távú felpattanásokhoz, de ehhez muszáj hozzá tenni, hogy voltak már korábban is tárgyalások (még ha alacsonyabb szinten is), ahol sok pozitívumot nem kaptak végül a befektetők. Ebben bízni tehát meglehetősen kockázatos, és igen bizonytalan erre alapozni bármilyen további gondolatmenetet.

Ugyanakkor látni kell, hogy a hét elején az orosz olaj és gáz kapcsán lettek igazán pesszimisták a befektetők, az esetleges európai szankciók hatásait pedig durván negatívan kezdték el előre árazni. Ezek főleg a gazdasági növekedést érintő negatívumok, szélsőségesen dráguló energia, és az ezzel kapcsolatos inflációs hatások, stagflációs félelmek. A tegnapi hírek szerint viszont a britek is csak fokozatosan csökkentenék a függőséget, ami nagyobb teret hagy az alkalmazkodásra a gazdaságnak is.

Ez alapján pedig az európai országok nem kizárt, hogy még kevésbé hoznak majd drasztikus döntést. Az EU-s országok álláspontja ráadásul messze nem egységes a kérdésben, ami a gazdasági szempontokat is figyelembe véve teljesen érthető és racionális. A piaci szereplők tehát bár a hét elején eléggé negatív, már-már sokkszerű szcenáriókat kezdtek el árazni, most látszólag a pozitívabb irányba mozdultak el és ezek valószínűségét csökkentik, a kevésbé negatív forgatókönyvekét pedig inkább emelni kezdték. A mai mozgások a fentieken túl tehát akár ezzel is magyarázhatóak.

Általános a plusz

Jól mutatja a hangulat általános javulását, hogy szinte az összes DAX komponens érezhető pluszban áll, a defenzívebb papírok, vagy a Siemens Energy inkább a sor végén található, míg a gyorsjelentő cégeknél egyértelműen a pozitívumokra fókuszálnak ma a piaci szereplők, és az Adidas-Deutsche Post-Continental hármas kvázi vezeti az emelkedést. Ez is inkább a piaci szentimentet mutatja tehát.

Európán belül is hasonló trendek láthatóak a Stoxx 600 index alapján:

  • Az eddig lemaradó pénzügyi szektor vezeti az emelkedést, és 4 százalék feletti pluszt mutat. (Itthon pedig az OTP is remekel ma)
  • A ciklikus fogyasztási javakat gyártó szektor is igen erős, de az IT szektor is a sor elején van.
  • Az eddig menetelő nyersanyagok és az energiaipari cégek lemaradóak, de itt is szép pluszok mutatkoznak, vagyis visszaesésről nincsen szó.

Összességében tehát általánosan javult a hangulat, és a kockázatkerülés is enyhén csökkent, ezt a tegnapi ralija után mérséklődő arany árfolyama is jelzi, illetve valamilyen szinten az erősödő forintárfolyamot is ennek köszönhetjük. Látni kell persze azt is, hogy az olajárak drasztikusan nem indultak el lefelé, a globális inflációs kilátások pedig továbbra is magasan vannak, ezek szintén aligha csökkentek.

A helyzet tehát bár igen változékony, és nagy valószínűség mellett aligha lehet kijelenteni bármit is, a piaci kép kapcsán a stabilizálódásra-javulásra utaló jeleket lehet látni az utóbbi 2-3 hét komoly negatívumai után. Igazán fontos teszt lesz, hogy végül napon belül hogyan tudnak zárni az európai piacok, illetve az EU részéről érkező bejelentések is fontosak lehetnek majd a héten, nem beszélve a holnapi orosz-ukrán tárgyalásokról. A jelek enyhén biztatóak, a piaci híreket tehát ennek függvényében is érdemes figyelni.

Az amerikai piacokon továbbra is látható, hogy valamivel kevésbé érintik a papírokat az orosz-ukrán események. Az S&P 500 egyelőre 3-4 százalékos felülteljesítésben van idén, és továbbra is „csak” a február 24-i mélypontok környékén jár az index, újabb negatív csúcsokat azóta nem ütött. A mai nyitás a határidős indexek szerint ott is pozitív lehet, így akár egy dupla mélypontról való felpattanás is összejöhet még, ami technikailag fontos pozitív jelzés lenne rövid távon.

Az S&P 500 napi grafikonja (2022.03.09. nyitás előtt)

Még két tényezőt nem árt viszont figyelembe venni. Az egyik, hogy még ha érdemben javulna is a piaci hangulat, a korábbi történelmi csúcsokhoz viszonyítani még nagyon korai lenne, mivel a gazdaságok szöveteiben-fundamentumaiban azért érezhető nyomot fognak hagyni az események, a geopolitikai vonatkozásokról már nem is beszélve. Így villámgyors visszaemelkedést várni a korábbi csúcsokig igen megalapozatlannak tűnik a jelenlegi ismeretek alapján, ez pedig a potenciált is erősen behatárolja a mostani környezetben.

A másik fontos aspektus pedig, hogy a jelenlegi környezet újfent megerősíti a diverzifikáció fontosságát, melyre az elmúlt években rendszeresen és következetesen felhívtuk a figyelmet elemzéseink során. Bár a nagyobb optimizmus közepette ez idejét múltnak tűnhetett, a piaci kockázatok az árfolyammozgásokhoz hasonlóan a piac részét képezik, ezekről elfeledkezni nem szerencsés. Akár további javulás jön tehát a hangulatban, akár pedig romló hírfolyamot látunk, változatlanul kiemelten fontos a kockázatkezelés, aminek stratégiai szinten kezdő lépése a megfelelő eszközallokáció, tekintettel akár a rövid távú árfolyamkockázatra, akár a hosszú távon releváns inflációs kockázatra.

Tartalom lezárása:2022.03.09 11:28
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Ennyi volt a tőzsdei esés?
Cinkotai Norbert | 2022.01.25 12:18
A Fed mondhatja ki a végső szót

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet