Javuló hangulat látszik az európai piacokon, a német DAX index pedig közel került ahhoz, hogy kitörjön egy csökkenő trendcsatornából. Technikailag az elmúlt időszakban nem volt pozitív a kép, viszont az index most próbálkozhat a kitöréssel. A rövidtávú, és az év eleje tartó trend viszont még mindig csökkenő, és a volatilitás is magasabb a korábbi időszakokhoz képest, amely miatt a befektetőknek is érdemes lehet óvatosnak lenni. A fundamentumokat nézve pedig még árnyaltabb kép, hiszen több negatív hatás is sújtja az index főbb komponenseit.

Érdekes szintnél jár a német DAX, az irány azonban még kérdéses, de könnyen áttörheti a csökkenő trendvonalat az index. Lefordulás esetén benne maradhat a csökkenő trendcsatornában az index, amennyiben viszont a 14200-as szint fölé kerül az index, már egyértelműen kitörésről lehet beszélni.

A márciusi mélypont után elindult egy emelkedés az indexben, viszont a 15000-es szintet már nem sikerült elérnie a DAX indexnek. Onnan egy csökkenő trend indult meg, a legutóbbi mélypont pedig 13400 pont körül alakult ki.

Rövidtávon egy felpattanás látszódik az indexben, azonban kérdés, hogy ez elegendő lesz-e ahhoz, hogy áttörje a csökkenő trendvonalat az index. Az 50 napos mozgóátlag áttörése pozitívum lehet, de korábban is többször átlépte a szintet az index, majd lefordult. Ha ki tud tartani az emelkedés, akkor a trendcsatornából való kitörés esetén ismét a 15000 környéki szinteket veheti célba az index.

A DAX napi grafikonja (2022. 05. 17. 14:30)

Hosszabb távon nézve meglehetősen gyenge a teljesítménye az indexnek. A tavalyi év elejétől nézve csak mérsékelten pozitív a hozam. A 15000 pontos szint alatt pedig egyelőre még negatív a technikai kép.

A DAX heti grafikonja (2022. 05. 17. 14:30)

Más európai részvényindexekkel is összehasonlítva a DAX alulteljesítőnek számít az idei évben, illetve a tavalyi év elejétől nézve is. A jelenlegi helyzet alapján a francia tőzsdeindex (CAC) a legjobban teljesítő, de a DAX indexnél még a spanyol és az olasz tőzsdeindex is jobban teljesített. Ebben szektoriális különbségek is szerepet játszanak, azonban látható, hogy a jelenlegi környezetben nem a német tőzsdeindex és ezzel együtt a német részvények a legjobban teljesítők az európai piacon.

Az egyes komponensek teljesítményét nézve mindössze 5 részvény tudott az idei évben pozitív hozamot felmutatni a 40 részvényből, nagyrészt pedig a defenzívebb szektorok voltak felülteljesítők. A lista legalján a DAX indexben a magas értékeltségen forgó növekedési cégek találhatók, mint például a Delivery Hero, Zalando vagy a HelloFresh.

Az értékeltség pedig közel kétéves mélypontra esett vissza a DAX indexnél, átlagosan jelenleg 12 alatti P/E rátán forognak az index komponensei, illetve 8 alatti EV/EBITDA rátán. Ennél alacsonyabb értékeltséget csak a koronavírus járvány kitörésekor lehetett látni az indexben.

Az elmúlt időszak eseményei nem kedveztek a DAX indexben szereplő részvényeknek, nyilván az ukrajnai háború kitörése a legnegatívabb fejlemény egész Európára nézve, de más hatásokkal is számolni kell.

A háborús helyzet és a tovább emelkedő inflációs környezet következtében az Eurózóna, így Németország GDP-növekedése is lassulhat, sőt a recesszió kockázata is növekedett, amellett, hogy a mostani előrejelzés alapján még mérsékelt 2 százalék feletti növekedés várható. Az elmúlt időszakban az EPS-várakozások is csökkentek, és a ciklikus szektorokban is lassulhat a növekedés, amely összességében fundamentális szempontból nem kedvező a DAX indexnek. Ráadásul az egyik legnagyobb komponens az SAP is gyenge gyorsjelentést tett közzé, amely szintén nem segíti az index emelkedését.

Bár a chiphiány valamelyest enyhült, de az autógyártóknak még mindig ellátási lánc problémákkal kell szembenézniük, amelyet a legutóbbi kínai lezárások sem befolyásoltak pozitívan, emiatt továbbra is a logisztikai nehézségekkel számolni kell. Az emelkedő nyersanyag és alapanyagárak pedig szintén kedvezőtlenül érintek a vegyipari cégeket is. Például a Henkel, BASF, Covestro esetében is jelentősebb költségnövekedésre lehet számítani emiatt. Az első negyedéves eredmények alapján például a Deutsche Telekom és a Linde jelentése volt jónak tekinthető, illetve az előrejelzések is felfele módosultak a két cég esetében, mindez pedig a részvények idei évi teljesítményében is megmutatkozik, hiszen annak ellenére, hogy a hozamok továbbra sem erősek még mindig felülteljesítőnek tekinthetők a részvények.

Az egyedi részvények szintjén is tehát lehet találni negatívumokat, és több szektort is értintő hatások miatt a DAX index teljesítménye eddig nem túl erős. A ciklikus szektorok túlsúlya nyilvánvalóan nem segít, viszont a technológiai szektor sem erős az idei évben. A növekedési papírok pedig szintén alulteljesítők az elmúlt időszakban főként az emelkedő kamatkörnyezetnek köszönhetően. A nyersanyagárak emelkedése pedig a DAX indexben szerepelő ipari cégek többségénél jelentősebb költségnövekedést okoz, míg például az olyan részvényindexek esetében, amelyben a bányarészvények vannak nagyobb súllyal (Ausztrália, ASX), a magas nyersanyagárak felülteljesítést jelentenek.

Összességében tehát inkább negatív hatások kezdenek látszódni a DAX indexben, az éves teljesítmény és az alacsony értékeltség is ezt tükrözi. Kérdés, hogy a közeljövőben tud-e pozitív hatás jönni fundamentális oldalon, amellyel kapcsolatban a legnagyobb bizonytalanságot továbbra is a háborús helyzet jelenti, míg Kínával kapcsolatban a lezárások feloldása és az ellátási láncok lassú helyreállása jelenthetne pozitívumot.

A technikai képben pedig a jelenlegi rövidtávú csökkenő trendet kellene megtörnie az indexnek, amelyhez ugyan közel került, de leginkább a 14200 pontos szint áttörése után tudná megerősíteni a kitörést a DAX.

A különböző tőzsdeindexek alakulását legegyszerűbben ETF-ek és certifikátok segítségével lehet lekövetni, a KBC Equitas ETF keresőjében több DAX indexet, illetve más európai indexet lekövető ETF is található, akár long, akár short irányba is. Az egyes tőzsdeindexek esetében pedig tőkeáttételes ETF-ek is elérhetők, azonban ezek a termékek jóval magasabb kockázattal járnak, mint a tőkeáttétel nélküli indexkövető ETF-ek.

Tartalom lezárása:2022.05.17 14:56
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Begyorsult a csökkenés, messze még a lejtő alja?
KBC Equitas | 2022.05.12 12:11
Általánosan gyenge most a hangulat
Ennyi volt a tőzsdei esés?
Cinkotai Norbert | 2022.01.25 12:18
A Fed mondhatja ki a végső szót

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet