Folytatódik a rossz hangulat a piacokon, bár a délelőtt folyamán az európai indexek javítani tudtak a nyitáskori teljesítményhez képest. A BUX index pedig kisebb pluszban tartózkodik, köszönhetően a Mol emelkedésének. Az OTP árfolyama azonban még mindig visszaesést mutat, a Richter árfolyama stagnál a délelőtt folyamán, a Magyar Telekom részvénye pedig szintén kisebb mínuszban tartózkodik.

OTP

Az európai bankszektorral együtt az OTP árfolyama is jelentősen visszaesett az elmúlt időszakban. Nyilvánvalóan az OTP árfolyamának nem segít az európai bankrészvények teljesítménye sem, a befektetők részéről pedig a kockázatkerülés látható a feltörekvő piaci részvények esetében. Továbba az orosz-ukrán helyzet, valamint az extra adóterhek az OTP esetében szintén kedvezőtlenül érintették a részvényt.

Emellett fontos kiemelni, hogy az OTP csoportszinten erős mutatószámokkal rendelkezik, amennyiben a szabályozói megfelelést nézzük, sőt nyugat-európai szektortársakhoz viszonyítva is a bank tőkemegfelelési, valamint a likviditási mutatói is magasak. A CET1 ráta a bankcsoportnál tavaly év végén 16,1 százalékos volt, amely bőven a szabályozói minimumkövetelmény felett van (minimum az OTP-re 8,8 százalék a CET1 esetében).

Az OTP csoport likviditását tekintve pedig az ún. likviditásfedezeti mutató 172 százalék, amely szintén jóval magasabb, mint a szabályozó által elvárt 100 százalékos szint. Ez a mutató egyébként az európai bankszektoron belül is magas szintet jelent, ez alapján pedig az OTP is, valamint a nagyobb és hasonló mutatókkal rendelkező európai bankok is képesek lennének kezelni egy nagyobb betétkiáramlást is. Az amerikai és az európai bankszektor helyzetével a korábbi elemzésünkben is részletesen foglalkoztunk.

A technikai kép viszont a piaci hangulattal együtt romlott tovább, letörte a 200 napos mozgóátlagot az OTP árfolyama, napon belül a 9000 forintos szint alatt is járt az árfolyam. A 9000 forintos szint viszont egyelőre úgy tűnik, hogy támaszt jelenthet az árfolyamnak. A szint esetleges letörésekor viszont már a korábbi mélypontok kerülhetnének újra tesztelésre. A 8400 forintos szint körül húzódhat még támasz, valamint a tavalyi mélypontok 7800-7900 között húzódnak, tehát ez a zóna jelenthet még támaszszintet.

A 200 napos mozgóátlag letörése mindenképpen negatívum a technikai kép szempontjából, így egy kezdődő fordulatra az adhatna jelzést, ha visszatérne a mozgóátlag fölé az árfolyam. Felfele a 10000 forintos szint viszont további ellenállást jelenthet, felette pedig a 11000 forintos szint, amely azonban most még elég távolinak tűnik. Az elmúlt több mint egy év alapján viszont az OTP részvényénél leginkább egy oldalazó mozgást láthatunk

Az OTP napi grafikonja (2023. 03. 20. 10:45)

Mol

A magyar piac gyenge szereplésével párhuzamosan a Mol árfolyama is lefele trendelt az elmúlt hetekben, így már kellően eltávolodott a mozgóátlagoktól is a részvény, ezzel fontos támaszokat törve le. Habár napon belül érdemi emelkedést tud ma délelőtt produkálni a részvény, így eddig a magyar piac legjobb teljesítménye a Mol nevéhez fűződik.

Egyre inkább közelíti a 2300 forintos szinteket is a papír, amelyek a lokális mélypontokat jelölték ki az elmúlt évben. Az indikátorok is nagy eséseken vannak már túl, hiszen az RSI is a túladottságot jelző szintek környékén áll, így akár javuló piaci hangulat mellett fordulhatna is az árfolyam.

A kiemelt ellenállási szinteket továbbra is a 2570-2600 forintos tartományok képezhetnek, míg még feljebb a 2840 forint körüli szint jelenthet még akadályt. Egyelőre azonban nem mutatkozik nagy erő a magyar piacon, ez pedig a Mol számára is problémát jelent.

