Gyengélkedik a hangulat Európa-szerte, így a magyar BUX index sem tud emelkedést produkálni egyelőre. Nagy mínuszok nem látszódnak ugyan, de erőt sem tudnak mutatni a vezető részvények, a Richter teljesít a leggyengébben, de így is 1 százalék alatti mínusz látszódik a részvénynél. A magyar papírok többségénél inkább stagnálás jelei figyelhetők meg.
Hiába próbálta meg többször is, nem tudta áttörni a 11 ezer forintos szinteket az OTP árfolyama. Így innen indult el lefelé ismét a részvény, azonban a 9700 forintos szint támaszt nyújthat a közeljövőben is. Emellett a mozgóátlagok is támaszokat képezhetnek, az 50 napos mozgóátlag lassan keresztezheti a 200 napos átlagot, ezzel az aranykereszt képe jelenhetne meg a grafikonon. Lejjebb még a 9000 forintos szint, illetve a 7800 forint körüli zóna képezhet még védelmet.
Sokat javítana a technikai képen, ha a jelenlegi szintekről fordulni tudna a részvény, azonban egyelőre nem látni erőt a piacon, így ma is minimális mínuszban tartózkodik a papír. A 11 ezer forintos szintek felett még a 13 ezer forintos tartományt érdemes figyelni, utoljára márciusban tudott ezekre a szintekre visszakapaszkodni az árfolyam, bár ez még igen messze van.
Az RSI sokáig a 70-es szint felett ragadt, azonban emellett is tudott még valamelyest emelkedni az árfolyam, míg az utóbbi időben alaposan beesett az indikátor, és ezzel együtt a részvényárfolyam is. Az MACD továbbra is csökkenő trendet mutat, de a kritikus zónáktól már eltávolodtak az indikátorok, így hangulatjavulás esetén nem szabnának gátat az árfolyamemelkedés előtt az indikátorok.
Ma reggel tájékoztatót tett közzé a magyar bank, miszerint felvásárolja az üzbég Ipoteka Bankot. A hír nem jelentett hatalmas újdonságot, hiszen már korábban jelezte az OTP, hogy folyamatban vannak a tárgyalások, az akvizíció konkrét árát nem tette közzé a nagybank. A részvényeket két lépésben tervezi megvenni az OTP, előbb a részvénycsomag 75, majd a maradék 25 százalékát. Az első tranzakció várhatóan jövő év első felében zárulhat. Az üzbég bank mérlegfőösszege 1,4 milliárd forint körüli értéket mutat, emellett az ügyfelek száma meghaladja az 1,6 milliót. Ezzel az orosz leányvállalat mértékéhez hasonlítható az OTP csoporton belül az új bank.
Az OTP napi grafikonja (2022. 12. 12. 10:10)
Mozgalmas héten van túl a Mol, hiszen még kedden este, egy Kormányinfó keretein belül jelentette be Gulyás Gergely miniszter, illetve Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója, hogy azonnali hatállyal eltörlik az üzemanyagárstopot. Az elmúlt időben már többször is jelezte a vállalat, hogy ellátási gondok merülhetnek fel amennyiben nem kerül eltörlésre minél hamarabb az árstop. A lépésnek köszönhetően ismét megnőhet az olajimport mértéke, de a helyreállás akár 1-2 hónapot is igénybe vehet Hernádi Zsolt szerint.
Sokáig azonban nem örülhettek a befektetők az ársapka eltörléséből származó extra bevételek hírének, hiszen még másnap jelezte Orbán Viktor, hogy megemelik a Molra kivetett adót, az extra profitot elveszik a Mol felől. A korábbi 40 százalékos adókulcsot ezzel 95 százalékra emelte a kormány, így az Ural-Brent különbözeten képződő profit majdnem egészét elveszi a kormány.
Komoly volatilitás jellemezte a részvény árfolyamát a múlt héten, hiszen az ársapka eltörlésének bejelentését követően gyorsan 2900 forint fölé került az árfolyam, majd innen a 2600 forintos szintek alá esett vissza. Ugyan próbálna kapaszkodni a papír, de nagy erőt nem tud egyelőre kifejteni, az 50 napos mozgóátlag fogta meg az árfolyamot, így ennek mentén akár tovább mozoghatna a részvény.
