Alaposan felforgatta a magyar tőzsdét és a főbb részvények árfolyamát a múlt héten bejelentett extraprofit adók, amelyek a legnagyobb tőzsdei cégeket is érintik. Múlt heti elemzésünkben részletesen is foglalkoztunk a különadók várható hatásaival. Bár korábban is fennállt a kockázata az adók bejelentésének, a múlt héten a különadók bejelentésére 2 nap is nagyot esett a magyar tőzsde, így a nemzetközi piacokhoz képest gyengén zárta a múlt hetet. A mai napon kisebb megnyugvás látható a piacon, egyelőre enyhe emelkedésben jár a BUX index is, a vezető részvények közül pedig csak a Richter árfolyama csökken.
A múlt heti piaci mozgásokat a magyar tőzsdén egyértelműen a bejelentett extraprofit adó befolyásolta, a vezető részvények árfolyama, és ezzel együtt a BUX index is csökkent. A legkisebb negatív hatás a Richter árfolyamában volt, míg az OTP és a Mol részvénye nagyobb esést szenvedett el.
Enyhe emelkedéssel nyitott az OTP árfolyama, bár a múlt heti eséssel a részvény közel került a koronavírus időszaka alatt kialakult mélyponthoz is. A bejelentett adók érthetően negatív hatással voltak az árfolyamra, és komoly eladói hullám alakult ki a részvénynél, kiemelkedően magas forgalommal. A mai napon megnyugvás látható az árfolyamban, de egyelőre erőteljesebb felpattanás nem látszik, a tőzsdenyitás után pedig magas volt a volatilitás a részvénynél. Támaszt a 8500 forintos szint, illetve a korábbi 8000 körüli mélypont jelenthet, felfele pedig a 9000-es és a 10000 forintos szint esetleges áttörését érdemes figyelni.
A bejelentett adókból a bankszektorra összesen 300 milliárd fog jutni, amelyből 200 milliárd az extraprofit adó, illetve 50 milliárd forint a tranzakciós illeték emeléséből jön össze. Piaci részesedés, illetve kamatbevétel alapján az OTP-re eshet ennek az összegnek a legnagyobb része, amely az előzetes becslések alapján a teljes összeg egyharmad körül lehet. Részletesen az adók hatásairól a múlt heti elemzésükben is írtunk.
Az OTP értékében a következő két év megemelt adója becslésünk alapján 800-900 forintot is jelenthet, és a korábbi időszakok magasabb profitabilitását is leronthatja a magasabb adó. A tavalyi évben az OTP Core adózás előtti eredménye 253 milliárd forint volt, az adózott eredmény 203,5 milliárd forint. Ezekhez a számokhoz viszonyítva jelentős, de messze nem a teljes profitot elvivő hatásról van szó.
Tovább csökkentette az OTP-re vonatkozó célárát a HSBC, 18300 forintról 17715 forintra. Az ajánlás továbbra is vétel, az elemzői konszenzus pedig 15371 forintra csökkent. Ugyan ez jelentősen magasabb a mostani piaci árnál, rövidtávon a befektetői hangulat negatív az OTP-vel kapcsolatban, a különadók bejelentése előtt pedig a nemzetközi piaci hangulat sem volt optimista.
Az OTP heti grafikonja (2022. 05. 30. 11:15)
Kisebb emelkedéssel nyitott a Mol árfolyama is hasonlóan az OTP-hez. Az árfolyam 2400 forint alá is esett, itt azonban kijelölt egy támaszt. A grafikonon egy nagyobb rés alakult ki, az árfolyam pedig a 200 napos mozgóátlag alá esett, ahol most is tartózkodik. Felfele ez a szint ellenállást jelent, ahhoz pedig egy erőteljesebb emelkedés kellene, hogy az árfolyam a mozgóátlag fölé kerüljön.
A bejelentett különadók az energiaszektorra is vonatkoznak, így a Molt is érintik. A Molnál az „extra” profit leginkább a relatíve olcsó importolaj beszerzésén képződik, valamint a magas szénhidrogénárak is sokat hoznak a konyhára a kitermelési szegmens esetében. A Mol csoportszintű szénhidrogén-kitermelésének nagyjából 30 százaléka Magyarországról származik, nagyságrendileg napi 32 ezer hordóegyenértékről van szó, az ezeken elért nyereség egy részét is érintheti az új adótétel.