Az olajpiacokon lezajló események sem festenek túl jó képet a Mol számára, hiszen 2021 decemberében látott szintekre csorgott vissza a WTI árfolyama, így a nagyobb olajcégek sorra visszaeséseket produkáltak a hetekben. A nagymértékű kivetett extra profitadó következtében a vállalat nyereségtermelése is limitált, amely gátat szab a Mol emelkedésének.

A Mol napi grafikonja (2023. 03. 20. 10:30)

Richter

Nem tudott továbbra sem formába lendülni a Richter, bár az előző heti gyengébb hangulatban azért nem is volt ez könnyű. Látható, hogy technikailag komoly letörést mutatkozott, a tavaly nyár óta tartó emelkedő trendvonal alatt jár már a papír, a következő markánsabb támaszt pedig a 7200 forint után már a 7000 körüli zóna lenne.

Az viszont kedvező hír, hogy az RSI már legalább túladottságot mutat, valamint viszont ezt egy várható halálkereszt jelzés a napi grafikonon ellensúlyozza is. Alighanem a nemzetközi hangulat javulására lenne szükség egy tartósan jobb teljesítmény eléréséhez, viszont a gyengébb forint az export kapcsán annyira nem rossz hír, tehát elvileg a piaccal való együtt mozgás a negatív esetekben akár kisebb is lehetne. Ezzel együtt most nem igazán erre fókuszál a piac.

A Richter napi grafikonja (2023. 03. 20. 10:30)

Magyar Telekom

Ugyan felülteljesítőnek számított az elmúlt héten a Telekom részvénye a magyar piacon, habár így is néhány százalékos visszaesést voltak kénytelenek elszenvedni a befektetők. A 385 forintos szinteket ugyan ma letörte a papír, de az 50 napos mozgóátlagot lehet érdemes majd figyelni, hiszen ez akár fontos védelmet is képezhet a közeljövőben. Lejjebb még a 345 forintos szint, továbbá a 200 napos mozgóátlag jelenthet menedéket hosszabb távon is.

A negyedéves jelentést követő emelkedés nagyobb részét egyébként már visszaadta a részvény, habár ez leginkább a gyenge piaci hangulatnak köszönhető. A 30,6 forintos részvényenkénti osztalék 8 százalék körüli osztalékhozamot jelent a befektetők számára, továbbá a részvény-visszavásárlási program is pozitív hír a részvényesek számára. Márciustól egyébként már az inflációval emelt árakat kell fizetniük a Telekom előfizetőinek, ez pedig hosszabb távon is segítséget nyújthat a vállalat számára.

A Magyar Telekom napi grafikonja (2023. 03. 20. 10:30)

Opus

Letörte a 126-127 forintos szinteket a múlt hét során az Opus árfolyama, így a 113 forint körüli lokális mélypontokat érdemes figyelni, ennek letörése még tovább rontana a technikai képen. Az Opus kapcsán évek óta tartó csökkenő trend figyelhető meg, ugyan néha egy-egy rövidebb időszakban némi emelkedés is látható volt, de nem igazán tudott fordulni a részvény körül kialakult negatív trend. Ha a két mozgóátlagon át tudna jutni az árfolyam, az akár hosszabb távra is lendületet adhatna, habár egyelőre erre nem mutatkozik nagy esély.

Az Opus napi grafikonja (2023. 03. 20. 10:30)

Tartalom lezárása:2023.03.20 11:21
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Itthon is elromlott a piaci hangulat
KBC Equitas | 2023.03.13 11:41
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
OTP: Stabilan zárta az évet a bankcsoport
Grébel Szabolcs | 2023.03.10 07:44
Az idei évben is számolni kell a kockázatokkal
OTP: Lassuló növekedésre van kilátás
Grébel Szabolcs | 2023.03.07 16:11
Pénteken érkezik a jelentés
Magyar blue chipek: Mérsékelt emelkedés a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.03.06 11:25
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Erős bevétel, de gyenge eredmény a Richtertől
Cinkotai Norbert | 2023.02.28 07:41
Nagy mínuszba csúszott a nettó eredmény
Magyar blue chipek: Nincs érdemi mozgás itthon
KBC Equitas | 2023.02.27 11:09
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mi folyik a devizapiacokon?

Beesett az euró a dollárral szemben

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.11.22 08:38
Dollár, forint, arany, Alphabet