Pénteken az S&P leminősítette Magyarország besorolását, emellett ma délelőttre a nemzetközi piaci hangulat is elromlott, így ezek a folyamatok nem igazán segítettek a magyar tőzsdének sem. 2 százalék körüli mínuszba került a BUX index, a vezető részvények is érdemi visszaesést mutatnak a pénteki záróárakhoz képest.
Ma kissé gyengélkedik a magyar piac, ennek köszönhetően a nagybank árfolyama sem tud erőt mutatni, így 2 százalék feletti mínuszban áll a részvény. A 11 ezer forintos szintet ma ismét letörte az árfolyam, így a korábbi ellenállási szint egyelőre nem tudott kellő védelmet biztosítani az árfolyam számára. Lejjebb a mozgóátlagok jelenthetnek még támogatást akár hosszabb távon is, hiszen egy emelkedő trend mutatkozik a grafikonon, amely során fontos szerep hárulhat az átlagokra.
A következő fontosabb célszint továbbra is a 13 ezer forint körül található, utoljára tavaly márciusban járt ilyen magasságokban a részvény. Az indikátorok grafikonján is némi korrekció figyelhető meg, hiszen az MACD beadta eladási jelzését, ezenfelül az RSI is a kritikus zónákból fordult le. Így tehát rövidebb távon akár némi visszacsorgás is várható, de a hosszabb távú trend egyelőre változatlanul emelkedést mutat.
Fontosabb vállalati eseményeknek nem lehettünk tanúi az elmúlt héten, emellett a társaság is később teszi közzé, majd csak márciusban a negyedik negyedévről szóló gyorsjelentését. A magyar piac kapcsán továbbra is sok a bizonytalanság, ez pedig az OTP teljesítményére is kihatással van, habár a nemzetközi piaci hangulat javulása sokat segíthetne a bank árfolyamának is.
Az OTP napi grafikonja (2023. 01. 30. 10:45)
Miután decemberben a 2600 forintos szintekre esett vissza a Mol árfolyama, lassú emelkedésnek tudott indulni ismét, így múlt héten újból a 2800 forintos szinteket csípte meg a részvény. A mozgóátlagoktól egyelőre nem igazán tud elrugaszkodni a papír, valamint egyelőre a 2800-as szint is fontos ellenállást jelent. Feljebb továbbra is a 3000 forintos szintek átlépése okozhatna némi nehézséget az árfolyam számára, azonban tavaly rövid időre ugyan, de a 3200 forintos szinteket is meg tudta közelíteni a Mol.
A mozgóátlagok alatt a 2500 forintos szint, illetve a lokális mélypontokat kijelölő 2300 és 2400 forint között elhelyezkedő tartomány jelenthet menedéket. Az indikátorok egyelőre nem mutatnak nagy mozgásokat, így inkább semleges zónákban tartózkodnak továbbra is. Február 17-én teszi közzé a vállalat a friss negyedéves gyorsjelentését, várhatóan rekordévet tudhat maga mögött a társaság, bár a Molra kivetett különadó így is jelentős mértékű profit elvonását eredményezi. A befektetők számára akár izgalmas információkat szolgáltathat a vállalat az idei évi osztalékról is, hiszen a tavalyi évben is jelentős mértékű kifizetést hajtott végre a Mol.
A Mol napi grafikonja (2023. 01. 30. 10:45)
Nem tudja egyelőre áttörni az 50 napos mozgóátlagot a Richter részvénye, még múlt hét kedden közelítette meg az átlag szintjét az árfolyam, de a negatív piaci hangulat a gyógyszergyártót is lehúzta, és végül visszatért a hét elejei szintek közelébe az árfolyam. A 8545 forintos ellenállás továbbra is tartja magát, emellett az 50 napos mozgóátlag további ellenállást képez.
A mai negatív nyitást követően tovább esett a részvény, ezzel pedig a 8100 forintos támaszszintet is letörte az árfolyam, tovább rontva a részvény technikai képét. Érdemes lehet figyelni, hol tudja a mai napot zárni a Richter, egy 8100 forint alatti zárás azt jelentené, hogy a következő támasz már 7960 forintnál lenne.
Mivel nem jelölt ki egyértelmű irányt a részvény a különadó bevezetése után, az indikátorok sem mutatnak könnyen értelmezhető jelzéseket. Az MACD többször is jelzést váltott az utóbbi hetekben, valamint az RSI is messze van egyelőre a túladottságot jelentő 30-as szinttől, inkább egy semleges zónában mozog az indikátor. Látható, hogy a piac elkezdte beárazni a különadó hatását, de továbbra is bizonytalanság övezi a Richtert, nincs könnyű dolga tehát a részvénynek kitörnie ezekről a szintekről.
A Richter napi grafikonja (2023. 01. 30. 10:45)
Megakadt a Telekom menetelése, nem tudta áttörni a 383 forintos ellenállási szintet. Ugyan a 381 forintos szintet sikerült áttörnie, de 383 forintnál lefordult az árfolyam. Ma is mínuszban nyitott a Telekom, a lokális csúcshoz képest már 4 százalék feletti mínuszban is járt az árfolyam, de a délelőtt során erősödni tudott a magyar blue chip, visszahozva a reggeli esést. A korábbi támaszok továbbra is érvényesek így a mozgóátlagok mellett az emelkedő támaszvonal is védelmet nyújthat a Telekomnak, de lentebb még a 335 forint körüli árszint is megakaszthatja az árfolyam esését.
Nem festenek kedvező képet az indikátorok, az MACD már eladást jelez, valamint az RSI visszatért a túlvettséget jelző szintekről, sok esetben ez a felállás trendfordulóval is együtt jár. A telekommunikációs céget követő elemzők továbbra is optimisták a részvénnyel kapcsolatban, 6 darab vételi mellett mindösszesen 1 darab eladási ajánlást találhatunk a Bloombergen. A konszenzus a célárról 450 forint környékén található, ami 20 százalék feletti hozampotenciált mutat a jelenlegi piaci ár mellett.
A Magyar Telekom napi grafikonja (2023. 01. 30. 10:45)
Opus
Nem mutatott erőt az Opus részvénye a múlt héten, így folytatódott a 145 forintos lokális csúcsról való lecsorgás. Érdemes lehet figyelni az 50 napos mozgóátlagot, az átlag korábban többször nyújtott támaszt, illetve funkcionált ellenállásként. Lentebb még a 125, illetve 115 forintnál található szintek jelenthetnek védelmi zónát.
A csökkenő trendet az indikátorok is megerősítik, az MACD tartja az eladási jelzést, valamint az RSI éppen a lokális csúcson jelzett: túlvett lehet az Opus részvénye. Nem látható tehát, hogy kitörés előtt állna a részvény, de azt meg kell jegyezni, hogy egy kisebb forgalmú papírnál, mint az Opus is, nem példa nélküli egy-egy rövidebb rali.
Az Opus napi grafikonja (2023. 01. 30. 10:45)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.