Igen gyengén indult ez a hét a magyar tőzsdén, a kormány ugyanis ma reggel jelentette be, hogy milyen változásokra kerül majd sor egyes különadókban, valamint illetékekben. A hírekre az OTP, a Mol és az Opus árfolyama eséssel reagált, de még a Magyar Telekom árfolyama is mínuszban tartózkodik a délelőtt folyamán. Látszólag a Richter papírját érintette legkevésbé a bejelentés, kisebb mínuszban áll csak a gyógyszergyártó.

OTP 

Kifejezetten gyengén indította a hetet az OTP részvénye, ugyanis rendhagyó módon ma reggel tartottak Kormányinfót, ahol kiderült, hogy a kormány különböző szektorok adózását változtatná, valamint az illetékekben is módosítások jöhetnek. Az első hírek alapján leginkább az energiaszektor, valamint a bankszektor szereplői lehetnek érintve. Vannak konkrétumok, melyek egyelőre még ismeretlenek, néhány részlettel kapcsolatban viszont kaphattak választ Gulyás Gergelytől a média képviselői. Ilyen például, hogy összességében 400 milliárd forintos adóbevétel-növekedést vár a kormány, ez az esetleges részvényeket érintő hatások kapcsán is fontos kiindulási alap lehet. Fontos továbbá, hogy a kormány megemeli a tranzakciós illetéket, valamint devizaváltási illeték is jöhet, továbbá a számlavezetési és kártyahasználati díjakra is stopot vezetnének be. A tranzakciós illeték mértékét így 0,45 százalékra emeli meg a kormány 0,3-ről, a készpénzfelvételnél pedig 0,9 százalékra növekedne a költség. A bankadó kapcsán fontos lehet, hogy az állampapír állomány változása is befolyásolja majd a tényleges változásokat, egyelőre azonban ki kell emelni, hogy vannak kérdések, melyek majd a konkrétumok szintjén dőlnek el.

Az OTP árfolyama negatívan reagált a hírekre, és több mint 2 százalékos mínuszban is járt a délelőtti kereskedés során. Látni kell viszont, hogy az előző hetek hírfolyama alapján a befektetők némileg már számíthattak bejelentésekre, ez pedig valamelyest mérsékelhette a reakció mértékét. A korábbi hasonló eseményekkel összevetve is az látszik, hogy limitáltabb piaci hatás érvényesült, a fenti számokból pedig szintén úgy tűnik, hogy az OTP kapcsán lehet hatása a fundamentumokra, de a bankcsoport külföldi leányvállalatai változatlanul sokat számítanak.

Technikailag ezzel az 50 napos mozgóátlagot is letörte árfolyam, ami az előző héten még fontos védelmi szintet képzett. Így már a következő támaszszintet érdemes figyelni, az emelkedő trendvonal március vége óta támogatja az OTP papírját, így esetleg még ez akaszthatná meg a további csökkenést. Ellenállást továbbra is a 18600 forintos szint állíthat, a tartós emelkedés folytatásához tehát ezt a szintet kellene leküzdenie az árfolyamnak, de rövid távon még az 50 napos mozgóátlag is érdemi akadályt állíthat. A szentiment kapcsán ugyanakkor kicsit kérdésesnek tűnik most ennek rövid távú realitása.

Az OTP napi grafikonja (2024. 07. 08. 10:45)

Mol 

Június eleje óta szép emelkedést produkált a Mol, amely a májusi osztalék leesését követő rést próbálná betölteni, bár ehhez 3000 forint fölé kellene, hogy jusson. Az 50 napos mozgóátlagon való áttörés mindenképp kedvező jelnek volt tekinthető, de a ma délelőtt bejelentésre kerülő különadók hírére rövid távon megütötték a Mol árfolyamát. Gulyás Gergely miniszter elmondta, hogy az új extraprofitadó a bankokra és az energiacégekre vonatkozik, jelezte, hogy nem fogják csökkenteni a különadó mértékét még. Valamint figyelmeztette a cégeket, hogy tartsák magukat a korábbi egyezményekhez, miszerint a benzin és a dízel ára nem lehet magasabb a régiós átlagnál.

A Mol kapcsán így értelemszerűen szintén lehetnek érdemi negatív hatások, ugyanakkor a konkrétumoktól itt is sok függ. Látni kell, hogy a reakció mértéke hasonló az OTP-hez, vagyis némileg számíthattak rá a befektetők, hogy a Molt is érinthetik majd az esetleges változások, továbbá a korábbi hasonló eseményekkel összevetve jóval limitáltabbak a hatások és reakciók. Rövid távon így főleg a hírfolyam és a későbbi konkrétumok lehetnek fontosak, miközben technikailag az 50 napos mozgóátlagot lehet figyelni 2880 forint körül. Az talán kedvező, hogy napon belül sikerült fordulni a 2850 forintos szintekről.

A Mol napi grafikonja (2024. 07. 08. 10:45)

Richter 

Nem szerepelt rosszul a Richter árfolyama az előző héten, és sikerült 9700 forint közelében maradnia ma reggelre is. Túlzott változások és bejelentések nem történtek, miközben technikailag kedvező, hogy a csökkenő trendvonal felett tudott maradni a papír. A forint egyelőre 390 felett maradt, az export kapcsán ez nem rossz hír a Richternek. 

Ma délelőtt a Kormányinfón érkeztek a részvénypiac kapcsán is fontosabb bejelentések, ezek viszont a jelenlegi információk alapján főleg az OTP-t és a Molt érinthették, a Richter pedig csak nagyon enyhe mínuszban van. A piacon látható gyengébb hangulat így nem ragadt át a Richterre, ami alapvetően pozitívum a gyógyszergyártó kapcsán.

A Richter napi grafikonja (2024. 07. 08. 11:00)

Magyar Telekom 

Oldalazásnak indult a napokban a Magyar Telekom árfolyama, így az 1000, illetve az 1070 forint közötti sávban mozog, egyelőre nem tudott kellő lendületet venni, hogy elérje az 1100 forintos szinteket. A részvény-visszavásárlási program rendben lezajlott, közel az egész keretét kimerítette a Telekom, így ősszel folytathatja a vásárlást, már csak 1,7 milliárd forintnyi értékben. Ma délelőtt sem mutat nagy erőt egyébként a papír, a gyengébb piaci hangulat a Telekomot is utolérte, habár a délelőtt bejelentett változások úgy néz ki, hogy nem vonatkoznak a telekommunikációs szektorra. 

A Magyar Telekom napi grafikonja (2024. 07. 08. 10:45)

Opus 

A kormány bejelentéseit követően az Opus részvénye is beesett, hiszen az energiaszektort érintő különadók a csoport energetikai ágazatának teljesítményét is visszavethetik. 430 forint alá is benézett az árfolyam a délelőtti kereskedés során, amit egy kisebb visszapattanás követett. Az előző hét egyébként kifejezetten erősen alakult, sikerült újabb csúcsra kitörnie a részvénynek, a pénteki napot így már 442,5 forinton zárta az Opus. Tehát már a 440 forintos szintet is átvitte az árfolyam, ami a tavalyi évben sem sikerült, ezzel új 5 éves csúcsot kijelölve. Rövid távon most az lehet a kérdés, hogy a mai bejelentések megakasztják-e az eddigi emelkedő trendet, ebben az esetben pedig a támaszok kerülhetnek fókuszba újból. A 430 forintos szint továbbra is fontos támasz lehet, valamint hosszabb távon még a mozgóátlagok is segíthetik az Opus piaci teljesítményét. 

Az Opus napi grafikonja (2024. 07. 08. 10:45)

Tartalom lezárása:2024.07.08 12:31
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Elemzői kitettség:Az elemzés szerzője a fenti értékpapírból nem rendelkezik részvényekkel.

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

8 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.21 08:35
Nvidia, arany, Delta Airlines, Palo Alto