A nemzetközi hangulat ugyan ma gyengébb valamelyest a csalódást keltő kínai GDP-adatokat követően, de a budapesti tőzsdén ennek ellenére folytatódott az optimista hangulat, így a blue chipek is rendre emelkedéssel indítottak a hetet. Igen szépen teljesítettek előző héten is a hazai részvények, ezzel együtt már az 52000 pontos szintet is elérte a BUX, folytatja tehát az idei szép teljesítményét a magyar tőzsdeindex. A korábbi csúcsok még messzebb találhatóak, lenne még hova javulnia az árfolyamnak, a magyar cégek jelentéseire pedig még augusztusig kell várnunk, így addig is érdemes lehet a piaci mozgásokat figyelni a blue chipek esetében.
Napközben új idei csúcsra emelkedett az OTP árfolyama, múlt héten pedig szintén már meghaladta az árfolyam a korábbi lokális csúcspontot. Ezzel tovább folytatódik az emelkedő trend a bankrészvénynél, a második negyedéves jelentésre még augusztusig várniuk kell a befektetőknek. Technikailag a 13500 forintos szint jelenthet ellenállást az árfolyamnak, míg támaszként az emelkedő trendvonal, valamint a mozgóátlagok segíthetik az árfolyamot. Az árfolyamhoz legközelebb viszont a 12200 forintos szint van legközelebb, mint támasz, ez alatt pedig a 11500 forintos szint, amely további támaszt nyújthat egy korrekció esetén. A jelenlegi mozgások alapján kialakult egy emelkedő trendcsatorna, így ebben a csatornában történő mozgást vagy az esetleges kitörést érdemes figyelni.
Európában a vegyesnek mondható piaci hangulatban a bankrészvények viszont enyhe pluszban tartózkodnak, amely szintén segítheti az OTP-t. Az idei évben a mostani emelkedéssel az OTP kezdi behozni a lemaradását, miközben a Stoxx 600 bankindex 13 százalékkal emelkedett az idei évben, az OTP részvénye már közel 22 százalékkal emelkedett, valamint a befektetők a 300 forintos osztalékkal is számolhattak, amely idén júniusan került kifizetésre.
Az OTP heti grafikonja (2023. 07. 17. 10:45)
Szintén az idei évi csúcsa körül tartózkodik a Mol árfolyama, ezzel pedig a 2022-es csúcspontot is megközelítette az árfolyam. Kisebb megálló után még mindig folytatódott az emelkedő trend a részvénynél, ezzel a korábbi trendvonal is sértetlennek tűnik. A 3050-es szinten egy kitörés látható, ez a szint pedig már támaszként szolgálhat az árfolyamnak. Felfele a 3160-3170 forintos szint körüli korábbi csúcspont jelenthet ellenállást.
Fontos azonban, hogy az osztalékfizetés jelentősen befolyásolja majd a technikai képet. Július 20-án már a tavalyi év után járó osztalékszelvény nélkül forognak a részvények, a részvényenkénti osztalék pedig 350 forint, tehát ez alapján jelentősebb árfolyammozgásokra lehet készülni. A részvényenkénti osztalék a jelenlegi árfolyammal számolva is több mint 11 százalékos osztalékhozamot jelent a befektetőknek.
A Mol heti grafikonja (2023. 07. 17. 10:45)
Jól szerepelt az előző héten a Richter, és meglehetősen régen lehetett piros színű gyertyát látni a napi grafikonon, ami szintén komoly erőre utal. Annál is inkább, mert a papír már június eleji csúcsait közelíti, noha akkor nem sikerült áttörni a 8800 forintos szintet. Látni kell, hogy technikailag ez így egy markáns ellenállás lehet, ezt követően viszont már a 9000 forint körüli tartományt érdemes figyelni. Ez lélektanilag fontos lehet, noha a tényleges csúcsok inkább 9200-9300 forint környékén vannak.
A gyorsjelentésre egyébként nem kell már sokat várni, mivel három hét múlva, augusztus 4-én jönnek a számok. Az vélhetően várható, hogy a forint árfolyamok annyira már nem lesznek kedvezőek mint a korábbi időszakokban, ráadásul az utóbbi napokban is a visszaerősödő forint inkább negatív a Richter exportja szempontjából. Ezzel együtt drasztikus mozgások azért nincsenek, az újra 370 felé stabilizálódó forint pedig végső soron még enyhén pozitívan is értékelhető, feltéve persze, hogy nem látható további drasztikus lefelé mozgás az EURHUF kapcsán.
A Richter heti grafikonja (2023. 07. 17. 10:45)
Sokat javult az elmúlt egy hét alatt a Magyar Telekom technikai képe, az árfolyam ugyanis sikeresen leküzdötte az 50 napos mozgóátlag és a 419 forintos ellenállás által állított akadályokat. Ezzel megnyílt a tér a további növekedésre a részvény előtt, és akár már a 430 forintos szintet is tesztelhetné a héten, amennyiben kitartana az emelkedő trend. Efelett még 433 forint környékén ütközhet ellenállásba az árfolyam, még az osztalékszelvény leesése előtt zárt ezen a szinten a Telekom papírja. Az indikátorok is felfele trendelnek, lendületet adva az árfolyamnak, és a túlvettséget jelentő 70-es szinten egyelőre nem keresztezte az RSI, kitarthat tehát az emelkedés.
Az elemzői célárak egyébként további felértékelődést várnak, mivel a Bloomberg adatbázisában elérhető konszenzus jelenleg 510,5 forintos célárfolyamot mutat, ami közel 20 százalékos emelkedést feltételez a piaci árfolyamhoz képest. A társaság később, augusztus 9-én teszi közzé második negyedéves eredményeit, így addig inkább a piaci folyamatok alakíthatják a részvény teljesítményét.
A Magyar Telekom napi grafikonja (2023. 07. 17. 10:45)
Opus
Megakadt az Opus árfolyamának lecsorgása az előző héten, így újból emelkedő pályára állt a magyar holding papírja, miután el tudott szakadni a 150 forintos szinttől. Azonban a 177 forintos ellenállást nem volt képes áttörni az árfolyam, így ezen a héten ennek a szintnek a tesztelésével küzdhetne meg újból a részvény. Ennek esetleges áttörésével megnyílhatna a tér az árfolyam előtt, és akár a 190 forintos szinteket támadhatná újból.
Támaszként tehát továbbra is a 150 forint körüli szintet tudjuk azonosítani, de lentebb még a 145, illetve 135 forintos szintek is menedéket nyújthatnának a részvény esésének. Emellett még egy emelkedő támaszvonal képe is kirajzolódik a részvény napi grafikonján, így itt még támaszra találhatna a részvény a fentebb említett szintek előtt. Az MACD ugyan még vételt jelez a részvény kapcsán, azonban az MACD és szignál vonal közötti rés igencsak beszűkült, tehát az eladási jelzés ezen a héten való megjelenése sincs kizárva már, óva intve a részvényeseket. Az RSI viszont már beadta az eladási jelzést, valamelyest gyengítve a technikai képet.
Az Opus napi grafikonja (2023. 07. 17. 10:45)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.