Pár nap múlva érkezik a Richter negyedik negyedéves gyorsjelentése, ahol a várakozásaink alapján kedvező számok jöhetnek. A 2022-es negyedik negyedévben nem sikerült pozitív meglepetést okozni, most viszont a bázisba kerülve ezeket a profitszámokat könnyedén meghaladhatja a cég, valamint 2023 egészét is erős teljesítménnyel zárhatja így a gyógyszergyártó.

Jövő héten csütörtökön hajnalban érkezik a Richter negyedik negyedéves gyorsjelentése, ennek kapcsán pedig ismét érdekes számokra lehet kilátás. Várakozásunk szerint ugyanis a bevételek csökkenést mutathatnak a profiltisztítás után, ugyanakkor a gyógyszergyártásból származó bevételek forintban is erősödhetnek, valamint a nyereségszámok erősek lehetnek a bázishoz képest, ahol sok egyszeri negatív hatással is szembesült a cég.

A bevételek kapcsán 192,1 milliárd forintot várunk, ami több mint 14 százalékkal maradna el a tavalyi szintektől. Látni kell, hogy a negyedik negyedévben a Richter egy éve még 224 milliárd forinttal rekordot döntött, ugyanakkor azóta a román kis- és nagykereskedelmi egység eladása is megtörtént, ami önmagában is közel 40 milliárd forintos különbséget jelenthet. Ez már a harmadik negyedév során is látszódott, ott éves szinten 13 százalékos volt a mínusz.

Közben a devizahatások továbbra sem tűnnek erősnek, mivel a bázisban igen magas szinten voltak az EURHUF és USDHUF átlagárak is, továbbá a rubel is jóval gyengébb lett azóta. Összességében a harmadik negyedév során látott trend érvényesülhet, és durván 30 milliárd forintos negatív hatást jelenthet az összehasonlítás kapcsán a devizahatás a tavalyi évhez képest.

Ezt leszámítva viszont a gyógyszergyártás kapcsán erős fundamentumokra számítunk, a piac pedig vélhetően szintén inkább ezekre fókuszálhat. A nyugat-európai és a közép-európai bevételek még a gyengébb devizahatások ellenére is képesek voltak forintban emelkedni a harmadik negyedévben, most pedig szintén erre számítunk. A kelet-európai bevételek kapcsán már nem lennénk olyan optimisták a rubel miatt, de erre alighanem a piaci szereplők is készülnek, így itt nem lenne meglepetés a forintban számított visszaesés.

Közben a Vraylar-eladások tekintetében optimisták vagyunk, nagyjából 40 százalékos növekedést várunk a bázissal szemben, ennek előjeleit már láthattuk az erős AbbVie jelentés kapcsán is pár hete. Ez a Richter amerikai bevételeit és a CNS szegmens eredményét is jelentősen megdobhatja, bár a devizahatások itt is tompíthatnak. Összességében viszont az amerikai piacról így is több mint 12 milliárd forinttal magasabb bevételeket várunk.

A szegmensek szintjén ez a CNS kapcsán is valamelyest látható lehet majd, miközben a WHC kapcsán csak inkább stagnálás jöhet forintban nézve. Egyedül a GM szegmens lehet az, ahol a magas kelet-európai arány miatt visszaesés jöhet, a BIO szegmens tekintetében már ismét kisebb bővüléssel kalkulálunk. Összességében így a gyógyszergyártás még forintban nézve is pár milliárddal javulhat a bázishoz képest, az előző negyedéves 2,7 százalék után 3,2 százalékos erősödést várunk forintban éves alapon.

Erős marzsok

Ami a kiadásokat illeti szintén vannak izgalmak, a marzsok értelemszerűen a profiltisztítás miatt magasabbak lehetnek. A bruttó fedezet viszont forintban nézve is magasabb lehet pár milliárddal, ez pedig alapvetően igen fontos mérőszám. Látható, hogy a profiltisztítás miatt a marzsok jelentősen változtak, de a magasabb profittömeg összességében jó hír lenne, ezt már a harmadik negyedévben is lehetett látni. Az operatív kiadások kapcsán kisebb emelkedést várunk, ami viszont fontos, hogy a bázisban lévő adók 2023-ban már a negyedévek között oszlottak meg, így jókora különbség mutatkozik ezen a soron.

Az üzemi eredmény a fentiek miatt közel 34,8 milliárd forintos lehet, ami a bázisban lévő 1 milliárdos mínusz után már jóval normalizáltabb adatnak számítana, ahol további egyszeri tételek is gyengítették végül az eredményt. Most sem lehet kizárni az év végi leírások esélyét, ugyanakkor az extra adó elszámolása ezúttal az év során több negyedéven keresztül történt, így a bázissal szemben jóval jobb eredmény jöhet. 2021 negyedik negyedévében egyébként ettől nem sokkal magasabb eredményt lehetett látni, igaz akkor a devizahatások kedvezőbbek voltak, valamint még extra adók sem terhelték semmilyen formában a negyedévet. Összességében így inkább kedvező profitabilitásra számítunk a fentiek figyelembevételével, valamint a tisztított EBIT számok is 10-11 százalékkal növekedhettek éves alapon a bázissal szemben.

Sokat segíthet az is a negyedik negyedév során az is, hogy a devizahatások a pénzügyi soron a bázissal szemben jóval kedvezőbbnek tűnnek. Egy éve 45 milliárd mínusz mutatkozott, most viszont inkább csak pár milliárdos negatív eredményre számítunk. Emiatt a nettó profit is alapvetően magasabb lehet, és a 40 milliárd forint körüli mínusszal szemben 28 milliárd forint körüli profittal kalkulálunk.

Látható így, hogy a részvényenkénti eredmény is nagyot javulhat, valamint a gördülő 4 negyedév adatai is sokkal tisztább képet mutathatnak így. 2023-ban 800 forint körüli EPS eredmény jöhet így ki, ráadásul ezt extra adók, valamint negatív devizahatások mellett érhette el a vállalat. Összességében ebből az látszik, hogy a fundamentumok erősnek tűnnek, a cég profittermelése pedig inkább javul az előző negyedévek és évek változékony fejleményei után.

Fontos szint a 10000 forint

A részvény árfolyama fontos ellenállásban akadt el az utóbbi hetekben, megközelítette a 10000 forintot, de végül áttörni nem tudta azt. Technikailag így ezt a lélektani szintet érdemes figyelni, ugyanakkor inkább kedvező számokat várunk, amit a piac is összességében jól fogadhat. Látni kell, hogy emelkedő trendben mozog a papír, miközben 9300 forint körül már erős támaszok is kirajzolódnak a napi grafikonon, egy esetlegesen gyengébb hangulatban így ezt lehet érdemes figyelni. A magyar piacon viszont egyelőre inkább az optimizmus látható, ami a Richter részvényének is jót tehet.

A Richter napi grafikonja (2024.02.23. 13:20)

Tartalom lezárása:2024.02.23 13:51
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Elemzői kitettség:Az elemzés szerzője a fenti értékpapírból nem rendelkezik részvényekkel.

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

8 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.21 08:35
Nvidia, arany, Delta Airlines, Palo Alto