Emelkedéssel kezdik az évet a magyar blue chipek, ezzel pedig a BUX index is fordult az 50000 pont alatti szintekről. Legerősebbnek az OTP tűnik egy százalék körüli emelkedéssel, míg a Richter és a Mol mérsékelt elmozdulással indította a napot. Ma az Opus is 2 százalékos emelkedéssel nyitott, amellyel a 210-es szintig emelkedett vissza.
Jó hangulatban indul a kereskedés az új év első napján a magyar piacon, ezzel együtt pedig az OTP árfolyama is emelkedést mutat. A decemberi mélypontról így már inkább egy fordulat látható, és az árfolyam is egyre közelebb jár a 17000 forintos szinthez. 17000 forint felett ki tudna törni a csökkenő trendből az árfolyam. A 17000 forintos szint felett pedig a 18000-es szintre érdemes figyelni, mint következő ellenállás. Amennyiben nem sikerül elsőre a kitörés, akkor a 16000-es támaszszint lehet ismét fontos, amely alá decemberben is csak napon belül tudott menni az árfolyam. Az MACD vételi jelzése is megerősítheti a fordulatot.
Az OTP napi grafikonja (2022. 01. 03. 10:00)
Nem zárt rossz évet a Mol 2021-ben, 15,1 százalékot emelkedett az árfolyam. Viszont így is alulteljesítő volt a piacon, lemaradónak bizonyult a részvény a BUX index 20,6 százalékos emelkedéséhez képest, valamint az európai energiaszektorhoz képest is. A nagy emelkedés a piaci környezet javulásának, és második és harmadik negyedévben is látható nagyon erős üzleti teljesítménynek köszönhető, az alulteljesítésben pedig szerepet játszhat a novemberben bejelentett hazai üzemanyag-ármaximálás, és az annak köszönhetően megemelkedett szabályozói kockázat is.
Az elmúlt napokban sem volt rossz formában a részvény, a múlt hét második felében emelkedés volt tapasztalható, és ma is enyhe pluszban nyitott az árfolyam. Az olajpiacon jelenleg inkább optimizmus uralkodik, a Brent is mérsékelten javul a holnapi OPEC+ értekezlet előtt. A járványügyi hírek viszont vegyesek, és ezeket továbbra is érdemes szorosan követni a Mol részvénye kapcsán is. A decemberi külső környezettel kapcsolatban a társaság pedig várhatóan ma délután publikálja az adatokat, amire még érdemes figyelni.
Új fejlemény történt a múlt héten a Mol-INA-ügyben is, Horvátország a svájci legfelsőbb bírósághoz fordul, hogy helyezze hatályon kívül a genfi bíróság korábbi számukra kedvezőtlen határozatát. Emiatt a horvát kormány az INA visszavásárlásáról szóló tárgyalásokat is felfüggesztheti, ahol egyébként is jelentős eltérések voltak az álláspontok között. A piac nem vár azonban érdemi változást a folyamatban, nem is történt jelentősebb árfolyamreakció a lépés után.
Az árfolyam az elmúlt napok emelkedése után már az 50 napos mozgóátlagot közelíti, de a közelben húzódik a 2538 forintos ellenállás is. Amennyiben sikerülne áttörni, akkor jelentősen feljavulna a technikai kép, és a 2800 forintos ellenállást is megcélozhatná az árfolyam. Lefordulás esetén a 2400 forintos támaszra érdemes figyelni, amelyet a 200 napos mozgóátlag is erősít.
A Mol napi grafikonja (2022.01.03. 10:30)
Nem sikerült rosszul az év utolsó hete a Richter számára, így az árfolyam elindult az 50 napos mozgóátlagtól, továbbá a 8800 forintos ellenállás áttörése lendíthetne még sokat a technikai képen. Az év során egy elég széles sávban mozgott a magyar részvény, emellett a kialakult hosszútávú emelkedő trendvonal továbbra sem sérült, így ennek mentén még folytathatja az útját a papír. Összességében 17 százalékos emelkedést ért el az elmúlt évben a Richter, ami elmarad a BUX index teljesítményétől.
A támaszok és ellenállások szintjei nem sokat változtak az elmúlt hét során, így továbbra is az elsőszámú kihívást a 8800 forintos akadály, illetve a 9200 forintos történelmi csúcs áttörése jelentheti. A mozgóátlagok továbbra is segítséget nyújthatnak az árfolyam számára, emellett az emelkedő trendvonal alatt húzódik meg a 8200-8300 forintos szinteken egy fontos támaszszint. Távoli védelmet jelenthet még a 7800 forintos támasz is.
Novemberben kikerült a Fidelity Select Pharmaceuticals portfóliójából a Richter részvénye. A korábbi közel 74 ezer Richter részvényből álló csomag került kivezetésre a portfólióból.
A Richter napi grafikonja (2022. 01. 03. 10:15)
Több hetes esést követően sikerült emelkedéssel zárnia az év utolsó hetét a Magyar Telekomnak. Egyelőre úgy tűnik, hogy a 400 forintos szint kellő támogatást nyújt a részvény számára, így ennek a szintnek a közeléből tudott fordulni a papír. Jelenleg a két mozgóátlag, az 50, illetve a 200 hetes átlagok áttörése jelenthet kihívást a részvény számára. Emellett továbbra is látható a csökkenő trendvonal, melynek áttörése kiemelt fontosságú lehet a részvény számára.
Fontosabb ellenállást elsősorban a 440 forintos szint közelében találunk, ettől magasabb szintekre nem sikerült tavaly eljutnia a részvénynek, emellett a 477 forintos távoli akadály jelenthetne még célt az árfolyam számára. Támaszok közül a korábban említett 400 forintos szint továbbra is segítséget nyújthat, valamint a 390 forint körüli szint jelenthet még védelmet. Az indikátorokat tekintve az RSI fordulatot mutatott az elmúlt hetekben, míg az MACD továbbra is csökkenő trendben mozog.
A Magyar Telekom heti grafikonja (2022. 01. 03. 10:15)
Opus
Gyenge éve volt az Opusnak 2021-ben, az árfolyam 29 százalékkal esett vissza, és közel a mélyponthoz zárt. Az új év viszont jobban indul, 11 körül 1 százalékos pluszban áll az árfolyam. A technikai kép azért így sem erős, a trend egy ideje már csökkenő, és egyelőre nem látszódnak érdemi fordulatra utaló jelek. Nagyobb javuláshoz a csökkenő trendvonalat kellene áttörni, de az 50 napos mozgóátlag és a 235 forintos szint is ellenállást képezhet a későbbiekben. Lefelé, a gyengülés folytatódása esetén a 200 forintos szint képezhet lélektani támaszt.
Az Opus napi grafikonja (2022.01.03. 10:30)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.