Az energiaszektort érintő adók összege évi 300 milliárd forint lesz, amelynek nagyrésze a Molt fogja terhelni. Részvényenként előzetes becsléseink alapján 300 forintos lehet a hatás, azonban a külső környezet és az orosz olaj esetleges embargója is további befolyással lehet a Molra, illetve nagyfokú bizonytalanságot hordoz a jövőre nézve. Legutóbb a HSBC 300 forinttal emelte meg a Molra vonatkozó célárát, így a frissített becslés 3900 forintos célárat feltételez. A konszenzus pedig jelenleg 3490 forint.
A Mol napi grafikonja (2022. 05. 30. 11:15)
Remek heteken van túl a Richter árfolyama, ugyanakkor az emelkedés a múlt héten már megakadt. Még 6600 forint közeléből sikerült 7600 forintig eljutnia a papírnak, ezzel együtt az előző héten nem volt túl erős a hangulat itthon, így végül az 50 napos mozgóátlag környékre csúszott vissza a papír, és innen nem tudott látványosan felpattanni még. A mozgóátlag egyelőre erősnek tűnik, ebben bízhatnak most a befektetők.
Relatíve kedvező lehet a Richter számára, hogy a többi nagypapírt jelentősen érintik a bejelentett új intézkedések, így akár menekülő papírként is funkcionálhat az exportfókuszú vállalat a következő hónapokban. Ezzel együtt persze ha a flow nem lesz tartósan erős a hazai piacon, akkor feltehetően nagy erősödésre a Richternél sem lehet kilátás. A forint árfolyama az előző héten egyébként gyengülést mutatott, ez az export-fókusz miatt összességében a Richternek inkább kedvező lehet.
A Richter napi grafikonja (2022.05.30. 10:30)
A Telekomot érdemben érintik a múlt heti bejelentések, ami a különböző becslések alapján 15-20 milliárd forintos többlet terhet is jelenthet majd a cég számára. Ez a jelenlegi 50-70 milliárd forintos nettó profitsávhoz képest is érezhető mértékű lehet, miközben az eddigi adókkal együtt az 50 milliárd forintos szintet is elérhetik éves szinten a Telekom terhei.
A különböző becslések függvényében a teljes hatás részvényenként 30-40 forintos is lehet, amennyiben a következő két évben hatályban lesznek az új intézkedések. Közben a profittömeg szintje is alacsonyabb lehet az eddigi szinteknél, így az osztalékfizetési potenciál is csökkenhet, ami értelemszerűen negatív hír a részvényesek számára is.
Az előző hét közepéhez képest 45 forintos mínuszt is mutatott a Telekom, míg a heti mozgásokat nézve 36 forintos volt a visszaesés. Összességében tehát a hatásokat többé kevésbé beárazta a piac, ezzel együtt a piaci hangulaton sok múlik majd. Technikailag látható, hogy a mozgással egy csökkenő trendcsatornát erősít most meg a papír, ennek alsó szárát teszteli éppen a Telekom, miközben az MACD is eladási jelzésen van túl. Az RSI egyelőre még nem mutat túladottságot a napi grafikonon, így érdemi felpattanás egyelőre nem látható a részvénynél.
A Magyar Telekom napi grafikonja (2022.05.30. 10:30)
Opus
Április eleje óta lejtmenetre került az Opus árfolyama, így jelenleg a 180 forintos szinteken jár már a részvény. Kérdéses, hogy a 170-180 forint közötti zóna meg tudja-e állítani a csökkenést, esetleg ennek letörésével akár a márciusi mélypontokig süllyedhet az árfolyam. Feljebb az 50, illetve a 200 napos mozgóátlag is ellenállást képezhet, illetve a 230 forintos szinteken ütközhet akadályba a papír.
A különadók bejelentése jelentősebb hatásokat nem eredményezett az Opus esetében, azonban a piaci hangulat romlása negatívan érintette az árfolyamot. Az indikátorok továbbra is semleges tartományokban mozognak, így jelentős elmozdulásokat nem látunk ezzel kapcsolatosan.
Az Opus napi grafikonja (2022. 05. 30. 10:30)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.