Meglepetéseket tartogatottak a másfél héttel ezelőtt tartott európai parlamenti választások, ahol a német és a francia kormánypártok is alulszerepeltek. A választásokat követően Emmanuel Macron váratlanul előrehozott francia parlamenti választásokat írt ki, politikai bizonytalanságot szülve a régióban. A piaci reakció sem maradt el, az európai piacok eséssel reagáltak a hírekre, a francia bankok árfolyamai is nagyobb mínuszokkal reagáltak. Közben a német bankokat is megütötték, ahol viszont a fundamentumok még mindig inkább erősek, így az elemzők is optimisták maradtak a szektor kapcsán.

Alulszerepeltek a regnáló német és francia kormánypártok

Június hatodika és kilencedike között lezajlott az európai parlamenti választás, ami több fronton is meglepő eredményeket hozott. Németországban a jelenlegi koalíciós kormányt alkotó pártok alulteljesítettek (szociáldemokraták, zöldek és FDP), míg a legtöbb szavazatot (30%) a korábban kormányzó kereszténydemokraták szerezték, a CDU/CSU így jó eséllyel indulhat a következő országgyűlési választásoknak. Az eredmények jól jelzik a jelenlegi német kancellár, Olaf Scholz személye körüli népszerűség-vesztést, és már sokan az előrehozott választások kiírását várnák, amit az eredeti tervek szerint majd 2025 őszén tartanának meg. Megemlítendő még, hogy a szélsőjobboldali AfD 15,9 százalékot ért el a választásokon, ami a legerősebb országos választási eredmény a párt életében.

De a legtöbb port mégis a francia választási eredmények kavarták fel, hiszen az Emmanuel Macron elnök által vezetett pártkoalíció mindössze a szavazatok 14,6 százalékát gyűjtötte be. Ezzel szemben a Marine Le Pen nevével fémjelzett Nemzeti Tömörülés a vártnál több szavazatot (31,4%) kapott. Az európai parlamenti választásokat követően Macron előrehozott nemzetgyűlési választást írt ki június 30-ra, melynek a második fordulója július 7-én lesz esedékes. Ez a lépés a francia elnöktől sok elemzőt meglepetésként ért, politikai bizonytalanságot teremtve a következő hetekre.

Egyébként a nemzetgyűlési választáson a francia parlamentet alkotó képviselőkre és pártokra szavaznak, új elnököt nem választanak. Tehát Macron elméletileg hivatalban maradhat 2027-ig a következő elnökválasztásig, bár kérdéses, hogy egy jobboldali győzelem esetén is így tesz-e, mivel egy ellentétes államfő-kormány kombináció több problémát is felvethet. Mindenesetre az eddigi nyilatkozatai alapján Macron elnök kívánna maradni, még az esetleges választási vereséget követően is.

Milyen hatásokkal volt mindez a piacokra?

A hirtelen előálló politikai bizonytalanságra meglehetősen negatív piaci reakció érkezett múlt hétfőn, de a hét további részében sem találták az erőt az európai papírok. A jobboldali pártok térnyerése ugyanis több ügyben is eltérítheti az Európai Unió által eddig kitűzött irányt. Az egyik ilyen az egyre mélyülő európai integráció kérdése. Eddig Franciaország és a többi ország vezetése is inkább további, mélyebb együttműködést szorgalmazott az Európai Unió tagállamai közt, legyen szó gazdasági vagy politikai kérdésekben. Ebben változást jelenthet, ha a jobboldali vezetések szereznek nagyobb befolyást Európában, akik inkább a protekcionista, nemzetgazdaságokra fókuszáló politikát részesítik előnyben.

Egy másik érintett kérdéskör a zöld átállás, ahol az európai együttműködésre korábban nagy hangsúlyt fektettek a tagállamok. Ebben is inkább a saját útjukat járnák a jobboldali vezetések, valamint a megújuló energiaforrásokra való átállást sem sürgetnék annyira, ami akár lassabb előrehaladást eredményezhet a kérdésben. Itt érdemes viszont megemlíteni, hogy a most lezajlott választásokat követően az Európai Parlamentben továbbra is a középre hajló pártok (vagyis az Európai Néppárt, Renew Europe) dominálnak, annak ellenére, hogy a jobbra húzó pártok tudtak inkább erősödni. Tehát a közös EU-s zöldfejlesztések nem fognak leállni várhatóan, ami valamelyest megnyugvást hozhat a piaci szereplők számára. Összeségében viszont az mondható el, hogy a választások sok politikai bizonytalanságot eredményeztek, amit a piaci szereplők nem díjaznak, ezt láthattuk a múlt heti mozgásokban is.

