Mérsékelt pluszban tartózkodik ma délelőtt a magyar BUX, bár hasonló mozgások mutatkoznak Európa-szerte, így nem számít lemaradónak a hazai index sem. A vezető részvényeknél sem láthatunk kiemelkedő teljesítményt, a Richter és a Mol tudott minimális emelkedést bemutatni eddig, míg az OTP, valamint a Telekom is stagnálás jeleit mutatja. Látni kell tehát, hogy impulzusra várhat a magyar piac, egyelőre a nemzetközi hangulat sem túl acélos, így több piacon is megtorpant a növekedés.

OTP

Új lokális csúcs közelébe emelkedett az OTP, így a 11550 forintos ellenállási szint tesztelése is látóhatáron belülre került. Még januárban fordult le erről a szintről az árfolyam, és azóta sem tudta megközelíteni, látható tehát, hogy ennek az ellenállásnak az áttörése igencsak feljavítaná a részvény technikai képét. Ebben az esetben a következő akadály 13400 forint körül mutatkozik, de ennek teszteléséhez már igencsak sokat kellene emelkednie az árfolyamnak.

Előző héten tette közzé az osztalékkifizetés részleteit az OTP, ezek szerint már a héten, pontosabban május 25-én esik le az osztalékszelvény a részvényről, azaz 24-én szerdán van utoljára alkalma a befektetőknek osztalékra feljogosító részvényt vásárolni. Részvényenként bruttó 300 forintot fizet ki a cég, így az árfolyam várhatóan 11000 forint környékére eshet vissza. Az osztalékszelvény leesése után a 10760 forintos támaszt érdemes figyelni, míg lentebb esetleg az 50 és 200 napos mozgóátlagok nyújthatnak védelmet.

Kedvező hír volt pénteken, hogy Varga Mihály szerint jövőre már kivezetésre kerülhetnek a bankokat érintő különadók, derült ki a Magyar Bankszövetség 34. éves testületi ülésén a Portfolio.hu szerint. Az extraprofitadó több milliárd forintos költségterhet jelentett korábban, tehát ennek eltörlése az árfolyamra is pozitív hatással lehet, persze 2024-ig még sok hónap van hátra, így a bizonytalan környezetben azért lehet némi óvatosság a téma körül. Ezzel együtt korábban inkább szigorúbb forgatókönyveket árazott a piac, így ha valóban jelentős mérséklés, vagy kivezetés lenne 2024-ben, akkor az jelentősen javíthatja a nettó eredményt.

Az OTP napi grafikonja (2023. 05. 22. 10:45)

Mol

Több fontos hír is érkezett a Mollal kapcsolatban az előző héten, úgy tűnik az ukrán és horvát tranzitdíjak körüli tárgyalások a végéhez értek. Az Index értesülései szerint megakadt a Mol és az ukrán Ukrtransnafta tárgyalássorozata a Barátság kőolajvezeték tranzitdíjairól. Az ukrán cég idén már második alkalommal emelné meg a Magyarországra szállítandó kőolaj tranzitdíját, ezt pedig a Mol már nem vállalta volna.

A horvát oldalon is új fejlemények érkeztek, ugyanis a Mol megállapodott a horvát Janaf nyersolajszállító céggel 2,9 millió tonna olaj szállításáról több mint egy évnyi tárgyalássorozatot követően. Viszont a Mol közleménye szerint kényszerhelyzetből cselekedett a cég, hogy elkerüljék az ellátási problémákat az országban, így a piaci árnak többszörösét kell fizetniük.

A hírekre nem sok reakciót láthattunk a részvénypiacon, így a Mol részvénye továbbra is lokális csúcsok közlében van, de a 2810-2840 forintos szinteket nem tudja egyelőre áttörni. Ezzel kezd elfogyni a tér a részvény előtt, hiszen az emelkedő trendvonal továbbra is tartja magát, tehát érdemes lesz figyelni, ezekről a szintekről melyik irányba mozdul el az árfolyam. Nem éppen a legtámogatóbbak egyébként az indikátorok, az MACD eladást jelez, míg az RSI leginkább oldalazott az utóbbi hetekben.

