Az utóbbi években ismét felkapott téma lett, az elmúlt hónapokban pedig már napi szinten is rengeteg írást lehet olvasni az inflációval kapcsolatban, sokan pedig globálisan tartósan magasabb inflációs környezetet vizionálnak az előző évtizedhez képest. Az infláció az emberek számára a megélhetési költségek kapcsán nem elhanyagolható fontosságú jelenség, egy befektető számára pedig legalább ennyire fontos. Mostani 5 részes blogsorozatunkban az inflációval kapcsolatos alapvető fontosságú témákat járjuk körül, nem elnyújtva az egyes részeket, hiszen a cél nem a zajkeltés vagy a túlzott elmélyedés, sokkal inkább egy jó áttekintés a témával kapcsolatban.

Az előző részben az infláció néhány általános jellemzőjéről írtunk, most ennél kicsivel mélyebb vizekre eveznénk. Amikor a különböző országok inflációs számairól beszélünk, akkor mindig a hivatalos, átlagos fogyasztói kosárra készített inflációt értjük ezek alatt. A korábbi részből kiderült, hogy egyes termékeknél, más fogyasztási szokásoknál tapasztalható ettől eltérő jelenség is, de a hosszú idősorok főleg az általános fogyasztást veszik alapul.

Ami a hosszú idősorokat illeti, talán csak egy biztos: az infláció mértéke folyamatosan változik. Ez számtalan tényező változásától függ, talán ezek a legfontosabbak:

  • A gazdaság állapota. Ha erősödik a gazdaság, akkor a fogyasztás növekedésével és a jövőbe vetett bizalom erősödésével folyamatosan épülnek ki a kapacitások. Egy idő után csökken az elérhető munkaerő mennyisége, végül az árszintek is erősödni kezdenek a szűkülő és dráguló termelési tényezők miatt. Ez végül áremelésekben jelenik meg.
  • Termelési tényezők változása: A 80-as 90-es években egyre több cég helyezte át a termelést, illetve a gyártást alacsonyabb fizetések mellett működő országokba. Ezáltal javult a profitabilitás, és az árazási kérdések sem voltak olyan fontosak. A termelési tényezőknél a nyersanyagoknál is hasonló trendek bontakoznak ki időnként, melyek a költségnyomásból eredő inflációs hatásokat is érintik.
  • A monetáris politika. A monetáris kondíciókon keresztül a jegybankok alkalmazkodnak a globális és lokális viszonyokhoz, részben alakítják is azokat. Általában anticiklikus szempontok mentén működnek, a túlhevülő gazdaságokat kamatemelésekkel hűteni, míg válságok esetén kamatvágásokkal stimulálni próbálják.
  • Technológiai fejlődés: Általános igazság, hogy a technológiai vívmányok miatt ugyanaz a technológia évről évre olcsóbbá válik. Példaként szokták felhozni a telefonok fejlődését, míg ma egy okostelefon már rengeteg dologra képes, addig a 90-es években sokszor egy tucat eszközre lett volna szükség hasonló lehetőségekhez, ami munkabérben is kifejezve a sokszorosa lett volna a mostani árnak.

A gazdasági döntéshozóknak tehát nincs könnyű dolguk, a fentieken túl rengeteg egyéb faktorra kell figyelni, amikor az inflációs előrejelzéseket készítik, vagy éppen próbálnak reagálni és hatni a folyamatokra a szabályozáson keresztül. Általánosan elfogadott nézet, hogy a modern gazdaságoknak szüksége van minimális inflációra a hatékony működéshez, ami részben a gazdaság növekedéséből is fakad.

Általános igazság nincsen, a fejlett gazdaságok jellemzően 2, esetleg 3 százalék körüli, tehát kvázi minimális inflációt céloznak meg, míg fejlődő, növekvő pályán mozgó gazdaságok ennél kicsivel magasabbat. Látni kell, hogy a nulla százalékos, vagy azalatti infláció nem lenne kívánatos, hiszen itt már hitelezési piac is sérülhet, illetve a fogyasztás kapcsán is jelentkezhetnek nem kívánt hatások. (Minek vegyem meg ma, ha holnap már olcsóbb is lehet?) Az is negatívumként hangzik el, hogy nullás infláció jellemzően gazdasági problémákra (elégtelen kereslet) utal, ami a bérek és a munkaerőpiac kapcsán is negatívan hathat vissza.

De valóban tartósan megemelkedhet az infláció? A 2010-es évek közepén látott alacsony infláció már nem tér vissza? A blogsorozat következő részében ezeket a témákat járjuk körül.

Tartalom lezárása:2022.03.18 15:57
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

SAP: Újabb rali előtt a szoftveróriás?

Krahling András | 2025.04.23 16:45
Sikeres és reziliens tudott maradni az SAP

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2025.04.23 08:37
Globális gazdaság, arany, Tesla, Intel