A francia részvények vezették az esést

Ez a hatás egyébként Franciaországban volt a legerősebb, ahol az eddigi, kifejezetten üzletbarát vezetést válthatja egy radikálisabb kormány. Azt nem lehet tudni biztosan előre, hogy Le Pen pártja milyen gazdasági intézkedéseket szorgalmazna, ha egyszer kormányra kerülne, de az eddigi parlamenti felszólalások és nyilatkozatok alapján nem alaptalan a piaci szereplők félelme sem. Ezt jól jelzi a CAC 40 index múlt heti 6 százalék feletti esése, amely árfolyama így már a januári szinteket érintette újból. Az árfolyammozgások alapján az egyik leginkább negatívan érintett szektor a bankszektor volt, amire több okot is találhatunk.

A francia bankok sok francia államkötvényt tartanak, ezeknek az árfolyama az előrehozott választ­ások bejelentését követően beesett. Az országgal kapcsolatos emelkedett politikai kockázatokat ugyanis hamar elkezdték árazni a kötvénypiacok, magasabb prémiumot tulajdonítva a francia állampapírokhoz. A francia 10 éves kötvényhozam így 3,1 százalék közeléből egészen 3,3 százalék fölé szúrt fel, a kötvényportfólió leértékelődésével együtt. Azóta már inkább nyugalom mutatkozik a kötvénypiacokon, a kezdeti reakciót követően már 3,15 százalék közelébe tért vissza a 10 éves kötvényhozam. Ez értelemszerűen nem kedvezett a bankok árfolyamainak sem, de azt egyébként is megszokhattuk, ha egy országgal kapcsolatos kockázatok megemelkednek, akkor az adott ország bankrészvényei lesznek az első áldozatok.

Emellett egy fontos kérdés lehet még a francia bankok esetében, hogy az új politikai vezetés milyen gazdasági intézkedéseket eszközölne, amelyek a hitelintézeteket is érintenék. A jobboldali vezetés akár még a bankok nyereségét is megadóztathatja, ami Macron üzletbarát politikáját követően egy nagy változást jelentene. Összeségében tehát érthető a negatív piaci reakció, és egyelőre nem tűnik úgy, hogy a bizonytalan helyzet teljesen feloldódott volna. A parlamenti választások első fordulójáig még majdnem két hét van hátra, de végleges eredményt valószínűleg majd csak a második forduló után lehet kihirdetni, amit július 7-én tartanak meg. Addig tehát még velünk maradhat ez a politikai bizonytalanság, rányomva bélyegét a francia részvények teljesítményére.

Továbbra sem gyengék a német bankok fundamentumai

De nem csak a francia bankszektorban láthattunk gyengébb teljesítményeket, a német társakat is lehúzták a befektetők az előző hét során. Politikai kockázatokat azért itt is azonosíthatunk, hiszen a francia választások az egész európai politikára, és így a gazdaságra is ráhatással lehetnek, hosszabb távon viszont kisebb már ez a kockázati faktor is kisebb. Emellett az EU választásokon a kereszténydemokrata CDU/CSU stabilnak mondható első helyet szerzett a maga 30 százalékával, míg a nagyobb kockázatot jelentő szélsőjobboldali AfD ennek mintegy felét érte el. Várhatóan tehát a következő kormányzati ciklust már újra a kereszténydemokraták vezethetik Németországban, esetleg egy másik párttal együtt koalícióban, de a jelenlegi állás szerint nem szorulnak az AfD támogatására.

Hosszabb távon pedig a német bankok teljesítménye elsősorban a német gazdaság szereplésétől függhet, ebben ugyan szerepet játszhat a Franciaországgal való kereskedelmi kapcsolatok alakulása, de a kockázatok inkább a francia belföldi gazdaságot érinthetik. A német gazdaság pedig végre úgy tűnik, hogy javuló pályára állt, az IMF előrejelzése alapján az idei évben már 0,2 százalékos növekedést mutathat fel a német GDP, de ez a szám jövőre 1,3 százalék, míg 2026-ra már 1,5 százalék lehet.

Ez jó hír a német bankoknak, egyébként a hitelintézetek vezetői is optimista kilátásokat fogalmaztak meg korábban. Az M&A és az IPO piac is nagyobb aktivitást mutat idén, ami a befektetési banki bevételeknek kedvezhet, ebből a szempontból is kedvező, hogy az EKB már megkezdte a kamatok csökkentését. Emellett a gazdasági fellendülés és a kamatok csökkenése a hitelezési aktivitást is felpörgethetné, amire nagy szükség is lenne a tavalyi gyengébb évet követően.

Közben a kamatok még mindig inkább magasan tartózkodnak, és ugyan a tavalyinál valamelyest gyengébb, de továbbra is stabilan erős nettó kamatbevételekre lehet számítani. A Commerzbank esetében évi 8 milliárd euró körül alakulhatnak a nettó kamatbevételek, míg a Deutsche Banknál 13 milliárdos bevétel várható.

A bankszektort követő elemzők is inkább optimisták a német bankokra, a Commerzbank esetében 16,85 eurós célárat jelez az elemzői konszenzus, ami már 20 százalékos felértékelődési potenciált mutat a piaci árfolyammal összehasonlítva. Hasonló módon a Deutsche Bank kapcsán is inkább vételi ajánlásokat találhatunk, bár a növekedési potenciál itt már kisebb valamelyest, a 16,87 eurós konszenzusos célár 15 százalékkal magasabb a részvény árfolyamánál.