A Mol csak később, júliusban fog osztalékot fizetni, amihez az osztalékszelvény július 20-án esik le, azaz július 19-én van alkalma utoljára a befektetőknek osztalékra feljogosító részvényt vásárolni. Várhatóan bruttó 350 forint lesz a kifizetésre kerülő összeg részvényenként, a pontos összegről legkésőbb július 18-ig tesz közzé hirdetményt a cég.

A Mol napi grafikonja (2023. 05. 22. 10:45)

Richter

Az előző héten nem tudott nagy erőt mutatni a papír, ugyanakkor a hét második felére már sikerült némi stabilizációt elérni. Az 50 napos mozgóátlagon fordult meg egyelőre a Richter, amivel a technikai kép is kimondottan pozitívvá vált, ráadásul ma már egy szép zöld gyertyát is lehet látni. Elmondható, hogy a 4-5 százalékos korrekció a korábbi 16 százalékos emelkedés alapján egészségesnek nevezhető, miközben fontos szintről próbál fordulni a papír.

A gyorsjelentés egyébként alapvetően erős lett, a Richter fundamentumait tekintve tehát túlzott pesszimizmusra nem igazán lehet ok. A bevételi és profitszámok is tudták hozni a várakozásokat, így a magasabb célárak és fair értékek felé mozdulhat el a papír. A forint erősödése is mintha megállt volna, ez az export kapcsán lehet egy pozitív hír a részvényeseknek, ilyen forintárfolyam mellett pedig alapvetően továbbra is egészséges növekedési képet lehet látni. Technikailag tehát fordulat jöhet, de a 8400 forintos szinteknél távolabbra rövid távon egyelőre még korai lenne tekinteni, innen fordult le ugyanis néhány hete az árfolyam.

A Richter napi grafikonja (2023.05.22. 10:30)

Magyar Telekom

Nem lassít a Magyar Telekom a piacon, így a hónapok óta tartó emelkedő trend mentén mozog továbbra is az árfolyam. Lassan az osztalékszelvény leesését megelőző szinteket éri el újból a részvény, ezzel év eleje óta a legjobban teljesítő BUX komponensnek minősül a papír. Fontosabb ellenállást a 438-440 forintos zóna képezhet, ennek áttörésével 3 éves csúcsokra juthatna ismét a részvény, így a kedvező piaci hangulat adhatna némi segítséget az árfolyamnak.

A főbb támaszszintek nem sérültek, így a mozgóátlagok mellett a 381 és 400 forintos szintek is kellő védelmet nyújthatnak. Jóval lejjebb a 340, illetve a 288 forintos lokális mélypontot kijelölő szintek képezhetnek még menedéket, bár ezek elérése jelentős romlást hozna a technikai képen. Az indikátorok már magas szinteken járnak, így ez akár némi korrekció lehetőségét hordozza magában, bár látni kell, hogy már hosszabb ideje a kritikus szintek környékén mozog az RSI.

A Magyar Telekom heti grafikonja (2023. 05. 22. 10:30)

Opus

Továbbra is lemaradó a magyar piacon az Opus, hiszen újabb és újabb lokális mélypontokat ért el a részvény, így már a 110 forint körüli szintet is érintette az árfolyam. A csökkenő trendet nem tudta egyelőre megtörni a részvény, ezzel együtt az indikátorok is alacsony szinteken ragadtak, bár érdemi fordulatot nem tudtak még kiváltani, így a kedvezőbb piaci hangulat közepette sem tudott erőt mutatni a részvény.

Az Opus napi grafikonja (2023. 05. 22. 10:30)

Tartalom lezárása:2023.05.22 11:45
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Nincs nagy mozgás a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.05.15 11:35
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Komoly pozitív meglepetés a Richtertől
Cinkotai Norbert | 2023.05.12 07:01
A vártnál sokkal erősebb számok jöttek
Hozta a várakozásokat a Telekom
Varga Dániel | 2023.05.10 19:16
Emelkedtek a bevételek, de a költségek is
OTP: Akvizíciók segítik a bankot
Grébel Szabolcs | 2023.05.10 07:43
Rekordprofittal indul az év

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Az amerikai választásra figyel a világ

Varga Dániel | 2024.09.19 13:59
Mi lesz a piaci volatilitással?

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.09.19 08:36
Fed, forint, amerikai gazdaság, kötvényhozamok

JP Morgan: Kitarthat az emelkedő trend?

Mohácsi Mihály | 2024.09.18 15:46
Fontos szintek közeléből fordult az árfolyam