Vegyesen indult a hét itthon a tőzsdéken, a blue chipek is megoszlanak, a Richter felülteljesítő, míg a Mol részvénye kis mínuszokat mutat. A BUX index is inkább oldalazik, holnap délelőtt közzéteszi Varga Mihály a 2023-as évi költségvetésben eszközölt változásokat, így ezt várhatják ki a befektetők. Kedvező hírek érkeztek a Richter felől, valamint az Alteo felvásárlásáról szóló hírek is mozgásban tarthatják ma a magyar piacot.
Oldalazással telt az elmúlt hét az OTP árfolyamában, a 11000 forintos szintről lefordulva az árfolyam a 10000 forintos szintig csökkent, és a jelenleg is a 10400 forintos szintek körül jár a részvény. Láthatóan a 11000 forintos szintben elakadt az árfolyam, igaz, a nemzetközi piac hangulat sem volt támogató múlt héten, így ez a szint továbbra is ellenállás marad. Az árfolyam viszont a mozgóátlagok fölé került, amely pozitív jelzés, nagy lendület azonban nem látszódik. A jelenlegi mozgások alapján elképzelhető, hogy a 10000 és a 11000 forintos szintek között kialakult sávban fog oldalazni az árfolyam. Lejjebb a mozgóátlagok, valamint a 10000 forintos szint támaszt jelent.
Az OTP napi grafikonja (2022. 12. 19. 11:30)
A 2600 forintos szint körül megállt a Mol árfolyamának esése, azonban erről a szintről jelentősebb emelkedés nem indult meg. Az 50 napos mozgóátlag szintjén állt meg az esés, így ez a szint támaszt jelenthet az árfolyamnak, felfele pedig egy nagyobb rés alakult ki a grafikonon, amelyben a korábbi bejelentések is szerepet játszottak a részvénynél, így egyelőre a lendület szintén elakadt. Az olajárak az elmúlt időszakban szintén csökkentek, amely már kevésbé támogatta az olajcégek emelkedését, a Molnál viszont az újabb különadó emelés szintén negatív hatást okozott a részvényárfolyamban.
Múlt hét végén érkezett a bejelentés, hogy a Mol a Főnix és a Riverland Magántőkealappal közösen megvásárolja a Wallis Asset Management 61,6 százalékos tulajdonrészét az Alteoban, valamint a Mol kötelező nyilvános vételi ajánlatot is tesz 3040 forintos részvényenkénti áron. A Wallis 2872 forintos áron fogja értékesíteni a részvényeit. A kötelező nyilvános vételi ajánlat alacsonyabb, mint az Alteo pénteki záróára, ennek megfelelően az Alteo részvényei a mai napon jelentősebb mínuszban tartózkodnak a kötelező vételi ajánlati ár körül.
A Mol szempontjából pozitívan értékelhető a tranzakció nem is feltétlenül az Alteo mérete, hanem inkább a megújuló energia portfólió növelése miatt. Az Alteo portfólió 69 MW megújuló energiával működő erőművet tartalmaz, valamint a hagyományos áram és hőtermelés is jelentős rész az alaptevékenységben, emellett üzemeltetési és karbantartási szolgáltatást is nyújt ipari erőműveknek. Az Alteo részvényei az elmúlt években a hazai tőzsde egyik legjobban teljesítő részvényei közé tartoztak, valamint az elmúlt években megvalósult növekedési stratégia keretein belül a vállalat profitabilitása is emelkedett. Az Alteo piaci kapitalizációja a felvásárlási árral számolva 59-60 milliárd forint körül van. A tranzakció várhatóan a szükséges felügyeleti engedélyek megszerzése után zárulhat. Az idei év első három negyedévében az Alteo 16 milliárd forintos EBITDA-t ért el, amely a Mol több mint 1300 milliárd forintos tisztított EBITDA szintjéhez képest alacsony, ezzel azért jelentős eredménynövelő hatás még nem várható, azonban az Alteo is még egy növekedési fázisban levő cég.