A 200 napos mozgóátlag felett még a 2800 forintos szint képezhet ismét akadályt, míg még feljebb a 2900-3000 forintos zóna áttörése lehet kihívás. A gyengülő gazdasági környezet nem jelent túl sok jót a magyar piacra nézve, így nehéz feladat várhat a Molra. Támaszt a 2300-2400 forint közötti tartomány jelenthet, az idei mélypontok is ebben a zónában találhatóak meg.
A Mol napi grafikonja (2022. 12. 12. 10:10)
Tovább folytatja a Richter részvénye a menetelést, így már a 8500 forintos ellenállást is sikeresen áttörte az árfolyam. Ezzel jelentősen feljavult a részvény technikai képe, már nem sok akadály áll a növekedés útjában. A következő ellenállás 8900 forint közelében található, de fentebb még a 9100 forint körüli zóna is megakaszthatja az emelkedést, de azzal már a historikus csúcsok közelébe kerülne az árfolyam. Ha esetleg még ezelőtt lefordulna a részvény, akkor a 8500 forintnál található szint állíthatná meg a lecsorgást, illetve lentebb még az 50 napos mozgóátlag is védelmet jelenthet, tehát a hangulat elromlása esetén is számos támaszra találhat az árfolyam.
Az látszik, hogy a technikai tényezők mellett a fundamentumok is jól néznek ki a részvény kapcsán, így a fair érték elemzésünk által kijelölt 9900 forintos zóna is közelebb került. De az indikátorok alapján nem elképzelhetetlen egy kisebb korrekció sem, hiszen az RSI már túlvettséget jelző 70-es szintet is érintette. Nem rossz a cégnek az sem, hogy a forint árfolyama is felfelé indult el, így az exportbevételek mértéke is magasabb lehet.
A Richter napi grafikonja (2022. 12. 12. 10:00)
Elfáradt az emelkedés a Telekom grafikonján, ez jól látható az utóbbi napok árfolyama alapján. 335 körül érte el lokális csúcsát pár hete a papír, ez viszont az augusztus végi szintek után alacsonyabb csúcsot jelent, vagyis így még mindig lefelé trendel technikailag a papír. Ezen a ponton már az RSI is beadta eladási és túlvettségi jelzését, most tehát egy korrekciós szakasz indult el, ezt az MACD indikátor alakulása is jól mutatja.
Összességében elmondható, hogy a kockázatmentes hozamok emelkedése azért nem jó hír a Telekom számára, bár az osztalék kapcsán azért nem biztos, hogy szorosan ehhez árazzák most a papírt. A főbb támaszok 320, illetve 310 forintnál vannak, ezek lélektanilag is fontosak lehetnek a 300-as szint előtt. Az utóbbi 2 évben egyébként nem volt túl erős szezonálisan a december a részvény számára, így ez sem feltétlenül a legjobb rövid távú előjel most.
A Magyar Telekom napi grafikonja (2022. 12. 12. 10:00)
Opus
Még mindig gyengén muzsikál az Opus részvénye, folyamatosan esik az árfolyam a novemberi kiugrást követően. Akár már a héten is tesztelheti a 116 forintos támaszt az árfolyam, annak áttörése nagyon rossz hír lenne a részvény befektetőinek, hiszen több mint 5 éves mélypontra esne a részvény árfolyama, bármilyen védelmi zóna nélkül. Tehát továbbra is inkább ellenállásokról és nem támaszokról beszélhetünk a magyar részvény kapcsán, a 130 forintos szint, valamint az 50 napos mozgóátlag továbbra is akadályokat képeznek.
Azt sem lehet kijelenteni, hogy túladott lenne az Opus részvénye, az RSI egyelőre 40 körüli szinteken mozog, valamint a MACD is eladást jelez egyelőre.
Az Opus napi grafikonja (2022. 12. 12. 10:00)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.