A bankok értékeltségét vizsgálva láthatjuk, hogy továbbra is alacsonyabb értékeltség mellett forognak az európai bankok az amerikai társakkal szemben. Ha csak az európai bankokat vesszük figyelembe, akkor a Commerzbank és a Deutsche Bank részvényeivel jelenleg átlagos értékeltségi szinteken kereskednek, már ha a P/BV-t és a ROE-t együtt nézzük. A Commerzbank részvénye a könyv szerinti értékének 0,6-szorosán forog, míg az idei évben várhatóan 8 százalékos ROE elérésére lesz képes a bank. A Deutsche Bank sajáttőke-arányos megtérülése viszont csak 5,5 százalék körül lehet, így a papír is alacsonyabb, 0,4 közeli P/BV-n forog.

Érdekes szintekre esett vissza a Commerzbank és a Deutsche Bank

Az idei évet kifejezetten erősen kezdte a Commerzbank és a Deutsche Bank részvénye is, előbbi árfolyama 46 százalékos pluszban tartózkodik év eleje óta, míg a Deutsche Bank esetében közel 19 százalékos pluszt láthatunk. Az utóbbi hetekben viszont már megakadt a bankpapírok emelkedése, és az EU-s választásokat követően ezeket a részvények is beütötték a piaci szereplők. A Commerzbank esetében az árfolyam egészen 13,5 eurós szintig leszúrt, azt viszont nem tudta letörni. Korábban ez a szint egyébként fontos ellenállásként funkcionált, tehát az technikailag már inkább kedvező, hogy a részvény már második alkalommal tesztelte vissza az elmúlt két hónap során.

Ahhoz viszont, hogy tartósan az árfolyam javulásáról tudjunk beszélni, még az 50 napos mozgóátlag fölé kellene visszakerülnie a részvénynek. Ezt követően tudná csak az idei csúcsszinteket megtámadni az árfolyam, ahonnan még a választások után fordult le. Az RSI ugyan nem jelez még túladottságot, de az indikátor így is féléves mélypontot érintett a 35-ös szint környékén. Egyelőre tehát sikerült egy korábbi ellenállást visszatesztelnie a Commerzbank árfolyamának, ami erőt adhat akár az előttünk álló, bizonytalanabb időszakra nézve.

A Commerzbank napi grafikonja (2024. 06. 19. 14:45)

A Deutsche Bank esetében is hasonló mozgásokat láthattunk az utóbbi napok során, itt a 14,4 eurós szintet lehet kiemelni, mint fontos támaszszint. Mint a Commerzbank esetében, ez is egy korábbi ellenállás, mivel a 2022-es csúcspontját éppen ezen a szinten jelölte ki a részvény. Emellett már áprilisban láthattunk egy sikeres visszatesztelést, így a mostani mozgások még jobban megerősítették a védelmi zónát. A Deutsche Bank esetében egyébként már korábban is elkezdődött egy korrekciós szakasz. Az első negyedéves eredmények közzétételét követően még nagyobb emelkedésre volt képes az árfolyam, ezt követően azonban egy csökkenő trend bontakozott ki a grafikonon. Most ezt a negatív trendvonalat kellene leküzdenie a Deutsche Bank részvényének, és csak azt követően tudná célba venni az 50 napos mozgóátlagot.

A Deutsche Bank napi grafikonja (2024. 06. 19. 14:45)

Tartalom lezárása:2024.06.19 16:14
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Elemzői kitettség:Az elemzés szerzője a fenti értékpapírból nem rendelkezik részvényekkel.
Deutsche Bank: Több éves trendet tört meg a részvény
Mohácsi Mihály | 2023.11.21 15:05
Erősen teljesített az utóbbi hetekben a bankpapír
Ismét bizonyított a Deutsche Bank
Grébel Szabolcs | 2023.04.27 14:43
Kedvezők az első negyedéves számok
9 fontos hír ma reggel
KBC Equitas | 2023.04.27 08:45
USA gazdaság, Meta, Deutsche Bank, TotalEnergies
Javuló formában a bankok
Grébel Szabolcs | 2023.01.10 15:43
Mi várható az európai és amerikai bankszektorban?
Deutsche Bank: Van még tér a javulásra
Grébel Szabolcs | 2022.04.27 12:57
A befektetői reakció negatív a gyorsjelentésre

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Az amerikai választásra figyel a világ

Varga Dániel | 2024.09.19 13:59
Mi lesz a piaci volatilitással?

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.09.19 08:36
Fed, forint, amerikai gazdaság, kötvényhozamok

JP Morgan: Kitarthat az emelkedő trend?

Mohácsi Mihály | 2024.09.18 15:46
Fontos szintek közeléből fordult az árfolyam