A Mol napi grafikonja (2022. 12. 19. 11:30)
Jó hírek érkeztek a gyógyszergyártó felől, ma reggel bejelentette a Richter, hogy az FDA jóváhagyta, hogy a Vraylar készítményt a jövőben azok a felnőttek is szedhessék, akiket antidepresszánsokkal kezelnek major depresszió ellen. Ezzel a következő időben még szélesebb körben értékesítheti az AbbVie a gyógyszerkészítményt, amely a Richterre nézve is pozitív hír.
A hírre jól reagált a piac is, 9000 forint felett nyitott ma reggel a magyar gyógyszergyártó papírja. Egyébként is erős volt a részvény technikai képe, hiszen a közel egy hónapja tartó menetelésben fontos ellenállásokat tudott átvinni az árfolyam. Tehát továbbra is a 9100 forintos szint áttörése lehet a cél, ezzel együtt pedig új csúcsokat is állítana a Richter. Továbbiakban a 8500 forintos szint akaszthatná meg a részvény lecsorgását, de lentebb még az 50 napos mozgóátlag is támaszt nyújthat az árfolyamnak. Ugyan a túlvettséget jelentő 70-es szint közelében tartózkodik az utóbbi hetekben az RSI, de a MACD egyelőre kitartja a vételi jelzést, tehát nem fulladt ki még egyértelműen a lendület a Richter részvénye mögül.
A Richter napi grafikonja (2022. 12. 19. 11:00)
Egy kitörést láthattunk múlt héten a Telekom részvényében, amit végül a 200 napos mozgóátlag akasztott meg. Így idén már második alkalommal fordult le a mozgóátlagról a részvény árfolyama, megerősítve az ellenállást. Most az lehet a Telekom részvényével kapcsolatban a kérdés, hogy sikerül-e áttörni az átlagot, vagy lefordulna a részvény innen, letörve több támaszt is. Így egy lecsorgás esetén a 335, illetve a 320 forintos szinteket lesz majd érdemes figyelni, ezen támaszok visszatesztelése után kaphatna újra erőre a Telekom.
Még múlt hét pénteken vágta vissza a PKO elemzője 517 forintról 440 forintra a Telekomra adott célárát, de így ez még mindig egy közel 30 százalékos felértékelődést implikál a jelenlegi árfolyam mellett. A konszenzus a célárról 449 forint, látszik tehát, hogy továbbra alulárazottnak találja a részvényt a céget követő elemzők többsége.
A Magyar Telekom napi grafikonja (2022. 12. 19. 11:00)
Opus
Mozgalmas héten van túl a magyar holding részvénye, csütörtökön új mélypontot is érintett az árfolyam, 113 forintig is visszagyengült napközben. Pénteken is nagy mozgásokat láthattunk, de végül a hetet pozitívban tudta zárni az Opus részvénye. Viszont ezzel az árfolyam letörte a 116 forintos támaszt is, nem sikerült megerősíteni azt. Így érdemes lesz majd figyelni ez a 115-116 forint köröli zónát, megakaszthatja-e újból az részvény esését. Az 50 napos mozgóátlag továbbra is ellenállást képezhet, de emellett a 130, illetve a 136 forintos szinteknél is akadályba ütközhet az árfolyam. Tehát továbbra sem mutatkozik erő az Opusban, nincs változás a hosszú távú, csökkenő trendben.
Kedvezőbb képet festenek a momentum indikátorok, az RSI megközelítette a csütörtöki leszúrás alatt a túladottságot jelentő 30-as szintet, valamint a MACD is közel áll a vételi jelzéshez. Viszont korábban azt is láthattuk, hogy az indikátorok sokáig kitarthatják a vételi jelzést, mialatt az árfolyam leginkább csak oldalazó mozgást végzett.
Az Opus napi grafikonja (2022. 12. 19. 11:00)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.